Tarcza diamentowa – jak wybrać?

Tarcza diamentowa – jak wybrać?

Tarcza diamentowa – jak wybrać?

Szlifowanie, cięcie czy fazowanie wymagają doboru odpowiednich narzędzi i akcesoriów. W sklepach z narzędziami można znaleźć wiele tego typu produktów w tym tarcz diamentowych, które spośród innych wyróżniają się przede wszystkim jakością.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad własnymi wymaganiami, odpowiadając sobie na kilka podstawowych pytań, w tym najważniejsze – do jakiego rodzaju prac i materiałów zostanie użyta tarcza diamentowa? Ten element wyposażenia szlifierki należy dopasować nie tylko pod kątem ciętych czy szlifowanych materiałów, ale również do posiadanego sprzętu.

Co to jest tarcza diamentowa?

Tarcza diamentowa to element wyposażenia szlifierki, jest ona wymienna i można zakupić ją w sklepie, który posiada w asortymencie narzędzia diamentowe. Tarcze produkuje się ze stali lub stopów metali lekkich oraz sproszkowanego diamentu syntetycznego, który pokrywa krawędzie. Połączenie metalu z powłoką diamentową oraz jakość tych materiałów mają wpływ na ostrość tarczy i jej żywotność. Należy pamiętać, że podczas cięcia wykorzystywane jest tarcie, przez co tarcze zużywają się, tracąc swoje właściwości. Narzędzia diamentowe oferowane w naszym sklepie są najwyższej jakości, przez co zużywają się znacznie wolniej niż te proponowane przez konkurencję.

Spoiwo powlekające diamenty to stop metali, który podczas używania stopniowo odsłania kolejne cząstki diamentów. W momencie, gdy nie jest to możliwe np. z powodu zbyt dużej odporności spoiwa, wystarczy naostrzyć tarczę za pomocą specjalnej osełki.

Istnieją dwa rodzaje cięć – na mokro i na sucho. Ten pierwszy rodzaj polega na chłodzeniu wodą, dzięki czemu tarcza nie przegrzewa się. Z kolei w czasie stosowania tej drugiej metody, konieczne jest robienie krótkich przerw, aby zapobiec przegrzaniu się. Jeśli zastosowałeś cięcie na sucho, należy kontynuować tę metodę do momentu zakończenia prac, ponieważ jakikolwiek kontakt z wodą może skutkować uszkodzeniem Twoich narzędzi.

Tarcze do szlifierek można podzielić na grupy według różnych właściwości, także na podstawie ich budowy – na segmentowe i ciągłe. W segmentowych stosuje się dodatkowy podział na tarcze ze szczelinami (do cięcia lżejszych i miększych materiałów – cegieł, dachówek, betonu), oraz tarcze bez szczelin, które należą do uniwersalnych (stosuje się je zwłaszcza do cięcia betonu oraz cegieł; doskonale radzą sobie także z bardziej kruchymi materiałami budowlanymi). Tarcze ciągłe używane są głównie do najtwardszych materiałów, posiadających tendencję do kruszenia się, takich jak np. gres czy ceramika.

Zastosowanie tarczy diamentowej

Nasz sklep z narzędziami oferuje wiele rodzajów tarcz diamentowych, wykorzystywanych do cięcia lub szlifowania różnego rodzaju twardych materiałów, takich jak:

  • gres,
  • granit,
  • marmur,
  • ceramika,
  • kamień naturalny,
  • piaskowiec,
  • stal,
  • beton,
  • tworzywa sztuczne,
  • drewno,
  • metale,
  • płyty wiórowe,
  • płyty gipsowe,
  • inne materiały charakteryzujące się wysokim stopniem twardości.

Wykorzystanie wysokiej jakości diamentów syntetycznych pozwala na obróbkę nawet najtwardszych materiałów. Nasz sklep z narzędziami oferuje bogaty wybór różnych tarczy np. Uniwersalna diamentowa tarcza 125mm – HERMAN (doskonale sprawdza się w pracy z materiałami, takimi jak: stal, beton, metale niezależne, plastik i tworzywa sztuczne, drewno, płyty wiórowe, materiały warstwowe, płyty gipsowo-kartonowe), PRO Tarcza diamentowa 115mm - HERMAN (nadaje się do wielu materiałów, w tym m.in.: gres, granit, marmur, ceramika, kamień naturalny), Tarcza diamentowa 2w1 125mm - HERMAN (idealna do pracy w kamieniach takich jak: granit, marmur, trawertyn, piaskowiec, kamień naturalny). Te uniwersalne umożliwiają zarówno cięcie, jak i szlifowanie oraz fazowania.

Wymiary tarczy diamentowych

Rozmiar tarczy ma ogromne znaczenie zarówno pod kątem samego urządzenia, jak i ciętych materiałów. Te o niewielkiej średnicy doskonale nadają się do narzędzi z mniejszą mocą – stosuje się je głównie do obróbki materiałów o mniejszych gabarytach np. ceramiki.

Inne właściwości tarczy

Wybierając tarczę diamentową, warto zwrócić uwagę na wielkość otworu mocującego (aby dopasować tarczę do posiadanego sprzętu), grubość (im grubsza tarcza, tym twardszy materiał można nią szlifować), ilość zębów (większa ilość zębów to możliwość cięcia twardszych materiałów).

Narzędzia diamentowe a bezpieczeństwo

Podczas pracy, w której wykorzystywane są narzędzia diamentowe, należy zachować szczególną ostrożność i zadbać o zasady bezpieczeństwa. Dobrze jest zaopatrzyć się w odzież ochronną, okulary, obuwie, maskę oraz ochraniacze słuchu.

Tarcze z powłoką diamentową są jednymi z najtrwalszych, dzięki czemu ich żywotność będzie dłuższa niż zwykłych. Wybór spośród wielu typów tarcz oferowanych przez sklep z narzędziami nie jest łatwy, ale warto wziąć pod uwagę posiadany sprzęt oraz prace, które będą wykonywane za ich pomocą.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl