Beton to jeden z podstawowych materiałów używanych w szeroko pojętym sektorze budowlanym. Stosowany jest zarówno przy budowie domów, jak i tworzeniu elementów publicznej infrastruktury miejskiej. Jako materiał niezwykle trwały i twardy wymaga odpowiednich narzędzi do jego optymalnej i efektywnej obróbki. Tu z pomocą przychodzi diamentowa tarcza do cięcia betonu. Czym charakteryzuje się ten typ narzędzia tnącego i dlaczego najlepiej sprawdza się w przypadku docinania betonu?
Czym jest tarcza diamentowa?
Jest to szczególny rodzaj narzędzia tnącego, którego charakterystycznym elementem są drobne ziarna diamentowe, gwarantujące jego ponadprzeciętną wydajność. Tarcze diamentowe doskonale sprawdzają się przy obróbce szczególnie twardych, wymagających materiałów, takich jak beton, ale również kamień czy płytki ceramiczne oraz gresowe. Korpus tarcz diamentowych jest wykonany z wysokiej jakości stali lub ze stopów metali lekkich. Część robocza narzędzia pokryta jest mieszanką ziaren diamentowych i metalowego proszku służącego za spoiwo. Obrzeża tarczy posiadają specjalne wykończenie w postaci segmentów lub tak zwanego wieńca ciągłego.
Najważniejsze zalety tarcz diamentowych
Diamentowe tarcze tnące, dzięki użyciu najtwardszej naturalnie występującej w przyrodzie substancji, jaką jest diament, odznaczają się wysoką funkcjonalnością i niezawodnością. Z powodzeniem radzą sobie z najtwardszymi materiałami, docinając je w sposób pewny i precyzyjny. Zastosowanie tarcz diamentowych nie ogranicza się jedynie do betonu. Mocne tarcze tnące bez trudu przycinają również gres, kamień czy cegły. Najważniejsze walory pracy z tarczą diamentową to:
- wysoka wydajność;
- szybkość pracy;
- doskonała precyzja cięć;
- możliwość uzyskania gładkich i równych krawędzi;
- bezpieczeństwo pracy;
- płynna, pozbawiona drgań praca tarczy;
- brak ubytków czy mikropęknięć w strukturze betonu.
Rodzaje tarcz diamentowych do betonu
Na rynku znajdziemy trzy podstawowe typy tarcz diamentowych przeznaczonych do cięcia betonu oraz kilka ich dodatkowych rodzajów. Są to tarcze z nasypem ciągłym, tarcze segmentowe, tarcze turbo.
Tarcze z nasypem ciągłym
Są to narzędzia tnące przeznaczone do cięcia na mokro, charakteryzujące się najwyższym stopniem nasypu. Diamentowe ziarna w dużej ilości są umieszczone na całym obwodzie tarczy w sposób równomierny. Dzięki takiej budowie tarcze bez trudu przycinają różnego rodzaju twarde i wymagające materiały. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej dla tego typu narzędzia metody cięcia na mokro, aby uzyskać optymalny efekt pracy i uniknąć uszkodzeń ciętego materiału.
Tarcze segmentowe
Ten rodzaj tarczy do betonu od pierwszego typu różni się przede wszystkim budową oraz metodą cięcia, w której sprawdza się najlepiej. Tarcza segmentowa z diamentowym nasypem posiada charakterystyczne, widoczne części, oddzielone wyraźnie biegnącymi przez znaczną część jej głębokości przerwami. Segmentowe tarcze do betonu skutecznie regulują temperaturę pracy, a także odprowadzają powstający przy cięciu pył. Dlatego też są przeznaczone do cięcia na sucho.
Tarcze turbo
Jest to rodzaj tarcz o wysokiej funkcjonalności, przeznaczony zarówno do cięcia na mokro, jak i na sucho. Można używać ich nawet do obróbki betonu lekko zbrojonego, czyli takiego, w którym znajdują się pręty o niedużej średnicy. Tarcze turbo odznaczają się szybkością cięcia i bezpieczeństwem użytkowania. Pozostałe rodzaje tarcz diamentowych to narzędzia super turbo oraz hot pressed. Typy te są przeznaczone do cięcia betonu zbrojonego, ale także gresu, marmuru i granitu.