Jakie akcesoria są niezbędne na budowie? 

Na każdej budowie znaczenie ma przestrzeganie zasad BHP i korzystanie ze sprawdzonego osprzętu, takiego jak ochraniacze budowlane, kaski czy gogle. Bardzo praktycznym przyrządem, którego nie może zabraknąć w torbie z narzędziami, jest adapter kątowy. Na co zwrócić uwagę, wybierając te akcesoria budowlane? Podpowiadamy!

 

Akcesoria i osprzęt

Nakolanniki robocze - podstawowe akcesorium na budowie

Jeśli choć raz pracowałeś na klęczkach bez odpowiedniej ochrony, prawdopodobnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje miało to dla Twoich kolan czy stawów. Aby ograniczyć ryzyko powikłań, warto zainwestować w specjalne ochraniacze kolana. Para wytrzymałych nakolanników pozwoli Ci wygodnie pracować podczas prac w ogrodzie, sprzątania, malowania, ale także na placu budowy.

Nakolanniki robocze zapewniają skuteczną ochronę kolan i stawów podczas klękania na twardych lub chropowatych powierzchniach. Zaprojektowano je w taki sposób, aby zapewniały wygodę każdemu użytkownikowi - bez względu na obwód kolana czy wzrost. Takie akcesoria są lekkie, ergonomiczne i całkowicie bezpieczne w noszeniu. Przed ich zakupem, warto jednak zapoznać się z podstawowymi rodzajami, bowiem nie każdy wariant nadaje się do uniwersalnych zastosowań. 

Jakie ochraniacze kolana mam do wyboru? 

Nakolanniki robocze to, obok kasku i gogli, najważniejsze akcesorium każdego pracownika budowlanego. Niezależnie od tego, czy chodzi o podnoszenie ciężkich paczek z glazurą, częste schylanie się, czy też wywieranie ciągłego nacisku na stawy kolanowe (np. podczas wykonywania pracy na klęczkach), noszenie wytrzymałego zestawu nakolanników jest niezbędne do utrzymania kolan w prawidłowej kondycji. Wyróżniamy m.in. nakolanniki brukarskie, glazurnicze, a także żelowe. 

Nakolanniki dla glazurnika

Nakolanniki dla glazurnika - jak sama nazwa wskazuje - to akcesoria przeznaczone dla osób układających płytki, terakotę czy gres. Takie czynności, wykonywane codziennie, mogą powodować duży ból kolan, co może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla stawów, serca czy układu nerwowego.. Właściwe zabezpieczenie stawów kolanowych jest zatem pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, zanim podejmiesz się realizacji zlecenia glazurniczego. Wielu płytkarzy rezygnuje z pracy właśnie przez ból, który wynika z braku dostatecznej ochrony kolan. 

Ochraniacze brukarskie

Ochraniacze brukarskie idealnie nadają się do prac związanych z układaniem czy myciem kostki brukowej. Oprócz pomocy w zapobieganiu urazom, nakolanniki pomagają chronić kolana w kontakcie z twardymi powierzchniami, kawałkami żwiru czy innymi przedmiotami mogącymi je zranić. Ochraniacze brukarskie zabezpieczają również spodnie robocze przed przetarciem. 

Nakolanniki żelowe 

Nowość na rynku stanowią nakolanniki robocze żelowe. Mają one regulowane paski neoprenowe oraz system zapinania na rzepy, co pozwala na łatwe mocowanie ich na spodniach roboczych, niezależnie od objętości łydek i ud. Miękka wyściółka wewnętrzna wypełniona specjalnym żelem jest oddychająca, dzięki czemu zapewnia całodzienny komfort. Trwałe nakładki żelowe w połączeniu z wodoodporną tkaniną sprawiają, że żelowe ochraniacze kolana są idealne do różnych warunków pracy. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. 

Na co zwrócić uwagę, szukając ochraniaczy na kolana? 

Jeśli masz trudności z ustaleniem, jaki rodzaj nakolannika będzie najlepszy do klęczenia na twardej, chropowatej lub zimnej powierzchni sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby dobrać właściwy model tego praktycznego akcesorium.

Twarda powłoka zewnętrzna

Twarda powłoka zewnętrzna wykonana ze sztywnego plastiku lub gumy jest koniecznością, jeśli szukasz wysokiej jakości nakolanników. Takie materiały, w porównaniu do neoprenu czy skóry, lepiej amortyzują wstrząsy i wyróżniają się lepszą odpornością na zadrapania. Nawet, jeśli porysujesz powierzchnię nakolanników, nie będzie to miało wpływu na ich zdolność ochrony kolan. 

Pełne zakrycie kolan

Dobre nakolanniki robocze muszą zakrywać całe kolano i obejmować je z obu stron. W przeciwnym razie mogą zsunąć się z kolan lub narazić nas na bolesne uderzenie o beton (z powodu braku odpowiedniej wyściółki z każdej strony).

Podwyższony profil 

W przypadku prac brukarskich wymagane są nakolanniki o podwyższonym profilu - pomogą one odciążyć golenie i zabezpieczyć większa powierzchnię nogi. Im mniejszy kontakt goleni z zimnym betonem, tym lepiej, dlatego warto wybierać ochraniacze brukarskie dedykowane tego rodzaju czynnościom. 

Adapter kątowy - co to takiego? 

Oprócz ochraniaczy i nakolanników, na wyposażeniu każdego pracownika budowlanego czy majsterkowicza powinien znaleźć się także adapter kątowy, nazywany inaczej nasadką kątową. Zastanawiasz się, co to takiego? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami.  

Adaptery kątowe współpracują z elektronarzędziami (wiertarkami i wkrętarkami), a także ręcznymi śrubokrętami sześciokątnymi. Stanowią idealne rozwiązanie do wszystkich zastosowań związanych z wkręcaniem i wierceniem w trudno dostępnych miejscach. Metalowe koła zębate zapewniają płynną i precyzyjną pracę oraz doskonałe przeniesienie mocy. Dzięki obracanej główce nachylonej pod odpowiednim kątem nasadka umożliwia wiercenie otworów i wkręcanie śrub pod dowolnym kątem.

Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej nasadki? 

Aby adapter kątowy (do wiertarki i wkrętarki) spełniał swoją funkcję, a więc działał niezawodnie i sprawnie, ważne jest to, żeby przed zakupem zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, duże znaczenie ma rodzaj mocowania bitów. W zależności od modelu, nasadka może być kompatybilna z uchwytem sześciokątnym 1/4", standardowym 25mm (C 6,3), a także kulkowym (E 6,3).

Po drugie, korpus takiego narzędzia powinien być pokryty wytrzymałym tworzywem ABS z antypoślizgową powierzchnią dla wygody chwytu nawet wilgotną dłonią. Nasadka i głowica muszą być natomiast wykonane z ocynkowanej stali hartowanej.  Adaptery kątowe z reguły nie są produkowane do użytku ze wszystkimi narzędziami akumulatorowymi, dlategowarto zwrócić uwagę na maksymalny moment obrotowy, z jakim pracuje wiertarka lub wkrętarka. Zbyt mocne urządzenie może uszkodzić nasadkę, jeśli nie jest ona dostosowana do zbyt dużych obciążeń. 

Kolejna kwestia, to grubość adaptera kątowego. Im ten parametr mniejszy, tym akcesorium lepiej sprawdzi się w przypadku ciasnych i wąskich przestrzeni. Podobnie z jego długością całkowitą - jeśli chcesz sięgnąć do trudno dostępnych miejsc, aby dokręcić wkręt lub wywiercić otwór, wybierz nasadkę na tyle długą, by sprostała zadaniu. 

Akcesoria i osprzęt budowlany na RasTool.pl

Szukasz nakolanników roboczych wykonanej z wysokiej jakości materiałów? A może potrzebujesz nasadki kątowej, dzięki której dokręcisz śrubkę w trudno dostępnym miejscu? W ofercie sklepu internetowego RasTool.pl znajdziesz wszystko, co niezbędne, aby ułatwić sobie wykonywanie różnego rodzaju prac. Zapoznaj się już dzisiaj z pełnym asortymentem i złóż zamówienie z dostawą pod wskazany adres. Potrzebujesz fachowego doradztwa? Skontaktuj się telefonicznie lub e-mailowo z działem obsługi klienta. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl