System poziomowania - Rastool

Profesjonalny system poziomowania płytek Rastool idealnie sprawdza się przy kładzeniu glazury czy kafli podłogowych. Montaż zajmuje kilka sekund, a płytki poziomują się względem siebie. Usprawniają i przyspieszają pracę poświęconą na poziomowanie z kilkunastu minut do kilku sekund.

System poziomowania płytek – Najważniejsze zalety

System poziomowania płytek ma wiele zalet, ale warto zwrócić uwagę na te najważniejsze, takie jak – usprawnienie pracy, łatwy montaż, możliwość wyboru odpowiedniego systemu (w tym także klipsów wielokrotnego użytku), estetyczne wykończenie.

System poziomowania płytek – Jak z niego korzystać?

Instrukcja obsługi jest bardzo prosta. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj systemu wybierzesz. Najważniejsze jednak jest poprawne ułożenie pierwszej płytki, ponieważ to według niej będą układane kolejne.

Zastosowanie systemu poziomowania pozwala szybciej ułożyć płytki nawet na nierównym podłożu i finalnie osiągnąć równą powierzchnię. Planując remont, dobrze jest zaopatrzyć się w zestaw, który zawiera niezbędną ilość elementów, potrzebnych do wykonania zadania. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno przy układaniu płytek podłogowych, jak i ściennych.

System do poziomowania płytek

Poziomowanie płytek w jednej płaszczyźnie to jeden z trudniejszych etapów podczas układania warstwy wykończeniowej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów do poziomowania płytek. Zdecydowanie najczęściej wybierane są systemy klipsów i klinów poziomujących. Sporym zainteresowaniem wśród fachowców cieszą się też jednoczęściowe systemy wielokrotnego użytku w formie prostych ścisków do poziomowania glazury. Oba rozwiązania są dostępne w naszym sklepie. Sprawdź, który lepiej nadaje się do realizacji twoich projektów.

Rodzaje systemów do poziomowania glazury

Na rynku dostępne są dwa popularne systemy do poziomowania płytek. Jednym z częściej wybieranych przez profesjonalnych glazurników jest system klipsów i klinów. Jednak rośnie liczba zwolenników prostych ścisków, które umożliwiają poziomowanie glazury praktycznie bez zastosowania dodatkowych akcesoriów. Dodatkową zaletą systemowych ścieków do poziomowania płytek jest to, że są to narzędzia jednoczęściowe. Żaden ich element nie jest tracony (nie ulega zużyciu) podczas montażu czy demontażu. Zdemontowane ściski można wykorzystać od razu do poziomowania kolejnych płytek.  

  • System poziomowania płytek wielokrotnego użytku – systemowe ściski do poziomowania glazury to prawdziwy system wielokrotnego użytku. Każdy ścisk to jednoczęściowe narzędzie, które po zastygnięciu zaprawy demontuje się w całości i można od razu ponownie użyć.
  • System do poziomowania klipsami i klinami – składa się z dwóch elementów. Klipsy są elementem traconym podczas montażu. Kliny można wykorzystać ponownie. To jedno z popularniejszych rozwiązań na rynku. Systemy do poziomowania glazury klipsami i klinami mają wielu zwolenników i są wybierane przez wielu profesjonalistów.

System do poziomowania glazury z klipsami i klinami

Systemy do poziomowania płytek z klinami i klipsami wymagają montażu klipsów na etapie układania płytek. Oprócz krzyżyków dystansowych trzeba dołożyć klipsy, aby po ułożeniu sąsiadującej płytki można było je ustawić w jednej płaszczyźnie. Kliny montuje się po ułożeniu sąsiadującej płytki. W zależności od systemu kliny mogą być montowane ręcznie lub przy zastosowaniu specjalnych kleszczy. Systemy do poziomowania płytek klinami, w których montuje się je kleszczami, są postrzegane jako wygodniejsze. Dobra ergonomia kleszczy sprawia, że zaciskanie klina w klipsie jest łatwiejsze, niż robienie tego gołą ręką. Praca z kleszczami do zaciskania klinów w klipsach wymaga mniej siły i co się z tym wiąże, jest mniej obciążająca dla osoby realizującej tę czynność.

Akcesoria do poziomowania glazury w systemie z klinami i klipsami

Systemy do poziomowania glazury, w których wykorzystuje się klipsy i kliny, wymagają zastosowania akcesoriów dodatkowych. Do montażu i klinów można stosować systemowe szczypce. Natomiast ich demontaż wymaga użycia haka do zrywania klipsów lub innego narzędzia, które to umożliwia. Wielu glazurników do demontażu klipsów z klinami stosuje np. gumowe młotki. Budowa klipsa umożliwia łatwe zerwanie górnej części, która wystaje ponad powierzchnię płytek przy użyciu stosunkowo niedużej siły. Wystarczy lekkie szarpnięcie hakiem lub uderzenie młotkiem w wystając klips z klinem.

  • Klipsy do poziomowania glazury – klipsy do poziomowania glazury to element, który wraz z klinem poziomuje płytki. Po ułożeniu klipsów i płytek w otwór w klipsie wsuwa się klin. Dociskając klin, poziomuje się płytki w jednej płaszczyźnie. Po zastygnięciu kleju górną część klipsów zrywa się, aby odzyskać kliny i przygotować szczelinę dystansową do fugowania.
  • Kliny do poziomowania glazury – kliny wsuwa się w otwór w klipsie ułożonym wraz z płytkami. Do zaciskania klinów i poziomowania płytek stosuje się specjalne szczypce, ale dostępne są też systemy, które przewidują ręczne zaciskanie klinów w klipsach. Zaciskanie klinów bez kleszczy może okazać się męczące i ma negatywny wpływ na wydajność realizowanych prac.
  • Kleszcze do zaciskania klinów w klipsach do glazury – kleszcze do zaciskania klinów w klipsach to element ułatwiający realizację tego etapu prac. Wybierając system z klipsami i klinami, trzeba zwrócić uwagę na jakość systemowych szczypiec. Dobre szczypce powinny być solidne i umożliwiać łatwe dostosowanie rozstawu szczęk do warunków w miejscu montażu. 
  • Hak do zrywania klipsów – do demontażu klinów i klipsów można zastosować systemowy hak do zrywania klipsów. Wielu użytkowników tego typu systemów zrywa haki gumowym młotkiem lub innym narzędziem. 

System wielokrotnego użytku do poziomowania glazury

Większość systemów do poziomowania glazury składa się z elementów traconych i tych, które po demontażu nadają się do ponownego użycia. Na rynku są też dostępne jednoczęściowe systemy do poziomowania płytek. W systemach jednoczęściowych stosuje się proste narzędzia w formie zwykłego ścisku. Ścisk składa się z elementu kotwiczącego i rękojeści z gwintem, na którym znajduje się nakrętka dociskowa. Ścisk do poziomowania glazury montuje się w szczelinie dystansowej pomiędzy płytkami w całości, po ułożeniu sąsiadujących ze sobą płytek. Wystarczy wsunąć i odpowiednio ustawić element kotwiczący i dokręcić śrubę dociskową. Po odkręceniu śruby, narzędzie wyjmuje się ze szczeliny. Można użyć go ponownie do poziomowania płytek w innym miejscu lub na kolejnym etapie realizacji prac.

Zalety jednoczęściowego systemu do poziomowania glazury

Główną zaletą zacisków do poziomowania płytek jest to, że są to narzędzia jednoczęściowe. 

  • Nie ma konieczności montażu klipsów na etapie układania płytek i spinania ich klinem po ułożeniu kolejnej płytki wzdłuż poziomowania krawędzi. Po ułożeniu płytek w szczelinę po prostu wsuwa się metalowy uchwyt, który po przekręceniu go o 90 stopni zapiera się o płaszczyznę płytek. 
  • Wystarczy dokręcić nakrętkę dociskową ścisku, aby płytki zostały ustawione w jednej płaszczyźnie. 
  • Prosty demontaż – o związaniu zaprawy, zwalnia się nakrętkę i po prostu wyjmuje ścisk ze szczeliny dystansowej. 
  • Żaden element narzędzia nie jest tracony – ścisk demontuje się w całości.
  • Ponowny montaż zaraz po demontażu – zdemontowany ściski można od razu wykorzystać do poziomowania kolejnej partii świeżo ułożonych płytek. 
  • Nie trzeba stosować dodatkowych narzędzi i akcesoriów takich jak kleszcze czy haki do zrywania klipsów.

Wady jednoczęściowego systemu do poziomowania glazury

Jednoczęściowy system do poziomowania glazury wydaje się jednym z lepszych rozwiązań. Profesjonaliści i amatorzy z pewnością docenią, że jednoczęściowe ściski do poziomowania glazury montuje się w całości i można je ponownie stosować bez konieczności dokupowania nowych klipsów, które w systemach dwuczęściowych są elementem traconym w trakcie montażu. Okazuje się jednak, że ergonomia jednoczęściowego ścisku w pewnych warunkach okazuje się sporym ograniczeniem. Chodzi o sytuacje, w których podczas układania glazury na dużej powierzchni, koniecznej jest zamontowanie znacznej ilości ścisków. Stosunkowo niewygodna pozycja oraz nakrętka do zaciskania ścisków o niewielkiej średnicy powodują, że użytkownik, który poziomuje płytki już jakiś czas, może odczuwać zmęczenie. Użytkownicy korzystający z tego typu ścisków twierdzą, że w początkowym okresie intensywnego użytkowania zestawu tych narzędzi, można odczuwać wyraźne zmęczenie i nadwyrężenie dłoni i przedramienia. Z drugiej strony nie brakuje opinii, że tego typu trudności rekompensuje możliwość demontażu i ponownego zastosowania ścisków na kolejnym etapie prac montażowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl