Wzorniki do docinania płytek, paneli i płyt 

Oferujemy uniwersalne przyrządy do wyznaczania kształtów marki Rostool. Perfekcyjnie wyznacza miejsce wycinanego otworu. Szerokie zastosowanie ułatwi pracę zarówno profesjonalistom jak i amatorom. Przyrząd został wykonany w najwyższej jakości.

 

Szablony kształtów

Szablony kształtów - Rostool

Realizacja prac wykończeniowych, czy to układanie glazury lub paneli, czy też montaż mebli, płyt drewnopochodnych lub drewnianych elementów wyposażenia wymaga sporo precyzji. Równo ułożone i dobrze spasowane elementy to podstawa dobrego efektu wizualnego. O ile układanie płytek czy paneli na dużej przestrzeni nie jest specjalnie skomplikowane, to w miejscach, w których pojawia się konieczność docięcia paneli albo płytek do nieregularnego kształtu lub wykonania otworów montażowych na elementy armatury i elektryczne puszki montażowe, samo odwzorowanie kształtu czy wykonanie otworu o właściwej średnicy we właściwym miejscu wymaga już sporo zachodu i precyzji. Przy takich zadaniach dobre narzędzia pomiarowe, które umożliwiają odwzorowanie kształtów i precyzyjne przeniesienie lokalizacji otworu czy nacięcia na obrabiany element w warunkach montażowych to podstawa. 

Kiedy warto użyć szablonu lub wzornika do odwzorowywania kształtów?

Szablony, wzorniki i inne przyrządy do przenoszenia kształtów okazują się niezbędne do tego, aby dopasować płytki, panele czy deski do montażu w miejscach, w których należy:

 • wykonać przepusty instalacyjne, 
 • dopasować kształt elementu do wymiarów i geometrii przestrzeni w miejscu montażu.

Aby zrealizować takie zadanie, konieczne jest dokładne odwzorowanie lokalizacji i kształtu elementów, do których trzeba dopasować daną płytkę lub panel. Pomiary można wykonać tradycyjnymi narzędziami, ale ich przeniesienie na obrabiany element w warunkach montażowych może okazać się trudne i czasochłonne. 

Rodzaje szablonów, wzorników i przyrządów do odwzorowywania kształtów

Do czynności pomiarowych w dynamicznych warunkach montażowych warto stosować specjalnie opracowane pod tym kątem narzędzia.

 • Przyrządy do odwzorowywania kształtów – to proste przyrządy, które umożliwiają odwzorowanie kształtu i lokalizacji wymiarowanego elementu. Wystarczy przyłożyć przyrząd w miejscu, do którego trzeba dopasować kolejną płytkę i odrysować tak wymierzony kształt na obrabianym elemencie. To szybkie i precyzyjne rozwiązanie, które sprawdza się świetnie w warunkach montażowych.
 • Szablony do centrowania otworów – wykonanie otworów montażowych można ułatwić sobie przyrządem do trasowania i centrowania otworów. Przyrząd można zablokować w odpowiedniej pozycji, tak aby łatwo wykonywać powtarzalne otwory lub zestawy otworów na montowanych elementach.
 • Szablon do lokalizacji otworów – umożliwia przeniesienie lokalizacji i wymiaru otworu. Wystarczy ustawić szablon w miejscu, w którym ma być wycięty, a drugi koniec w punkcie odniesienia, np. w narożniku płytki i zablokować ustawienie elementów ruchomych śrubami.

Jak wybrać wzornik do odwzorowywania kształtów?

Szukając wzornika lub szablonu do trasowania otworów i odwzorowywania kształtów w warunkach montażowych, trzeba dobrać zestaw przyrządów o odpowiedniej wielkości tak, aby umożliwiały one wykonanie pomiarów w różnym zakresie. W warunkach montażowych najlepiej sprawdzają się wzorniki średnic oraz przyrządy do odwzorowywania kształtów z blokadą. Urządzenia tego typu mają ograniczony zakres pomiarowy. Wybierając przyrząd do przenoszenia kształtów i lokowania otworów, trzeba pamiętać o tym, aby był on wyposażony w blokadę.

Do pomiarów w ograniczonej przestrzeni dobre będą mniejsze przyrządy, do mierzenia i odwzorowywania kształtów na większych elementach, trzeba zastosować większe modele.

 • Wzornik do przenoszenia kształtów – wzornik do przenoszenia kształtów to urządzenie wyposażone w ruchome elementy, które w trakcie dosuwania ich do przeszkody układają się idealnie do jej kształtu. Tak odwzorowany kształt można zablokować i odrysować na płytce lub panelu do docięcia
 • Szablon otworów z przyrządem do lokowania otworów – do odwzorowywania lokalizacji i kształtu otworów pod gniazdka, łączniki oświetleniowe czy przepusty instalacyjne stosuje się wzorniki otworów na składanych linijkach. Ruchome elementy można zablokować tak, aby przenieść lokalizację i średnicę otworu. Po przyłożeniu przyrządu do punktu odniesienia na docinanej płytce wystarczy odrysować miejsce, w którym ma być nawiercony otwór.

Zastosowanie przyrządów do odwzorowania kształtów, wzorników i szablonów

Szablony oraz przyrządy do centrowania otworów i odwzorowywania kształtów to wyposażenie opracowane do tego, aby ułatwić i przyspieszyć przenoszenie wymiarów na obrabiane elementy w warunkach montażowych. Przyrządy są wyposażone we wzorniki typowych otworów montażowych o średnicach, jakie stosuje się w branżach instalacyjnych. Dostępne są szablony z wzornikami średnic dopasowanych do elementów sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej. Dzięki temu wystarczy dopasować odpowiedni wzornik, aby dopasować średnicę otworu do puszki montażowej na osprzęt elektryczny (gniazdo lub łącznik) czy do elementów białego montażu.

 • Wycinanie przepustów na rury centralnego ogrzewania – docinanie płytek do stałych elementów instalacji lub konstrukcyjnych takich jak rury c.o. to precyzyjne zadanie. Aby ułatwić sobie dopasowanie płytki czy panelu, warto stosować wzornik do odwzorowywania kształtów. Wystarczy przyłożyć wzornik w miejscu, w którym ma być ułożona płytka. Elementy ruchome dostosowują się do kształtu krawędzi i rur. Po zablokowaniu przyrządu wystarczy odrysować kształt na obrabianej płytce i ją dociąć. 
 • Wycinanie otworów pod montaż armatury – do wycinania otworów stosuje się wzorniki średnic zamontowane na kilkuelementowych składanych liniałach, których położenie można zablokować w dowolnej pozycji. Po przyłożeniu końca przyrządu do punktu odniesienia z jednej strony i wzornika średnicy z drugiej wystarczy zablokować ruchome połączenia, aby uzyskać pomiar, który można spokojnie przenieść, przykładając przyrząd do obrabianej płytki.
 • Wycinanie otworów pod montaż gniazdek i łączników oświetleniowych – otwory do montażu osprzętu elektrycznego, podobnie jak otwory pod przepusty instalacyjne i biały montaż, przenosi się, stosując wzornik średnic na przyrządzie do przenoszenia kształtów. Wystarczy przyłożyć przyrząd do punktu odniesienia i otworu, zablokować go i pomiar gotowy – bez odczytywania podziałki i zapisywania wyniku.
 • Docinanie płytek do narożników – precyzyjne docinanie ostatniej płytki to zawsze element, który decyduje o ogólnym odbiorze jakości wykonanych prac. Do docinania płytek do narożników czy wystających elementów o dowolnej postaci można stosować wzornik do odwzorowywania kształtów. Wystarczy go przyłożyć, aby jego ruchome elementy dopasowały się do kształtu, do którego trzeba dopasować płytkę czy panel. Po odrysowaniu kształtu na płytce pozostaje dociąć ją i ułożyć we właściwym miejscu.
 • Docinanie płytek do futryn i innych stałych elementów – przyrządy do odwzorowywania kształtów sprawdzają się rewelacyjne podczas docinania płytek do elementów konstrukcji lub stałego wyposażenia o skomplikowanej geometrii, takich jak futryny itp. Wystarczy przyłożyć przyrząd, aby odwzorować kształt elementu, do którego ma być dopasowana kolejna płytka. To, co odwzorujemy, można po prostu odrysować na płytce czy panelu, który chcemy dociąć.

Wzorniki otworów i szablony do przenoszenia kształtów to doskonałe narzędzia, które znacznie ułatwiają precyzyjne docinanie płytek i paneli do futryn, narożników, rur czy innych elementów konstrukcji lub stałego wyposażenia. Narzędzia tego typu gwarantują precyzje i ograniczają czas, jaki poświęca się na wykonanie podobnych zadań przy zastosowaniu technik tradycyjnych. Wzorniki i szablony do przenoszenia kształtów są stosowane przez stolarzy, glazurników i ekipy zajmujące się innymi etapami prac remontowo-budowlanych. W naszej ofercie dostępne są uniwersalne przyrządy pomiarowe, które sprawdzą się jako szablony do uchwytów, wzorniki do trasowania otworów oraz przyrządy do odwzorowywania i przenoszenia kształtów m.in. w pracach stolarskich i glazurniczych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl