Kryza do rur - co to takiego i jak dobrać odpowiednią?
Żeliwny kołnierz umożliwia zamocowanie do ściany lub podłogi dowolnej konstrukcji z rur stalowych i kształtek w stylu industrialnym / loftowym. Dostępne w różnych rozmiarach
Najczęściej używa się modeli spawanych lub wkręcanych, wykonanych ze stali nierdzewnej, żeliwa, aluminium, mosiądzu, brązu, a nawet plastiku. Materiał zwykle wybiera się pod kątem wykonywanych prac oraz rodzaju rur. Kryzy można również łączyć ze sobą, używając śrub i stosując między nimi odpowiednią uszczelkę. W projektach wnętrzarskich najczęściej przytwierdza się je do ścian lub podłóg w celu umożliwienia montażu konstrukcji składającej się ze stalowych rur.
Kryzy – W industrialnym stylu
Instalacje wodno-kanalizacyjne rzadko są widoczne na zewnątrz, ale obecnie coraz częściej pojawiają się w wielu projektach, tworząc praktyczne elementy wyposażenia wnętrz. Ich ogromną zaletą jest to, że może je zrobić każdy. Kryzy gwintowane, rurki oraz inne elementy, bardzo łatwo ze sobą połączyć. Powstałe w ten sposób konstrukcje są mocne i stabilne. Mogą udźwignąć półki, ciężkie blaty, a nawet umywalkę w łazience.
Tradycyjna kryza do rur to jeden z najbardziej podstawowych elementów instalacji hydraulicznej czy gazowej. Dzięki niej możliwe jest zamocowanie do ściany lub podłogi dowolnej konstrukcji z rur stalowych i kształtek. Coraz większą popularnością cieszą się kryzy żeliwne w stylu loftowym, które pełnią funkcję dekoracyjno-estetyczną. Co je charakteryzuje?
Kryza żeliwna - zastosowanie
Najczęściej stosowany w łączeniu elementów instalacji hydraulicznej jest kołnierz żeliwny, choć na rynku znaleźć można również warianty ze stali nierdzewnej czy mosiądzu. Producenci tego rodzaju elementów oferują produkty w wielu wariantach stylistycznych. Nowość stanowią kołnierze gwintowane w stylu industrialnym, które znajdują zastosowanie we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym. W przeciwieństwie do tradycyjnych kryz, warianty te nadają się do tworzenia konstrukcji nie będących elementami bardziej rozbudowanej instalacji hydraulicznej.
Oferowane na RasTool.pl kryzy do rur doskonale sprawdzi się zarówno w obiektach przemysłowych, jak i domowych. Nasze kołnierze żeliwne umożliwiają wykonanie estetycznego projektu wg pomysłu architekta. Co ważne, kryza żeliwna może być zamontowana bez konieczności spawania. Mocuje się ją za pomocą śrub. Dzięki temu w każdej chwili można ją odkręcić, minimalizując ingerencję w przestrzeń do minimum.
Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne. W zależności od projektu, kryzy do rur mogą stanowić bazę dla półek, wieszaków czy regałów. Co więcej, kołnierze żeliwne doskonale sprawdzą się także podczas samodzielnego konstruowania mebli w stylu industrialnym. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że projektanci i architekci wnętrz mają praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni.
Kryza żeliwna w stylu loft
Coraz więcej ludzi decyduje się zaaranżowanie mieszkania w stylu industrialnym (loftowym). Uwzględnia on zastosowanie surowych materiałów, takich jak metal, szkło czy cegła. Bardzo często właściciele przekształcają przestrzenie pofabryczne, dostosowując je do celów mieszkalnych. Wówczas istotnym dylematem jest to, czy zakryć rury, czy może uczynić z nich element wystroju. Aby nadać spójności takiej przestrzeni, często stosuje się elementy dekoracyjne w postaci właśnie kryz żeliwnych w stylu loft.
Kryzy żeliwne wtapiają się w tło, co w połączeniu z już istniejącymi, odkrytymi rurami daje konsekwentny i przemyślany efekt. Warto więc zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli zależy Ci na estetycznym wykończeniu swojego mieszkania. Oczywiście zastosowanie kryz żeliwnych nie ogranicza się wyłącznie do przestrzeni mieszkalnych. Kołnierze w stylu industrialnym sprawdzą się w hotelach, restauracjach i innych obiektach użytkowych. To pomysł na uzyskanie interesującego efektu we wnętrzu niewielkim kosztem.
Kryzy gwintowane i żeliwne rurki można bardzo łatwo ze sobą połączyć. Powstałe w ten sposób konstrukcje mogą udźwignąć półki, ciężkie blaty, a nawet umywalkę w łazience.
Rodzaje kołnierzy gwintowanych
W ofercie naszego sklepu dostępne są kryzy do rur zróżnicowane pod względem średnic i gwintów. Standardowa kryza z 4-ma otworami montażowymi wyposażona jest w gwint, do którego można dopasować rurki, nyple, trójniki, mufy, redukcje, czyli elementy powszechnie wykorzystywane w instalacjach hydraulicznych. W zależności od tego, czy projekt uwzględnia montaż kryzy do ściany, czy podłogi, przed wyborem odpowiedniego elementu warto zapoznać się z jego szczegółową specyfikacją. Rozróżniamy kryzy do rur 1 cala, ½ cala i ¾ cala. Ważnym parametrem jest także całkowita średnica kołnierza.
Prezentowane warianty nadają się do łączenia z powszechnie sprzedawanymi kształtkami hydraulicznymi. Między tymi elementami należy jednak zastosować odpowiednią uszczelkę. Tylko wtedy będziesz mógł mieć pewność, że wszystkie części będą idealnie ze sobą spasowane, a konstrukcje – stabilne.
Podsumowanie
Decydując się na zakup kryzy do rur w naszym sklepie warto pamiętać, że elementy te pełnią jedynie funkcję estetyczną. Nie są przeznaczone do łączenia rur w instalacjach hydraulicznych i nie są objęte certyfikatami. Mimo to charakteryzują się wysoką jakością wykonania, trwałością i odpornością na duże obciążenia. Nie sposób nie docenić także ich designu – kołnierze gwintowane żeliwne to elementy, które łączą jakość z estetyką. Aby meble, półki i inne konstrukcje z nich wykonane były solidne, montaż warto zlecić profesjonalistom.
Zamów kryzy do rur w sklepie RasTool.pl
Sklep internetowy RasTool.pl oferuje szereg gwintowanych kołnierzy zewnętrznych w standardowych rozmiarach gwintów przemysłowych (kryza 1 cal, kryza ½ cala, kryza ¾ cala). W ofercie znajdziesz również kryzy żeliwne w stylu loftowym, które pozwolą na estetyczne wykończenie przestrzeni industrialnej. Misją firmy Rastool jest dostarczanie najwyższej jakości elementów montażowych w stylu loftowym, przeznaczonych do stworzenia estetycznych konstrukcji.
Złóż zamówienie już dziś lub skorzystaj z fachowego doradztwa. Nasi konsultanci z przyjemnością pomogą w wyborze odpowiedniego produktu. Zaufaj ekspertom o wieloletnim doświadczeniu, którzy znają się na swoim fachu.