Uchwyty do glazury - Rastool
Wielozadaniowe uchwyty/przyssawki marki Restool. Przeznaczone do przenoszenia różnych elementów o gładkiej powierzchni. Aluminiowy korpus + guma przyssawka zapewnia bezpieczne i pewne przenoszenie elementów. Szerokie zastosowanie ułatwi pracę zarówno profesjonalistom jak i amatorom. Uchwyty do glazury są wykonane z najwyższej jakości materiałów.
Uchwyty z przyssawkami próżniowymi do przenoszenia płytek
Uchwyty z przyssawkami próżniowymi to wyposażenie do przenoszenia dużych i ciężkich tafli szkła, arkuszy blach oraz płytek. Umożliwiają wygodne i bezpieczne chwytanie i przenoszenie elementów, które inaczej trudno w ogóle podnieść. Sprawdzają się świetnie podczas układania glazury w miejscach trudnodostępnych. Na rynku dostępne są dwa podstawowe modele uchwytów do takiego zastosowania. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się uchwyty z przyssawkami blokowanymi dźwignią, chociaż rośnie grono glazurników, którzy doceniają zalety droższych uchwytów z pompką. Dlaczego warto zainwestować w uchwyt z przyssawką próżniową do glazury i jaki model kupić?
Dlaczego warto korzystać z uchwytów do przenoszenia glazury?
Uchwyty do przenoszenia glazury to wyposażenie upraszczające pracę z dużymi płytkami. Dzięki ich zastosowaniu jest łatwiej, szybciej i bezpieczniej. Unika się wielu kontuzji, do których mogłoby dojść podczas prób montażu ciężkich dużych płytek w ograniczonej przestrzeni. Użytkownicy przyssawek próżniowych z uchwytem do glazury podkreślają, że układanie ciężkich płytek w miejscach trudnodostępnych z takim sprzętem jest prostsze i bezpieczniejsze. Bez uchwytów nietrudno o uszkodzenie kładzionej i ułożonych już płytek lub kontuzje w trakcie dopasowania płytki do miejsca, w którym ma zostać ułożona.
Jako najważniejsze zalety uchwytów z przyssawkami do glazury wymienia się:
- Bezpieczne przenoszenie nawet ciężkich płytek na duże odległości.
- Wygodny chwyt dużych i ciężkich płytek.
- Łatwe podnoszenie płytek z miejsca ich składowania.
- Możliwość zastosowania dwóch lub większej liczby uchwytów do chwytania płytek oburącz, lub do przenoszenia płytek z pomocnikiem.
- Łatwe układanie dużych i ciężkich płytek w ograniczonej przestrzeni i w miejscach trudnodostępnych.
Jak wybrać przyssawkę do przenoszenia płytek?
Wybór przyssawki do przenoszenia płytek wydaje się zadaniem prostym. Wystarczy dobrać model o odpowiednim udźwigu, którego przyssawka zmieści się na przenoszonej płytce. Problem z wielkością przyssawki może pojawić się przy przenoszeniu długich wąskich elementów lub w trakcie układania małych płytek. Średnica pojedynczych przyssawek blokowanych dźwignią to około 120 mm, podczas gdy przyssawki z pompką to urządzenia wyposażone w przyssawki o średnicy blisko 200 mm. Jednak elementów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając uchwyt, jest znacznie więcej.
Co warto sprawdzić, wybierając przyssawkę próżniową z uchwytem do przenoszenia glazury?
- Średnica i udźwig przyssawki – to parametry, które ograniczają zastosowanie urządzenia.
- Materiał, z którego wykonany jest korpus uchwytu do glazury z przyssawką – lepiej inwestować w solidny sprzęt, który wytrzyma trudne warunki remontowo-budowlane. Dobrym rozwiązaniem są uchwyty, których korpus jest wykonany z aluminium. Lekkie i mocne przyssawki próżniowe z aluminiowymi uchwytami gwarantują pewny chwyt i dobre wyczucie połączenia pomiędzy przyssawką a powierzchnią płytki.
- Ergonomia uchwytu z przyssawką – solidny aluminiowy uchwyt i oddzielna dźwignia do blokowania przyssawki to optymalne rozwiązanie w przypadku tradycyjnych przyssawek próżniowych z uchwytami do przenoszenia glazury. Uchwyt umożliwia idealne ustawienie przyssawki względem powierzchni płytki i jej odpowiednie dociśnięcie, podczas gdy drugą ręką można pewnie zablokować przyssawkę. W przypadku przyssawek z pompką najlepiej sprawdzają się modele z tłokiem w rękojeści, które można pompować kciukiem.
- Rodzaj gumy zastosowanej na przyssawce – warto mieć świadomość, że modele blokowane dźwignią i pompowane są wyposażone przyssawki wykonane z innej gumy. Modele pompowane mają przyssawki z miękkiej elastycznej gumy, która umożliwia uchwycenie porowatych gresów i korektę siły docisku w bez zdejmowania przyssawki. Modele blokowane dźwignią mają przyssawki wykonane z twardszej i przez to trwalszej gumy, ale aby poprawić chwyt, trzeba ponownie przyłożyć, docisnąć i zablokować przyssawkę na powierzchni płytki.
- Wyposażenie dodatkowe – przyssawki z pompką powinny być wyposażone w osłony delikatnych gum. Przed zakupem przyssawki, warto sprawdzić dostępność zestawów naprawczych. Nie powinno być problemu z kupieniem nowych gum przyssawek czy zestawu naprawczego do pompki. Warto zadbać o futerał do transportu urządzeń, aby nie uszkodzić przyssawek w trakcie ich przechowywania i przenoszenia.
Zalety tradycyjnych przyssawek blokowanych dźwignią do przenoszenia glazury
Tradycyjne przyssawki, w których połączenie przyssawki z taflą blokuje się dźwignią to rewelacyjne urządzenie do układania i przenoszenia małych i dużych płytek.
- Przyssawki próżniowe z dźwignią są łatwe w użyciu – wystarczy przyłożyć, docisnąć przyssawkę i przesunąć dźwignię, aby przyssawka chwyciła taflę.
- Pojedyncze przyssawki mogą generować udźwig do 40 kg – pozwalają transportować nawet duże tafle, świetnie sprawdzają się przy układaniu małych i średnich kafelek.
- Przyssawki podwójne i potrójne generują udźwig od 100 do blisko 150 kg – to dobre rozwiązanie do transportu bliskiego dużych tafli glazury, szkła czy arkuszy blach.
Wady uchwytów z przyssawką próżniową blokowaną dźwignią
Wybierając przyssawkę próżniową do glazury, warto pamiętać o tym, że modele z dźwignią mają pewne ograniczenia. Jako ważniejsze należy wskazać brak kontroli połączenia pomiędzy przyssawką a przenoszoną taflą. Większość dostępnych na rynku modeli tego typu nie jest wyposażona w żaden wskaźnik, który alarmowałby użytkownika o tym, że siła docisku, z jaką przyssawka trzyma płytkę czy taflę szkła, maleje.
O ile w przypadku transportu gładkich płytek, tafli szkła czy arkuszy blach problem tego typu pojawia się stosunkowo rzadko, to przy przenoszeniu i układaniu ciężkich gresów o porowatej fakturze powierzchni, mogą okazać się one uciążliwe. Poprawa siły, z jaką przyssawka trzyma płytkę, w trakcie przenoszenia wymaga bowiem korekty ustawienia każdej z przyssawek uchwytu, co jest trudne.
Nawet ponowne przyssanie uchwytu z pojedynczą przyssawką, gdy użytkownik przytrzymuje płytkę, która jest oparta na jednej z jej krawędzi, może wymagać pomocy współpracownika lub ułożenia płytki na równej płaskiej powierzchni. Poprawne założenie przyssawki próżniowej z dźwignią wymaga dobrego ustawienie przyssawek i dociśnięcia ich do powierzchni tafli przed użyciem dźwigni. Potrzeba do tego nieco wprawy. Zdecydowanie łatwiej jest korygować siłę docisku przyssawki do tafli, stosując nieco droższe przyssawki z pompką.
Zalety przyssawek z pompką
Przyssawki z pompką okazują się mieć sporo zalet w porównaniu do przyssawek tradycyjnych.
- Uchwyty na przyssawki próżniowe z pompką ułatwiają utworzenie trwałego połączenia pomiędzy przyssawką a taflą. Możliwość dopompowania powietrza spod przyssawki gwarantuje, że przyssawka będzie trzymać z pełną siłą, nawet na płytkach o chropowatej powierzchni.
- Duży udźwig i pewny chwyt sprawiają, że przyssawki z pompką to uniwersalne wyposażenie do przenoszenia i układania średnich oraz dużych płytek. Spora średnica przyssawki gwarantuje dużą powierzchnię, co przekłada się na udźwig i jakość połączenia przyssawki z taflą.
- Uchwyty z pompką w uchwycie umożliwiają skuteczne poprawienie połączenia pomiędzy płytką a przyssawką w trakcie jej przenoszenia. Gdy użytkownik czuje, że połączenie staje się niestabilne i płytka zaczyna się przemieszczać, może dopompować przyssawkę i poprawić siłę docisku pomiędzy taflą a przyssawką.
- Wskaźnik jakości połączenia w przyssawkach z pompką umożliwia obserwację stanu jakości połączenia przyssawki z przenoszoną taflą gresu czy szkła. W zwykłych przyssawkach z pompką stan podciśnienia przyssawki sprawdza się na podziałce naniesionej na tłok. Gdy połączenie się osłabia, tłok wysuwa się z rękojeści. Poziom, który może powodować osłabienie połączenia, jest zazwyczaj wyraźnie oznaczony np. czerwoną linią. Gdy użytkownik widzi to oznaczenie, jest to sygnał, że trzeba dopompować przyssawkę, aby wzmocnić połączenie pomiędzy płytką a przyssawką.
- Solidny korpus i komfortowa rękojeść w przyssawkach z pompką sprawiają, że urządzenia tego typu są trwałe i wygodne w użytkowaniu. Przyssawki z pompką to rewelacyjne wyposażenie do przenoszenia ciężkich elementów, które użytkownik chwyta dwoma rękoma. Sprawdzają się rewelacyjnie także przy przenoszeniu ciężkich dużych tafli na dłuższych dystansach w dwie osoby.
Czy warto zainwestować w przyssawkę do płytek z manometrem?
Przyssawka do płytek z manometrem to urządzenie takie samo jak przyssawka z pompką. Różnica polega na tym, że uchwyt do glazury jest wyposażony w czytelny manometr, który pokazuje stan podciśnienia, z jakim przyssawka trzyma taflę glazury, szkła czy arkusz blachy. Manometr okazuje się łatwiejszy do kontrolowania podczas przenoszenia ciężkich gresów czy tafli szklanych niż oznaczenie na wysuniętym tłoku. Jak wspomnieliśmy, w trakcie przenoszenia może dojść do tego, że przyssawka przestanie trzymać z pełną siłą. Zanim połączenie pomiędzy taflą płytki a przyssawką puści, użytkownik może zaobserwować, że siła docisku maleje i zareagować na czas. Wystarczy podpompować przyssawkę z uchwytem do glazury tak, aby wzmocnić połączenie lub ustawić taflę na podłożu i jeszcze raz zamontować uchwyt. Przyssawka z manometrem pozwala obserwować stan podciśnienia, a więc jakość połączenia uchwytu z taflą na bieżąco. To dobre rozwiązanie podczas przenoszenia i układania dużych ciężkich elementów. Według użytkowników, którzy pracują z płytkami wielkoformatowymi, których przenoszenie i układanie angażuje nawet dwie osoby, uchwyty z przyssawkami na pompkę z manometrem to gwarancja pełnej kontroli w trakcie przenoszenia i układania tego typu tafli.