Kątowniki pomiarowe - jak dobrać narzędzie do rodzaju wykonywanej pracy? 

Rodzaje narzędzi do pomiaru kątów dzielą się na kątomierze, suwmiarki i cyrkle. Kątomierze (kątowniki pomiarowe) to zdecydowanie najpopularniejsza i najbardziej wszechstronna grupa tych podstawowych narzędzi budowlanych.  Za ich pomocą możesz mierzyć zarówno małe, jak i duże kąty, ale nie tylko. Poznaj przegląd najczęściej wykorzystywanych rodzajów kątowników wraz z opisem ich zastosowania.

 

Kątowniki pomiarowe

Kątownik budowlany - jak wybrać odpowiedni? 

Budowanie dachu, cięcie podłużnic na klatkę schodową, przycinanie płyt kartonowo-gipsowych czy wyrównywanie stropów - to tylko niektóre z czynności, podczas których istotne jest znalezienia odpowiednich kątów i zaznaczenia ich na wybranej powierzchni. W stolarstwie zwykle rezygnuje się z funkcji trygonometrycznych, aby wyznaczyć kąty. Zastosowanie odpowiedniego kątownika stolarskiego może uprościć pracę bez konieczności wykonywania skomplikowanych działań matematycznych. Dzięki nim z łatwością zmierzysz długości i narysujesz równoległe linie pod różnymi kątami, co przyniesie dużą wygodę w pracy. 

Ale znalezienie idealnego narzędzia może być trudne z uwagi na bardzo duży wybór tego rodzaju narzędzi. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy  kątownik ciesielski ma czytelne oznaczenia i wykonany jest z wytrzymałych, nierdzewnych materiałów (najczęściej jest to stal, mosiądz lub aluminium). W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na to, do jakiej pracy przeznaczony jest konkretny kątownik pomiarowy.

Kątowniki pomiarowe dzielimy na ślusarskie, budowlane, japońskie i uniwersalne. Niektóre z najczęstszych prac związanych z majsterkowaniem, które wymagają użycia tych akcesoriów, to:

  • przycinanie i mocowanie listew przypodłogowych
  • montaż szyn do systemu przesuwnego,
  • budowanie dachów i schodów,
  • przycinanie płyt gipsowo-kartonowych, 
  • prace dekarskie.

Kątowniki budowlane mogą pomóc zarówno w przypadku wznoszenia dużych budynków, jak i stawiania mniejszych obiektów, jak np. wiata, altana czy garaż. Przydadzą się również w takich miejscach jak warsztaty czy pracownie stolarskie. 

Jak zbudowany jest kątownik?

Zanim przejdziemy do dokładnego opisania poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych, kilka słów na temat ich budowy. Najbardziej podstawowy kątownik składa się z dwóch krawędzi, które połączone są ze sobą pod kątem prostym. Jedna z nich może mieć podziałkę milimetrową i calową. Bardziej zaawansowane przyrządy mają formę trójkąta i dodatkowo zawierają miarkę pozwalają wyznaczyć kąt wiercenia.

Kątowniki budowlane najczęściej produkowane są ze stali lub aluminium. Kątowniki ciesielskie mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i trwalszych materiałów – tworzywa sztucznego PVC lub metalu. Oczywiście im bardziej wytrzymały surowiec, tym lepiej narzędzie zniesie bardziej intensywną eksploatację i pozwoli na pracę w trudnych warunkach. Wysoka jakość wykonania narzędzia bezpośrednio przekłada się na precyzję pomiarów. 

Duży kątownik budowlany - narzędzie do profesjonalnych zastosowań

Dokładne wykonywanie pomiarów na budowie możliwe jest dzięki dużym kątownikom budowlanym (nazywanym często uniwersalnymi). Takie narzędzia mają wiele zastosowań, sprawdzą się m.in. podczas:

  • układania płytek, 
  • stawiania ścian, 
  • wyrównywania stropów, 
  • wykonywania wylewek betonowych, 
  • montowania blatów.

Stalowy kątownik budowlany to narzędzie niezastąpione podczas ustawiania skosów, przenoszenia kątów z jednego elementu na drugi czy trasowania metalowej powierzchni. Przyrząd ten składa się z korpusu (lub podstawy) z podziałką od 0 do 180º i regulowanej wskazówki kątowej. Występuje najczęściej w wersji żółtej lub czarnej. Duży kątownik budowlany może mieć ramiona o długości nawet kilku metrów. Wyróżniamy modele ręczne (manualne) i magnetyczne. 

Kątowniki japońskie - do czego służą?

Innym rodzajem narzędzia, który sprawdzi się podczas majsterkowania i wykonywania prostych prac remontowo-budowlanych, jest kątownik japoński. To przyrząd w kształcie litery ,,L” służący do rysowania układów, mierzenia długości i obliczania kątów. Sprawdzi się podczas pomiarów na elementach trójwymiarowych (rurach czy belkach drewna). Może zastąpić tradycyjny kątownik stolarski. Japońscy stolarze używali ich praktycznie do wszystkiego, co miało związek z wykonywaniem planów i obliczeń, a także podczas budowy domów i skomplikowanych budynków, takich jak m.in. świątynie. 

Kątownik japoński ma wiele różnych oznaczeń, w zależności od używanego systemu miar. Wszystkie te narzędzia zawierają standardową skalę z przodu , a z tyłu  skalę opartą na pierwiastku kwadratowym z 2, zwaną „kadome”. Na pleckach przyrządu znajduje się natomiast okrągła skala obwodu zwana „marume”. Niektóre kątowniki japońskie pozwalają również określić kąt wiertła do metalu. Przyrząd ten stanowi połączenie linijki, ekierki i kątomierza, dzięki czemu sprawdzi się w każdym warsztacie majsterkowicza. Szerokie zastosowanie ułatwi pracę zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. 

Kątowniki pomiarowe w sklepie RasTool.pl

Kątomierze idealnie sprawdzają się podczas budowy, ale także w hobbystycznych, domowych zastosowaniach. Nadają się do pomiaru kątów i rysowania okręgów do planów lub innych dokumentów technicznych. Każde z powyższych narzędzi może być użyte do dokładnego oznaczenia kąta na praktycznie każdej powierzchni. Jeśli szukasz uniwersalnego przyrządu pomiarowego, wybierz duży kątownik budowlany. Jeśli obrabiasz drewno, dobrym wyborem będzie kątownik ciesielski lub stolarski. Kątownik japoński pozwol Ci wykonywać precyzyjne pomiary na elementach trójwymiarowych.  

Odkryj niezawodne przyrządy pomiarowe, które obowiązkowo powinny być na wyposażeniu Twojej torby z narzędziami. Największy wybór tego rodzaju produktów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego RasTool.pl. W przypadku pytań lub wątpliwości, doświadczeni konsultanci z przyjemnością doradzą w wyborze odpowiedniego narzędzia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl