
Beton, kamień oraz ich wszelkiego rodzaju mieszanki to materiały bardzo trwałe, ale również szczególnie wymagające, jeśli chodzi o ich obróbkę. W związku z tym, aby mieć pewność, że proces przycinania elementów betonowych czy kamiennych zostanie przeprowadzony w pełni pomyślnie, efektywnie i bezpiecznie, warto wybrać do niego odpowiednie narzędzia i akcesoria. Z całą pewnością są nimi wysokiej jakości tarcze diamentowe, które dzięki swoim szczególnym właściwościom doskonale radzą sobie nawet z bardzo twardym kamieniem.
Tarcze diamentowe – właściwości i zalety
Tarcze do cięcia kamienia to akcesoria, które odznaczają się ponadprzeciętną trwałością i wytrzymałością. Te szczególne walory zapewnia im przede wszystkim warstwa diamentowego proszku czy ziaren, którą jest pokryta ich zewnętrzna krawędź. Diament będący jednym z najtwardszych materiałów, jakie występują na naszej planecie, bez trudu radzi sobie z opornym na obróbkę kamieniem. Warto rzecz jasna zwrócić uwagę także na mocny korpus tarczy, wykonany ze stali nierdzewnej.
Warto również wspomnieć, że tarcze diamentowe, mimo iż często są stosowane do obróbki mocnych, twardych materiałów, sprawdzają się także przy pracy z tworzywami znacznie delikatniejszymi. Z powodzeniem można używać ich chociażby do docinania porcelany. Oprócz tego znajdują zastosowanie przy pracy między innymi z:
- betonem;
- marmurem;
- piaskowcem;
- tworzywami sztucznymi.
Nawet podczas cięcia szczególnie twardych powierzchni tarcze diamentowe nie tępią się. Te szczególne akcesoria mają bowiem niezwykłe właściwości samoostrzące. Kiedy jedna warstwa pyłu diamentowego zostaje starta, automatycznie zostaje odsłonięta kolejna, gotowa do pracy.
Diamentowe tarcze do kamienia zapewniają efektywną i bezpieczną, ale także komfortową pracę. Nawet w przypadku trudnych do obróbki materiałów generują one bowiem bardzo niski poziom hałasu.
Tarcza diamentowa do kamienia – na co zwrócić uwagę?
Tarcze, które są dostępne dziś na rynku, to wyjątkowo szeroka i zróżnicowana gama produktów. Także wśród modeli diamentowych znajdziemy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych typów, wielkości i właściwości, które w bezpośredni sposób determinują jakość pracy, ale i szczególne zastosowanie tarcz. Przede wszystkim można je podzielić na dwie podstawowe kategorie, czyli na tarcze pełne i segmentowe.
Pierwsze z nich, czyli modele pełne, to tarcze znacznie tańsze, ale też nieco słabiej radzące sobie z tak twardym materiałem jak kamień. Znajdują one jednak zastosowanie w pracy z innymi tworzywami. Z kolei tarcze diamentowe segmentowe bez trudu tną kamień czy beton. Obróbka z ich użyciem jest szybka, sprawna, bezpieczna i efektywna. Modele segmentowe mogą być używane w pracy na mokro lub na sucho.
Kluczową cechą tarcz, znacząco wpływającą na ich zastosowanie i efektywność, jest ich średnica. Wszystkie dostępne na rynku diamentowe tarcze do kamienia można podzielić na kilka kategorii, jeśli chodzi o zakres ich średnic oraz wynikające z nich przeznaczenie. Są to:
- tarcze o średnicy od 115 do 225 mm, które montuje się w niedużych, kompaktowych elektronarzędziach;
- tarcze o średnicy od 195 do 230 mm;
- modele o średnicy w zakresie od 300 do 495 mm, które są używane głównie w pilarkach;
- tarcze diamentowe o średnicy 500 mm i większej, znajdujące zastosowanie w obróbce przemysłowej.
Tarcza do cięcia kamienia – o czym jeszcze pamiętać?
Przy wyborze odpowiedniej tarczy do kamienia warto zwrócić uwagę także na jakość całego narzędzia, jak również użytego ziarna diamentowego. Bardzo ważna jest odpowiednia budowa korpusu tarczy, ale także jej umiejętność chłodzenia.
Pamiętajmy, że nawet najlepsza i doskonale dobrana tarcza może nie do końca spełniać swoje zadanie, jeśli będzie używana w sposób nieumiejętny. Cięcie kamienia należy wykonywać w bruździe, prowadząc ją tam i z powrotem. Bardzo ważne jest, aby nie naciskać na narzędzie, a co za tym idzie także na materiał. Wysoka trwałość, stopień twardości tarczy oraz odpowiednia waga narzędzia sprawiają, że wystarczy tylko przyłożyć pracującą tarczę do kamienia, aby wykonać cięcie. Kluczowy jest również umiejętny montaż tarczy na urządzeniu. Warto zwrócić także uwagę na to, czy na żadnym z łączonych ze sobą elementów nie zalega brud lub kurz, które w znaczny sposób mogą wpłynąć na jakość sparowania części oraz ich pracy.