Otwornice – rodzaje i zastosowanie

Otwornice – rodzaje i zastosowanie

Otwornice – rodzaje i zastosowanie

Otwornice to narzędzia do obróbki różnych materiałów, które umożliwiają wycinanie zarówno małych otworów, jak i tych o większych średnicach. Przydają się zwłaszcza podczas remontów, najczęściej używa się ich w branży budowlanej.

Wysokiej jakości otwornice wykonuje się z węglika wolframu i stali, dzięki czemu wyróżnia je o wiele większa trwałość w porównaniu do otwornic bimetalowych. Mocuje się je głównie w wiertarkach stołowych i ręcznych bez udaru (wybierając otwornice, zwróć uwagę, jakie mają mocowania i do jakiego elektronarzędzia jest przeznaczona).

Otwornice – zastosowanie

Metale, drewno i tworzywa sztuczne to materiały, które można obrabiać otwornicami. Ich ogromną zaletą są wiertła centrujące. To one gwarantują precyzyjną obróbkę, ponieważ, dzięki nim otwory wykonywane są w odpowiednich miejscach. Na co dzień tego typu narzędzia stosuje się głównie w budownictwie lub podczas domowych remontów, gdy zachodzi potrzeba wykonania otworów niezbędnych np. do poprowadzenia instalacji.

W zestawach z wysokiej jakości narzędziami oprócz wiertła centrującego znajdziesz również klucz imbusowy do mocowania wiertła. Każda z otwornic posiada ząbki na swoim obwodzie. Mają one ogromny wpływ na efekt końcowy – gładkie krawędzie bez strzępienia.

Otwornice – szeroka gama rozmiarów

Nasz sklep z narzędziami – Herman24 ma w swojej ofercie otwornice o różnych średnicach od 16 mm do 100 mm, wśród nich m.in.:

otwornice do metalu 16 mm (np. Otwornica widiowa 16 mm – HERMAN),

otwornice do metalu 22 mm (np. Otwornica widiowa 22 mm - HERMAN),

otwornice do metalu 35 mm (np. Otwornica widiowa 35 mm - HERMAN),

otwornice do metalu 60 mm (np. Otwornica widiowa 60 mm - HERMAN),

otwornice do metalu 100 mm (np. Otwornica widiowa 50 mm - HERMAN).

Otwornice – co zrobić, aby dłużej zachowały swoją żywotność?

Narzędzia, chociaż są trwałe, należy o nie dbać i używać zgodnie z zaleceniami producenta. Kluczowe jest dostosowanie prędkości roboczej do obrabianego materiału, stosowanie oleju podczas wiercenia oraz regularne oczyszczanie i sprawdzanie drożności otworów wentylacyjnych (głównie przed i po rozpoczęciu wiercenia).

Otwornice warto dobrać pod kątem obrabianego materiału, zwracając jednocześnie uwagę na ich jakość. Te wykonane z wysokiej klasy materiałów są odporne na uszkodzenia, funkcjonalne, dłużej też zachowują żywotność, a praca przy ich użyciu jest komfortowa. Pamiętaj, że im twardszy materiał, z którego zrobiono otwornicę, tym twardsze materiały można nią obrabiać.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl