Wiertła udarowe do betonu – czy warto je stosować?

Wiertła udarowe do betonu – czy warto je stosować?

Wiertła udarowe do betonu – czy warto je stosować?

Jedną z najbardziej wymagających operacji obróbczych jest wiercenie w betonie. Beton należy do najtwardszych i najbardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych, dlatego proces wiercenia wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiednich narzędzi (wierteł lub otwornic). Z uwagi na wysoką popularność tego materiału w budownictwie, wiercenie w betonie stanowi powszechny problem wśród osób, które nie posiadają doświadczenia w tej dziedzinie. W tym artykule omówimy problemy, jakie możemy napotkać podczas wiercenia w betonie oraz podpowiemy, jakie wiertła należy zastosować do tego procesu.

Wiercenie w betonie – jakie problemy możemy napotkać?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, z uwagi na wysoką wytrzymałość beton stanowi jeden z trudniejszych w obróbce materiałów budowlanych. Niektóre betonowe bloki konstrukcyjne są dodatkowo wzmocnione wewnętrznym zbrojeniem w postaci stalowych prętów lub specjalnej siatki. Wiercenie materiałów zbrojonych jest dodatkowym wyzwaniem dla osoby wykonującej otwory w betonie. 

Kolejnym utrudnieniem podczas wiercenia w betonie jest jego kruchość. Podczas wykonywania otworów należy uważać, aby nie naruszyć struktury betonowego elementu konstrukcyjnego i nie doprowadzić do jego pęknięcia. Zastosowanie odpowiedniego narzędzia z pewnością ułatwi to zadanie.

Podczas wiercenia w betonie należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prędkości obrotowej narzędzia. Im materiał obrabiany jest twardszy, tym mniejsze obroty podczas wiercenia powinniśmy zastosować. Wiercenie w betonie ze zbyt dużą prędkością obrotową może doprowadzić do powstania bardzo wysokich temperatur i uszkodzenia wiertła. 

Jakie wiertła do betonu?

Przygotowując się do wykonania otworu w betonie, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Niezbędna w tym procesie będzie wiertarka udarowa oraz wiertło do betonu. Wiertarka z funkcją udaru jest przystosowana do wiercenia materiałów o bardzo twardej strukturze dzięki wytwarzaniu rytmicznych uderzeń podczas wykonywania pracy. 

Wśród wierteł do betonu możemy wyróżnić dwa główne rodzaje tych narzędzi: wiertła konwencjonalne oraz wiertnice (otwornice). Wiertła konwencjonalne do betonu charakteryzują się mniejszą średnicą i są przystosowane do wykonywania otworów o niewielkim przekroju, natomiast wiertnice do betonu mają większą średnicą i są przystosowane do wykonywania otworów o większym przekroju. Na potrzeby niniejszego artykułu skupimy się przede wszystkim na wiertłach konwencjonalnych do betonu.

Za skuteczne i wysokowydajne wiercenie w betonie odpowiada konstrukcja, geometria i materiał wykonania narzędzia. Zastanawiając się nad tym, jakie wiertła do betonu wybrać, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę kryterium materiałowe, czyli sprawdzić, jaki materiał zastosowano do produkcji danego narzędzia. W przypadku wierteł udarowych do betonu należy skupić się na narzędziach wykonanych z węglika spiekanego lub z końcówką diamentową. Oba te materiały charakteryzują się bardzo dużą twardością i są przystosowane do pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Diament uchodzi za jeden z najtwardszych materiałów na świecie i jest chętnie wykorzystywany podczas skrawania materiałów trudnoobrabialnych. Węglik spiekany dzięki technologii wytwarzania (spiekanie proszków) ma bardzo wytrzymałą strukturę, co wpływa korzystnie na jego właściwości wytrzymałościowe i ma duże znaczenie podczas skrawania twardych materiałów.

Drugim kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, jest konstrukcja narzędzia i geometria samego ostrza. Wiertła udarowe do betonu mają specjalnie zaprojektowaną konstrukcję, która ma za zadanie ułatwienie procesu wiercenia otworów. Głowica wiertła do betonu została wyposażona w cztery ostrza zwiększające odporność na uderzenia oraz ostrze centrujące ułatwiające prowadzenie narzędzia w materiale i proste wiercenie otworu. Część walcowa wiertła ma specjalnie zaprojektowany rowek wiórowy o odpowiednim kącie pochylenia linii śrubowej, który służy do odprowadzania wiórów oraz pyłów powstających przy wierceniu. Taka konstrukcja wiertła pozwala na wydajną pracę w betonie i chroni narzędzie przed uszkodzeniem nawet w przypadku kontaktu ze zbrojeniem obrabianego elementu.

Na szczególną uwagę zasługują również długie wiertła do betonu. Narzędzia te cechuje wysoka sztywność narzędzia, co ma duże znaczenie podczas wiercenia głębokich otworów z funkcją udaru.

Wiertła do betonu Rastool

Podsumowując, wiertła udarowe do betonu to prawdziwy niezbędnik podczas wykonywania otworów w betonie. Ich specjalna konstrukcja gwarantuje skuteczną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych.

Firma Rastool specjalizuje się w dostarczaniu wysokowydajnych wierteł do betonu i ma w swojej ofercie szeroki asortyment produktów o różnych średnicach i długościach. Na szczególną uwagę zasługują wiertła widiowe SDS+, które są przeznaczone do twardego betonu z wewnętrznym zbrojeniem. Wśród nich występują również długie wiertła do betonu o długości całkowitej nawet 210 mm. 


Podczas prac budowlanych przydatne mogą okazać się również narzędzia przeznaczone do innych rodzajów operacji, np. wiertło do blachy, które jest przystosowane do wiercenia w metalu lub wiertła koronowe diamentowe przeznaczone do wykonywania otworów o większych średnicach w bardzo twardych materiałach. Zapraszamy do odwiedzenia naszych pozostałych podstron z produktami. W razie jakichkolwiek pytań, nasi specjaliści służą pomocą i z przyjemnością odpowiedzą na Państwa pytania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl