Gres to popularna w ostatnim czasie odmiana płytek ceramicznych, która znajduje zastosowanie zarówno w mieszkaniach, jak i we wnętrzach użytku publicznego. Aby w efektywny sposób przeprowadzić proces ich układania, konieczne jest jednak użycie odpowiednich narzędzi, przede wszystkim właściwie dopasowanej przycinarki. Jaka tarcza do cięcia gresu sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!
Płytki gresowe – co musisz wiedzieć?
Płytki gresowe są wykonywane z tak zwanej kamionki szlachetnej, będącej mieszanką: gliny, kaoliny, skalenia, szamotu oraz piasku kwarcowego. Gres wypalany jest w temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza, dzięki czemu odznacza się nie tylko wysoką estetyką, ale i dużą trwałością. Płytki gresowe stanowią doskonałą alternatywę zarówno dla klasycznych płytek, jak i paneli podłogowych. Sprawdzają się w wielu różnych pomieszczeniach, podkreślając estetykę wnętrz i zapewniając walory użytkowe. Układanie, a przede wszystkim cięcie płytek gresowych to czynność, która wymaga odpowiednich umiejętności i właściwego sprzętu. Niezbędna jest optymalnie dopasowana tarcza tnąca, która pozwoli na precyzyjne docięcie każdej płytki, jednocześnie nie uszkadzając jej struktury.
Najważniejsze parametry tarcz do cięcia
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej tarczy do cięcia gresu? Kluczowych jest tu co najmniej kilka podstawowych parametrów sprzętu. Jednym z nich jest typ ściernicy złożonej ze specjalnych ziaren ściernych oraz nośnika, czyli tak zwanego spoiwa. Oznaczenie typu ściernicy jest widoczne najczęściej w lewej górnej części tarczy. To, z jakim rodzajem ściernicy mamy do czynienia, w dużej mierze determinuje, do czego możemy jej użyć. Oznaczenia typu ściernicy to:
- 41, czyli ściernica płaska, przeznaczona do cięcia;
- 42, ściernica z obniżonym środkiem, także do cięcia;
- 27, ściernica przeznaczona do szlifowania.
Mówiąc o rodzaju ściernicy, należy także wspomnieć o typie ziarna ściernego. Najczęściej spotyka się obecnie tarcze z oznaczeniem A lub C, oznaczające kolejno: elektrokorund oraz węglik krzemu. Kolejnym istotnym parametrem każdej tarczy jest rodzaj jej spoiwa, czyli nośnika materiału ściernego narzędzia. Wzmocnienie może być:
- żywiczne (oznaczenie B lub BF);
- ceramiczne (oznaczenie V);
- magnezytowe (oznaczenie Mg);
- gumowe (oznaczenie G).
Podczas wyboru tarczy tnącej konieczne jest również zwrócenie uwagi na poziom jej twardości. W przypadku tego parametru możemy mieć do czynienia nawet z kilkunastoma różnymi oznaczeniami, określającymi jeden z czterech stopni twardości, który bezpośrednio determinuje również poziom wytrzymałości materiału, z jakiego została wykonana tarcza. Takie oznaczenia to:
- G, czyli tarcze bardzo miękkie;
- H, I, J oraz K, czyli tarcze miękkie;
- L, M, N, O, określające tarcze o średnim stopniu twardości;
- P, Q, R, S, T, czyli tarcze twarde.
Rodzaje tarcz do cięcia gresu
Odpowiedzialny i przemyślany wybór tarczy do cięcia gresu będzie mieć wpływ na efektywność, precyzję i estetykę procesu przycinania, a w konsekwencji także układania płytek gresowych. Gres jest bardzo trwały, twardy i ciężki, dlatego też do jego obróbki wybierać należy wyłącznie tarcze wykonane z najmocniejszych i najbardziej odpornych materiałów. Najlepszym wyborem będą w tym wypadku tarcze:
- diamentowe;
- segmentowe;
- uniwersalne.
Powyższe trzy rodzaje narzędzi tnących w odpowiedni sposób poradzą sobie z wymagającym materiałem, jakim jest gres. Pierwszy typ tarczy to tarcza wykonana z nienagannej jakości stali z nasypem diamentowym. Odznacza się ona wysoką trwałością i wydajnością, doskonale sprawdza się przy obróbce nawet najtwardszych materiałów. Mocna i wytrzymała, dobrze radzi sobie także podczas długich prac. Tarcze segmentowe, czyli drugi typ tarczy, wyróżniają się przede wszystkim dużą elastycznością, która umożliwia im efektywne przycinanie twardych i ciężkich materiałów, także gresu. Tarcze uniwersalne idealnie sprawdzą się do cięcia różnego rodzaju materiałów o odmiennym poziomie twardości, również do przycinania gresu. Ten typ tarczy cechuje się dużą wszechstronnością, ale i precyzją oraz szybkością pracy. Wybierając tarcze do przycinania, należy pamiętać również o istotnej kwestii, jaką jest technika cięcia gresu. Z materiałem tym można bowiem pracować na mokro lub na sucho. W przypadku twardych materiałów, przy których obróbce powstaje duża ilość pyłu, zaleca się obróbkę na mokro. Także i w tym przypadku kluczowe jest jednak zwrócenie uwagi na rodzaj i oznaczenie tarczy tnącej, jako że nie każda z nich jest przeznaczona do tej techniki.