Porównanie systemów poziomowania płytek

Porównanie systemów poziomowania płytek

Porównanie systemów poziomowania płytek

Wiele osób rozpoczynających przygodę z glazurnictwem zastanawia się, czy stosowanie dodatkowych akcesoriów przy układaniu płytek to konieczność, czy tylko zbędny wydatek. Prawda jest taka, że bez odpowiednich narzędzi, pracując „na oko”, trudno uzyskać idealnie równą powierzchnię. Właśnie dlatego powstały systemy poziomowania płytek, zaprojektowane w taki sposób, by zapobiegać ich nierównemu układaniu. Jak jednak wybrać najlepsze rozwiązanie spośród wielu dostępnych? Czym się różnią poszczególne metody poziomowania? W poniższym poradniku omawiamy najpopularniejsze systemy oraz dajemy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci dobrać narzędzia do własnych potrzeb.

Najpopularniejsze systemy poziomowania płytek

Na początek warto się przyjrzeć temu, jakie rozwiązania są najczęściej wykorzystywane przez doświadczonych glazurników. Do wyboru są między innymi systemy wykorzystujące kliny lub nakrętki i klipsy do poziomowania płytek, a także system wielokrotnego użytku bazujący na specjalnych ściskach. Każdy z nich służy do tego samego: ma zapobiegać powstawaniu tzw. schodków między płytkami. Wspomniane systemy różnią się jednak sposobem wyrównywania płytek i używanymi akcesoriami.

Kliny

System poziomowania płytek wykorzystujący kliny polega na wsuwaniu tych elementów (ręcznie lub za pomocą szczypiec) w plastikowe „języczki” klipsów montowanych pod płytkami. Dzięki temu można precyzyjnie dociągnąć płytki do jednej wysokości. Ta metoda sprawdza się najlepiej przy równych, gładkich płytkach. Co ważne, klinów można używać wielokrotnie.

Nakrętki

W ich przypadku zamiast klina używa się okrągłego, stożkowatego elementu nakręcanego na wystające części klipsów umieszczonych między płytkami. Równie skutecznie niwelują różnice poziomów, a niekiedy są łatwiejsze w precyzyjnej regulacji. Podczas demontażu odkręca się nakrętkę, a klips – podobnie jak w systemie klinowym – zostaje usunięty.

Klipsy do poziomowania płytek

Wiele dostępnych systemów poziomowania wykorzystuje klipsy. Służą one do unieruchamiania płytek. Mogą być stosowane z różnymi mechanizmami dociskającymi – na przykład z klinami czy nakrętkami. W przeciwieństwie do nich nie są jednak wielorazowe.

Różnice między systemem klinowym, nakrętkowym a jednoczęściowym – co jest wygodniejsze?

Wybór pomiędzy systemem klinowym, nakrętkowym a ściskowym zazwyczaj zależy od rodzaju płytek, powierzchni i upodobań glazurnika. Jeśli zamierzasz kłaść płytki wielkoformatowe, o dużej masie, sprawdź najpierw, który system zapewni Ci większą stabilność – dużo zależy od jakości tworzywa i kształtu klipsów czy nakrętek.

Wielu fachowców twierdzi, że system klinowy umożliwia szybszą pracę, ponieważ wymaga tylko wsunięcia klina i ewentualnej korekty przy samym dociśnięciu. System nakrętkowy pozwala z kolei na precyzyjniejszą regulację, ponieważ dokręcając nakrętkę ruchem obrotowym, możesz stopniowo niwelować nawet niewielkie różnice w wysokości płytek.

Jednoczęściowy system poziomowania płytek wykorzystuje ściski składające się z elementu kotwiczącego i rękojeści z nakrętką dociskową. Montuje się je w całości w szczelinie między płytkami, a po związaniu zaprawy można je łatwo zdemontować i użyć ich ponownie. Główną zaletą tego systemu poziomowania jest brak elementów traconych, jednak przy dużych powierzchniach wielokrotne dokręcanie małych nakrętek może męczyć.

Wybierz system poziomowania płytek, który bardziej Ci odpowiada

Gdy popatrzysz na różne systemy poziomowania i opinie użytkowników na ich temat, dowiesz się, że część osób zachwyca się łatwością demontażu nakrętek, podczas gdy inni wolą szybkość pracy charakterystyczną dla klinów albo uniwersalność i łatwość obsługi systemów jednoczęściowych. W praktyce wszystkie te rozwiązania umożliwiają precyzyjne wyrównanie płytek. Łączącą je zaletą jest to, że nie trzeba przez cały czas nerwowo przyciskać płytki dłonią do podłoża i stresować się, że się przemieści, zanim klej chwyci.

Zastanów się, która z tych zalet jest najważniejsza dla Ciebie. Jak dużą powierzchnię chcesz pokryć płytkami? Wolisz pracować sprawniej czy precyzyjniej? Odpowiedz sobie na te pytania, a łatwo dokonasz odpowiedniego wyboru.

Jak korzystać z systemów poziomowania, by uniknąć błędów i strat?

Każdy system poziomowania płytek wymaga prawidłowego przygotowania podłoża i użycia odpowiedniego kleju w dobrej ilości. Jeśli posadzka czy ściana jest bardzo nierówna, sam system poziomowania nie naprawi tego problemu. Zawsze trzeba uzupełnić ubytki odpowiednią zaprawą i w razie potrzeby zagruntować powierzchnię. Dzięki temu każdy element systemu będzie pracować w optymalnych warunkach. Co należy zrobić po wyrównaniu podłoża?

  1. Rozplanowanie – zanim położysz pierwszą płytkę, rozrysuj sobie układ na sucho i sprawdź, gdzie będzie trzeba ciąć. Im lepiej przemyślisz rozłożenie płytek, tym mniej przyciętych elementów i kłopotliwych miejsc przy rogach czy futrynach.
  2. Dobór systemu poziomowania i odpowiednich elementów – zwróć uwagę na zalecaną grubość płytek i szczelin, do której jest stworzony dany system. Jeśli użyjesz płytek 10-milimetrowych i klipsów o zakresie 8–12 mm, wszystko powinno pasować, jak należy. Błędem jest stosowanie zbyt cienkich klipsów do grubych płytek, ponieważ mogą pękać już na etapie zaciskania.
  3. Prawidłowe wyrównanie płytek – nie staraj się dociągać ich na siłę ponad naturalny poziom. Czasem lepiej jest minimalnie podnieść sąsiednią płytkę albo dołożyć odrobinę kleju. Płytka uniesiona za mocno do góry może mieć pustkę pod spodem, co prowadzi do pęknięć po stwardnieniu zaprawy.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na system klinowy, przydadzą Ci się szczypce do systemu poziomowania płytek, zaprojektowane tak, aby nie uszkodzić żadnego z elementów. Ułatwiają wsuwanie klinów, co przekłada się na precyzję oraz szybkość działań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl