Jakie narzędzia do kafelków warto mieć, remontując kuchnię lub łazienkę?

Jakie narzędzia do kafelków warto mieć, remontując kuchnię lub łazienkę?

Jakie narzędzia do kafelków warto mieć, remontując kuchnię lub łazienkę?

Jakie narzędzia do kafelków są najbardziej podstawowe?

Zastanawiasz się, jakie narzędzia do kafelków są niezbędne podczas układania płytek na ścianach i podłogach? Zwykle konieczne jest docięcie poszczególnych elementów w taki sposób, by pomiędzy ścianami a podłogami, a także w kątach nie powstawały nieestetyczne przerwy. Wycinanie w kafelkach jest niezbędne także w sytuacji, gdy mają być one ułożone w okolicach brodzików czy wanien. Z tego powodu każda osoba wykańczająca kuchnię lub łazienkę, powinna wyposażyć się w tarczę do kafelków.

Oprócz tarczy niezbędne jest również zakupienie akcesoriów pozwalających na wykonanie otworów. Mowa tu o koronkach lub specjalnych otwornicach. Wiertła do kafelków są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego konieczne jest dobranie odpowiedniego modelu do specyfiki planowanych prac. Otwory w kafelkach są bowiem niezbędne zwłaszcza podczas montażu armatury łazienkowej i kuchennej, w tym baterii i elementów odpowiadających za odpływ wody z umywalki bądź zlewu.

Tarcze do cięcia kafelków

Tarcza do cięcia kafelków to akcesorium pozwalające na szybkie modyfikowanie kształtów i rozmiarów płytek. Służy ono przede wszystkim do docinania poszczególnych elementów w taki sposób, by możliwe było dopasowanie ich do innych sprzętów, znajdujących się w łazience lub kuchni. Na rynku znaleźć można również specjalne tarcze do fazowania kafelków. Pozwalają one na zeszlifowanie ich krawędzi pod odpowiednim kątem, tworząc bardzo estetyczny efekt.

W sprzedaży można znaleźć również specjalne frezy, które także służą do wycinania różnych kształtów oraz docinania kafelków pod kątem. Zapewniają one precyzję w trudno dostępnych przestrzeniach. Zarówno tarcze, jak i frezy pozwalają na wykorzystanie jedynie w sytuacji, gdy posiadasz (odpowiednią przecinarkę lub szlifierkę kątową)

Narzędzia do wiercenia w kafelkach

Wiercenie w kafelkach wymaga również zastosowania specjalnych wierteł. Występują one w różnych rozmiarach, pozwalając na wykonanie otworów zgodnie z projektem. Bardzo często otwornice do kafelków można dostać w zestawie, co umożliwia zrealizowanie wszystkich prac bez konieczności dokupowania dodatkowych elementów. Dzięki zastosowaniu specjalnych wierteł do kafelków możliwe jest stworzenie otworów o idealnie równych krawędziach i takiej samej średnicy w każdym punkcie.

Wśród narzędzi do wiercenia w kafelkach można wyróżnić także specjalne koronki. Mają one dodatkowe otwory, które pozwalają na błyskawiczne usuwanie zanieczyszczeń powstających w trakcie wykonywania otworów. Dzięki nim praca przebiega bardzo sprawnie. Koronki do kafelków zazwyczaj tworzy się z zastosowaniem elementów diamentowych, które radzą sobie z twardymi materiałami.

Koronka do kafelków to jedno z bardziej funkcjonalnych akcesoriów wykorzystywanych w trakcie wykonywania otworów w płytkach. Do największych zalet takich produktów można zaliczyć:

  • możliwość wykonywania dużych otworów, większych niż w przypadku klasycznych wierteł;
  • większa trwałość ze względu na zastosowanie warstwy diamentowej lutowanej próżniowo;
  • możliwość zachowania ostrości pomimo regularnego korzystania;
  • możliwość stosowania w przypadku różnych materiałów, takich jak gres, granit, marmur, ceramika, kamień naturalny czy porcelana;
  • precyzyjność tworzonych otworów.

Wiertła tego typu są powszechnie wykorzystywane w branży remontowo-budowlanej. Są one łatwe w obsłudze, dlatego sprawdzą się nawet w trakcie amatorskich prac wykończeniowych.

Narzędzia do kafelków z elementami diamentowymi

Większość narzędzi do kafelków wykonuje się w taki sposób, by pozwalały one na skuteczne przecinanie różnych materiałów. Zazwyczaj ich powierzchnia jest pokryta drobinkami diamentowymi. Jest to bowiem najtwardszy kamień występujący na ziemi. Pozwala on na przecinanie zarówno kafelków, jak i ceramiki, porcelany, gresu, betonu czy nawet cegieł.

Warto wybierać narzędzia do kafelków, w tym tarcze i wiertła, które wykonano z dodatkiem elementów diamentowych. Takie produkty pozwalają na zachowanie funkcjonalności na dłużej. Nie tępią się zbyt szybko, a jednocześnie zapewniają komfortową pracę. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku wierteł. Elementy te muszą być bowiem odpowiednio ostre, by wykonywać otwory o gładkich krawędziach i nie powodować pękania kafelków.

Końcówki do narzędzi do kafelków

Aby możliwe było skorzystanie z narzędzi do kafelków, konieczne jest posiadanie jednostki napędzającej. To właśnie do niej mocuje się frezy, wiertła czy tarcze. Zazwyczaj prywatni użytkownicy mają w swoim wyposażeniu tylko jedną szlifierkę kątową czy wiertarkę. Wówczas dobrym pomysłem okazuje się dokupienie specjalnych adapterów. Pozwalają one na podłączenie końcówek nawet do tych urządzeń, które na pierwszy rzut oka nie są z nimi kompatybilne.

Wśród najczęściej stosowanych akcesoriów do kafelków z oferty Rastool można wyróżnić:

  • adaptery,
  • prowadnice z przyssawkami do koronek,
  • przedłużki.

Akcesoria do otwornic do kafelków, frezów i tarcz sprawdzą się również w przypadku profesjonalnych firm zajmujących się wykańczaniem wnętrz. Zapewniają większą funkcjonalność i pozwalają na ograniczenie liczby narzędzi zabieranych ze sobą na miejsce prowadzonego remontu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki, które zapewniają pełną funkcjonalność elementów wymiennych, nawet jeśli są one tworzone przez różne marki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl