Silikon, nazywany zamiennie również uszczelniaczem lub masą uszczelniającą, to materiał wykorzystywany podczas prac budowlanych i remontowych. Doskonale sprawdza się przy takich czynnościach, jak spoinowanie, fugowanie oraz uszczelnianie. Dostępny na rynku w kilku różnych rodzajach o odmiennych właściwościach i zastosowaniach silikon odznacza się dużą elastycznością, praktycznością i łatwością użytkowania. Aby jednak jeszcze łatwiej i sprawniej stosować masę uszczelniającą, należy zaopatrzyć się w praktyczny wyciskacz do silikonu. Jak wygląda to funkcjonalne akcesorium i dlaczego warto je mieć w swoim ekwipunku?
Wyciskacze do silikonu – co musisz wiedzieć?
Wyciskacz do mas uszczelniających, często popularnie nazywany pistoletem do silikonu, to narzędzie praktyczne, proste w użyciu. Umożliwia wypchnięcie masy z tuby, a więc ułatwienie jej równomiernej aplikacji na wybranej powierzchni. Zasada działania pistoletu jest bardzo prosta i opiera się na powolnym wyciskaniu silikonu lub innej masy uszczelniającej. W zależności jednak od rodzaju wyciskacza efekt ten możemy uzyskać na różne sposoby.
Rodzaje wyciskaczy do silikonu
Wszystkie dostępne dziś na rynku pistolety do mas uszczelniających możemy podzielić na cztery główne kategorie. Są to
- wyciskacze ręczne;
- wyciskacze akumulatorowe;
- wyciskacze elektryczne;
- wyciskacze pneumatyczne.
Każdy z powyższych typów cechuje się nieco odmiennym sposobem pracy i konkretnym przeznaczeniem. Niektóre z wyciskaczy lepiej sprawdzą się w pracy na zewnątrz, inne podczas wykańczania wnętrz.
Ręczne wyciskacze do silikonu
To najprostszy rodzaj wyciskaczy do silikonu, który – jak sama nazwa wskazuje – do działania wymaga pracy ludzkich mięśni. Ten podstawowy typ pistoletu świetnie sprawdzi się w rękach hobbystów, ale i profesjonalnych speców od budowlanki i wykończenia. Na ręczny wyciskacz do silikonu składa się korpus, rurka, przez którą przepuszczany jest uszczelniacz, oraz mechanizm prasujący, umożliwiający wypchnięcie masy na zewnątrz. Ręczna obsługa wyciskacza pozwala na zachowanie pełnej kontroli podczas pracy z narzędziem. Ten rodzaj pistoletu nie wymaga także dostępu do prądu czy też ładowania baterii. Wyciskacze ręczne znajdują zastosowanie zarówno w przypadku mas jedno-, jak i dwuskładnikowych.
Akumulatorowe wyciskacze do silikonu
Pistolety akumulatorowe to narzędzia o dużej wydajności. Wyposażone najczęściej w dwie wydajne baterie pistolety akumulatorowe nie wymagają stałego dostępu do prądu. Można używać ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wyciskarki te umożliwiają łatwą i precyzyjną pracę. Ich korpus najczęściej jest wykonany z lekkich materiałów, dzięki czemu dobrze leżą w dłoni. Ogromną zaletą akumulatorowych pistoletów jest również fakt, że do ich obsługi nie trzeba używać siły własnych mięśni. Niektóre z dostępnych na rynku modeli odznaczają się naprawdę wysoką mocą wyciskania, nawet do 450 kilogramów.
Elektryczne wyciskacze do silikonu
Ten rodzaj pistoletów do mas uszczelniających jest zasilany prądem stałonapięciowym. Wymaga on stałego podpięcia do źródła energii, jednak w przeciwieństwie do modeli akumulatorowych nie posiada baterii, dzięki czemu jest zdecydowanie lżejszy, a więc bardziej ergonomiczny w użytku. Elektryczne pistolety zapewniają stałe, równomierne tempo wyciskania masy.
Wyciskacze do silikonu pneumatyczne
Ostatnim rodzajem pistoletów do mas uszczelniających są modele pneumatyczne. Do ich użytkowania niezbędne jest sprężone powietrze, które wprawia w ruch tłok wyciskający masę uszczelniającą. Tego typu wyciskacze odznaczają się łatwością użytkowania oraz lekkością i poręcznością. Nie wymagają dostępu do źródła prądu ani ładowania, z powodzeniem można ich używać w różnych okolicznościach. Kiedy zdecydujemy się na optymalny rodzaj narzędzia, warto także dowiedzieć się więcej na temat tego, jak używać wyciskacza do silikonu, aby efekty naszej pracy były w pełni satysfakcjonujące i trwałe.