Wiertła koronowe i koronki diamentowe – wybierz najlepsze rozwiązanie

Wiertła koronowe i koronki diamentowe – wybierz najlepsze rozwiązanie

Wiertła koronowe i koronki diamentowe – wybierz najlepsze rozwiązanie

Mówiąc o procesie wiercenia, większości osób przychodzą na myśl głównie tradycyjne wiertła konwencjonalne. Niestety w przypadku wykonywania otworów o dużych średnicach ich wybór nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wadą wierteł konwencjonalnych jest ich duża waga, która w przypadku narzędzi dużych rozmiarów może wynosić nawet kilkanaście kilogramów. W takim wypadku proces wiercenia musiałby być realizowany z bardzo małą prędkością obrotową, a tym samym trwałby zdecydowanie zbyt długo. Rozważając metody usprawnienia tego typu zabiegów, producenci narzędzi opracowali doskonałe rozwiązanie, jakim jest wiertnica koronowa z koronkami diamentowymi. Na czym polega wiercenie wiertnicą koronową i czym są wiertła koronkowe? Do czego służą koronki diamentowe? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Wiertnica koronowa do wiercenia dużych otworów

Wiertnica koronkowa to wysokowydajne elektronarzędzie przeznaczone do wiercenia dużych otworów nawet w najtwardszych materiałach budowlanych, np. betonie zbrojonym, cegle, asfalcie lub kamieniu. Urządzenie posiada bardzo dużą moc, a sam proces wiercenia odbywa się za pośrednictwem dedykowanych narzędzi zwanych wiertłami koronowymi. Wiertnice koronkowe zyskały w ostatnim czasie dużą popularność wśród fachowców, głównie ze względu na możliwość łatwego wykonywania otworów pod puszki podtynkowe lub podczas instalacji klimatyzatorów ściennych w budynkach.

Wiertła koronowe do wiertnic koronowych

Wiertło koronowe to narzędzie, które swoim kształtem przypomina odcinek rury. Na końcu stalowego korpusu występują tzw. segmenty diamentowe, w których zatopione są drobne opiłki diamentu. To właśnie ten fragment korony odpowiedzialny jest za wysokowydajne wiercenie twardych materiałów trudnoobrabialnych. Ścierające się podczas wiercenia segmenty diamentowe odsłaniają opiłki diamentowe, które z kolei ścierają materiał obrabiany i drążą w nim otwór. Liczba segmentów zależy od średnicy koronki diamentowej i może wynosić od kilku do nawet kilkunastu sztuk.

Konstrukcja wiertła koronowego pozwala na drążenie otworu jedynie po obrysie narzędzia, a nie całkowite skrawanie materiału jak w przypadku tradycyjnych wierteł konwencjonalnych. Po wywierceniu otworu pozostały materiał o kształcie walca usuwany jest z wewnętrznego obszaru korony. Tak zaprojektowane wiertło koronowe umożliwia ograniczenie ilości pyłów i wiórów powstających podczas wiercenia, a także wpływa korzystnie na skrócenie czasu wykonywania otworu.

Wiertła koronowe do wiertnic koronkowych charakteryzują się znaczną długością, dzięki czemu możliwe jest wiercenie otworów o głębokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Dodatkowym atutem tych narzędzi jest możliwość montażu specjalnych adapterów, które stanowią przedłużkę do wierteł koronowych i pomagają wykonywać otwory z dalszej odległości lub o jeszcze większej głębokości niż długość nominalna narzędzia. Z uwagi na brak dodatkowych otworów chłodzących w korpusie narzędzia, wiercenie wiertłami koronowymi powinno być realizowane na mokro.

Wiertła koronowe do betonu

W przypadku wiercenia stosunkowo płytkich otworów w betonie, ale o większej średnicy (np. pod gniazda elektryczne), zaleca się stosowanie wierteł koronowych z centralnym wiertłem prowadzącym. Służy ono do precyzyjnego nawiercania otworu przed zagłębieniem wiertła koronowego, co znacząco ułatwia proste wywiercenie otworu. Wykonane jest z węglika spiekanego, który charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością podczas skrawania materiałów trudnoobrabialnych. Zaletą wiertła koronowego do betonu z wiertłem prowadzącym jest możliwość stosowania zestawu wierteł razem lub osobno. 

Koronki diamentowe do szlifierek i wiertarek

W przypadku wiercenia małych oraz dużych (od 6 do 125 mm) otworów w twardych materiałach, takich jak gres, granit, marmur, ceramika lub kamień naturalny, zaleca się stosowanie koronek diamentowych, które są wyposażone w warstwę diamentów lutowanych próżniowo. Warstwa ta wpływa na zwiększenie trwałości narzędzia i zapobiega jego nadmiernemu zużywaniu się. Koronki o większych średnicach są dodatkowo wyposażone w boczne otwory wentylacyjne, które odpowiadają za skuteczniejsze odprowadzanie ciepła podczas procesu wiercenia. Narzędzia te są przystosowane do pracy na sucho.

Koronki diamentowe zostały wyposażone w gwint M14, który umożliwia ich bezproblemowy montaż na szlifierkach. Istnieje jednak możliwość zastosowania specjalnego adaptera, który pozwoli zamocować koronkę na wiertarce lub wkrętarce.

Jakie wiertła koronowe wybrać?

Wybór odpowiedniego wiertła koronowego zależy przede wszystkim od średnicy i głębokości otworu, jaki chcemy wykonać, rodzaju materiału, w którym będziemy wiercić, a także elektronarzędzia, jakim dysponujemy. Firma Rastool oferuje profesjonalne i wysokowydajne narzędzia do szerokiego zakresu prac remontowych i budowlanych. Proponowane produkty są wykonane wyłącznie z najlepszych materiałów narzędziowych i charakteryzują się doskonałą trwałością oraz wysoką jakością wykonania.

Na szczególną uwagę zasługują wiertła koronowe z segmentami diamentowymi, które poradzą sobie nawet z najbardziej wymagającymi materiałami trudnoobrabialnymi. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja narzędzi pozwoli na wiercenie otworów o dużej średnicy w najtwardszych materiałach budowlanych, takich jak beton zbrojony, twardy beton, asfalt, cegła gres oraz kamień naturalny. Wiertła koronowe sprawdzą się doskonale również w przypadku wykonywania otworów o dużych głębokościach. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wiercenie za pomocą wiertnicy koronowej.

W ofercie Rastool można również znaleźć kompletne zestawy koronek diamentowych, które są wyposażone w narzędzia o różnych średnicach. Opiłki diamentowe tych wierteł osadzono w technologii próżniowego lutowania. Niektóre zestawy są dodatkowo zapakowane w solidne walizki narzędziowe, które pełnią funkcję ochronną dla narzędzi i stanowią ułatwienie w transporcie. Każdy element w walizce jest umieszczony w specjalnej rubryce, która zabezpiecza koronkę przed uszkodzeniem. Wiertła te wyposażono w gwint M14 umożliwiający montaż narzędzia na szlifierce, jednak oferowane zestawy mają również adapter, który umożliwi zamocowanie koronki na wiertarce lub wkrętarce.

Jeżeli nie wiesz, jakie wiertła koronowe lub koronki diamentowe wybrać, napisz do nas, a pomożemy Ci w doborze najlepszego rozwiązania. Nasi specjaliści świetnie znają się na wierceniu materiałów trudnoobrabialnych, dzięki czemu zaproponują narzędzia, które doskonale sprawdzą się nawet w najbardziej precyzyjnych pracach remontowo-budowlanych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl