Wiertła kobaltowe – kiedy i dlaczego warto je stosować?

Wiertła kobaltowe – kiedy i dlaczego warto je stosować?

Wiertła kobaltowe – kiedy i dlaczego warto je stosować?

Kobalt to pierwiastek chemiczny, będący mikroelementem dla człowieka i zwierząt, ale także składnikiem wielu stopów o wysokich parametrach. Wyróżnia go bardzo wysoka temperatura topnienia i duża trwałość. Kobalt posiada szerokie zastosowanie, dawniej używano go do zdobienia ceramiki, dziś bardzo często stanowi istotną część składową narzędzi i akcesoriów, stosowanych w branży budowlano-remontowej. Przykładem są wysokogatunkowe wiertła kobaltowe, które odznaczają się ponadprzeciętną wytrzymałością. Co warto o nich wiedzieć i kiedy używać wierteł kobaltowych?

Wiertła kobaltowe – najważniejsze właściwości

Kobaltowe wiertła to akcesoria, które nie bez powodu cieszą się dużą popularnością i uznaniem zarówno wśród fachowców, jak i majsterkowiczów amatorów. Przede wszystkim cechuje je szczególna odporność na naprawdę wysokie temperatury, dzięki czemu stanowią idealny wybór, jeśli chodzi o pracę w trudnych, wymagających warunkach. Wiertła kobaltowe z powodzeniem radzą sobie z temperaturą sięgającą nawet 600 stopni Celsjusza!

Imponująca jest także twardość wierteł, która pozwala na efektywne i bezpieczne wiercenie w trudnych do obróbki materiałach. Obecność mocnego i odpornego kobaltu pozwala na wiercenie w powierzchniach o twardości do 60 HRC.

Warto wspomnieć także, że wiertła nawet po długotrwałej i intensywnej pracy przez długi czas zachowują swoją pierwotną ostrość. To z kolei w znaczący sposób wpływa na efektywność ich pracy oraz ich żywotność. 

Wiertła kobaltowe znajdują zastosowanie w pracach budowlanych i remontowych, używane są przez fachowców, ale nie tylko. Bardzo często są wybierane przez właścicieli i pracowników zakładów oraz warsztatów rzemieślniczych, nie brakuje ich również w gałęziach przemysłu ciężkiego.

To, czym jeszcze mogą pochwalić się dobre wiertła kobaltowe do metalu, to także wysoki poziom bezpieczeństwa ich użycia. Praca z nimi to minimalna szansa na uszkodzenie narzędzia czy też obrabianego materiału. Wiercenie z użyciem elementów kobaltowych jest więc nie tylko wysoce skuteczne, ale też niemal pozbawione ryzyka pęknięcia materiału, przetarcia czy przegrzania sprzętu. 

Wiertła kobaltowe – rodzaje

Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju wierteł kobaltowych. Akcesoria te różnią się między innymi rozmiarem i średnicą czy rodzajem uchwytu. Biorąc pod uwagę rodzaj uchwytu, wyróżnia się wiertła z uchwytem walcowym oraz te z uchwytem stożkowym. Wiertła kobaltowe z uchwytem walcowym możemy dodatkowo podzielić na:

  • modele kręte prawotnące;
  • wiertła prawotnące długie;
  • wiertła prawotnące bardzo długie.

Z kolei kobaltowe wiertła stożkowe to między innymi: 

  • wiertła prawotnące, używane do pracy na tokarkach i frezarkach;
  • modele prawotnące długie. 

Rozmiary wierteł to bardzo szeroka paleta średnic i długości. Do najpopularniejszych zalicza się modele o średnicy od 1 do 20 milimetrów, jednak na rynku znajdziemy także wiele innych wierteł, które cechują się szerokim zastosowaniem. Różna może być także długość wiertła, która waha się od 40 czy 50 do nawet 1000 mm. 

Zastosowanie wierteł kobaltowych

Akcesoria te powszechnie są określane jako wiertła kobaltowe do metalu, jednak z powodzeniem można używać ich także do obróbki wielu innych materiałów. Najczęściej są używane do wiercenia w metalu czy w betonie, ale także w żeliwie, mosiądzu, aluminium, stali nierdzewnej czy w brązie. Bez trudu poradzą sobie też z elementami miedzianymi, wykonanymi z blachy stalowej, drewna oraz tworzyw sztucznych. 

Dzięki tak dużej uniwersalności użycia wiertła kobaltowe znajdują zastosowanie między innymi w:

  • budownictwie; 
  • przemyśle ciężkim;
  • przemyśle samochodowym;
  • branży remontowej;
  • zakładach przemysłowych i rzemieślniczych;
  • warsztatach samochodowych.

Używane przez profesjonalistów wiertła nierzadko stanowią również funkcjonalny element wyposażenia domowego warsztatu majsterkowiczów, którym służą równie niezawodnie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl