Wiertła i otwornice do betonu – najwyższa jakość wiercenia

Wiertła i otwornice do betonu – najwyższa jakość wiercenia

Wiertła i otwornice do betonu – najwyższa jakość wiercenia

Efektywne wiercenie otworów w betonie to proces wymagający odpowiedniej praktyki oraz przygotowania właściwych narzędzi do pracy. Dodatkowym utrudnieniem może być wspomniane powyżej zbrojenie betonu, które stanowi prawdziwy gwóźdź do trumny dla przeciętnych narzędzi do wiercenia. Szeroki asortyment dostępnych na rynku produktów może wprowadzić jednak w duże zakłopotanie i utrudnić wybór odpowiedniego wariantu.

Przystępując do procesu wiercenia w betonie, należy skupić się przede wszystkim na narzędziach dedykowanych do tego materiału. W zależności od średnicy i głębokości wykonywanych otworów, wybór mogą stanowić wiertła lub otwornice do betonu. W niniejszym artykule omówimy poszczególne rodzaje tych narzędzi i zastanowimy się nad wyborem najlepszego rozwiązania.

Technika wiercenia w betonie

Zanim przejdziemy do omówienia narzędzi, pokrótce powiemy o technice wiercenia w betonie. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanego otworu oraz wybranego narzędzia. Przystępując do wiercenia, powinniśmy zawsze stosować się do zaleceń producenta. Chodzi tutaj oczywiście o sposób wiercenia (z udarem lub bez), manualne operowanie narzędziem oraz zastosowanie odpowiednich parametrów skrawania. Wiele nowoczesnych urządzeń wyposażonych jest w tzw. regulator prędkości obrotowej elektronarzędzia, który pomaga w uzyskaniu odpowiednich wartości, a to w efekcie wpływa na przedłużenie żywotności narzędzia.

Wiercenie w betonie – materiały narzędziowe

Z uwagi na dużą twardość i wytrzymałość betonu, narzędzia wykorzystywane do wiercenia w tym materiale muszą charakteryzować się jeszcze lepszymi właściwościami wytrzymałościowymi. W przeciwnym wypadku doszłoby do nadmiernego zużycia narzędzia skrawającego, co w efekcie doprowadziłaby do znacznego wydłużenia procesu wykonywania otworów. W takiej sytuacji wiercenie w betonie stałoby się nieekonomiczne i nieopłacalne.

Ogólnie rzecz ujmując, materiały wykorzystywane na narzędzia skrawające do wiercenia w betonie charakteryzują się doskonałą twardością i sztywnością. Do najpopularniejszych surowców zaliczamy węglik spiekany oraz diament. W przypadku fragmentów narzędzi, które nie biorą bezpośredniego udziału w procesie skrawania, stosuje się również stal narzędziową.

Węglik spiekany (widia) to jeden z najczęściej stosowanych materiałów narzędziowych na narzędzia skrawające przystosowane do pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Powstaje on w wyniku procesu zwanego metalurgią proszków, w którym formowanie materiału polega na sprasowaniu węglików metali w środowisku wysokiego ciśnienia i temperatur. Zwartą strukturę materiału zapewnia obecność spoiwa w postaci kobaltu, wanadu lub niklu. 

Obok węglika spiekanego drugim niezwykle wytrzymałym materiałem stosowanym na ostrza narzędzi skrawających do betonu jest diament. Uchodzi on za jeden z najtwardszych materiałów na świecie. W narzędziach skrawających występuje w postaci opiłków diamentów, które są zatapiane w tzw. segmentach diamentowych stanowiących część skrawającą otwornic do betonu i wierteł koronowych. Nakładanie opiłków diamentów podczas produkcji narzędzi zachodzi w wyniku galwanizacji lub lutowania próżniowego. Tak osadzone diamenty charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie i zapewniają wysokowydajne wiercenie nawet bardzo głębokich otworów.

Wiertła widiowe do betonu

Widiowe wiertło to rodzaj narzędzia skrawającego, które jest przeznaczone do wykonywania otworów o niewielkich średnicach. Głębokość wierconego otworu zależy w tym wypadku od długości części roboczej narzędzia, którą charakteryzuje nacięty na powierzchni bocznej rowek o kształcie linii śrubowej. Taka konstrukcja wiertła zapewnia prawidłowe odprowadzanie wiórów i pyłów powstających podczas procesu wiercenia, dlatego niezwykle istotne jest to, aby głębokość wierconego otworu nie przekraczała długości tego fragmentu. W przeciwnym wypadku może dojść do nagromadzenia usuwanego materiału w otworze i wiertło zostanie zablokowane lub nawet uszkodzone. W razie konieczności wykonania głębokiego otworu o niewielkiej średnicy warto skorzystać z długich wierteł do betonu o wydłużonej części roboczej narzędzia, których konstrukcja zapewnia doskonałą sztywność podczas procesu wiercenia.

Wiertła widiowe do betonu zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić wiercenie nawet w najtwardszych odmianach tego materiału. Narzędzia te są wyposażone w czteroostrzową głowicę skrawającą o specjalnej geometrii, która zapewnia doskonałą wytrzymałość wiertła i pozwala na wiercenie otworów w betonie zbrojonym. Wiertła te charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością, dzięki czemu spełniają swoje zadanie w trudnych warunkach eksploatacyjnych.

Otwornice widiowe do betonu

Otwornice widiowe do betonu to narzędzia przeznaczone do wykonywania otworów o większych średnicach, dla których stosowanie tradycyjnych wierteł konwencjonalnych nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Ich konstrukcja składa się z dwóch części: segmentów diamentowych i stalowego korpusu. Segmenty diamentowe to fragment otwornicy do betonu, który odpowiada bezpośrednio za skrawanie materiału obrabianego. Zatopione opiłki diamentowe charakteryzują się doskonałą twardością, dzięki czemu umożliwiają wiercenie otworów z bardzo dużą wydajnością. Segmenty te osadzone są na korpusie otwornicy, który swoim wyglądem przypomina odcinek rury z pustym środkiem. Dzięki temu podczas wiercenia otworów o większej średnicy skrawanie materiału występuje jedynie na obrysie otworu, a uzyskany po wierceniu odpad przyjmuje formę walca (krążka). Dla zwiększenia wydajności procesu w korpusie narzędzia znajdują się często również specjalne otwory, których zadaniem jest odprowadzanie temperatury oraz pyłów powstających podczas wiercenia. Rozwiązanie to wpływa na przedłużenie żywotności narzędzia.

Najlepsze otwornice do betonu wyposażone są dodatkowo w centralne wiertło prowadzące, które umożliwia wstępne nawiercenie otworu w betonie, a następnie odpowiada za proste prowadzenie narzędzia podczas procesu wiercenia. Wiertło to wykonane jest z wytrzymałego węglika spiekanego, dzięki czemu doskonale radzi sobie z wierceniem w twardych materiałach budowlanych. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wiercenia z prowadzeniem lub bez, gdyż wiertło centralne jest narzędziem dołączanym i może być w każdej chwili zdemontowane.

Narzędzia Rastool

Marka Rastool oferuje wyłącznie najlepsze otwornice do betonu oraz wiertła widiowe do wiercenia w twardym betonie. Wszystkie produkty charakteryzują się doskonałą jakością wykonania, a także wytrzymałością nawet w najbardziej wymagających warunkach. Szeroki wybór asortymentu sprawia, że każdy znajdzie produkt, który spełni jego oczekiwania.

Do wiercenia otworów o niewielkich średnicach zaleca się stosowanie wierteł widiowych do betonu SDS+. Narzędzia te występują w rozmiarach o średnicy od 6 mm do 14 mm. Producent oferuje wiertła o różnych długościach, dzięki czemu klient ma możliwość dokładnego dopasowania narzędzia do swoich preferencji.

Do wiercenia otworów o większych średnicach zaleca się stosowanie otwornic diamentowych do betonu. Narzędzia występują w rozmiarach o średnicy od 68 mm do 82 mm. Do bardziej wymagających operacji, takich jak wiercenie głębokich otworów o średnicach powyżej 100 mm, Rastool proponuje zastosowanie wierteł koronowych. Narzędzia te (podobnie jak otwornice do betonu) są wyposażone w segmenty diamentowe i umożliwiają wiercenie otworów o głębokości nawet kilkudziesięciu centymetrów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl