Wiercenie w metalu: przewodnik krok po kroku

Wiercenie w metalu: przewodnik krok po kroku

Wiercenie w metalu: przewodnik krok po kroku

Jakie wiertło do metalu wybrać? 

Zastanawiasz się, jakie wiertło do metalu wybrać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ poszczególne stopy metali różnią się właściwościami, twardością oraz grubością. Dlatego trzeba dostosować narzędzia do konkretnego metalu, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Wiercenie otworów w cienkich blaszanych płytach może wymagać innych wierteł niż wiercenie otworów w grubszych elementach ze stali konstrukcyjnej. 

Wiertła HSS i HM

Do wiercenia w miękkich stopach, takich jak aluminium czy blacha, zaleca się używanie wierteł HSS (High-Speed Steel). Wiertła te są uniwersalne, wyróżniają się bardzo dużą trwałością i odpornością na wysokie temperatury. W przypadku twardych metali, takich jak stal nierdzewna albo żeliwo warto sięgnąć po wiertła wykonane z węglika spiekowego (HM), które są efektywne i przystosowane do pracy na wysokich obrotach. 

Wiertła stożkowe (stopniowe)

Do obróbki metalu można zastosować również wiertła stożkowe, które są powszechnie stosowane w wielu pracach metalurgicznych, konstrukcyjnych lub montażowych. Mają zwykle stożkową głowicę i spiralne żłobienia, co pozwala efektywnie usuwać opiłki w trakcie wiercenia. Dzięki temu nie tylko skracają czas pracy, ale poprawiają precyzję wiercenia. Wiertła stopniowe to wszechstronne narzędzia, które sprawdzają się podczas obróbki zarówno miękkich, jak i twardych stopów. Można je kupić pojedynczo lub w praktycznych zestawach składających się z wierteł o różnych średnicach. 

Długie wiertła diamentowe

Długie wiertła do metalu sprawdzą siędoskonale do przekucia grubych elementów metalowych lub wywiercenia otworu w trudno dostępnych miejscach. Ich znaczna długość pozwala zachować precyzję i stabilność wiercenia. W przypadku zaawansowanych zastosowań, takich jak wiercenie w metalu nierdzewnym, wskazane jest sięgnięcie po długiewiertła diamentowe, które wyróżniają się wyjątkową twardością i zdolnością do pracy w trudnych warunkach. 

Otwornice (wiertła koronowe)

Wiertła HM i HSS to nie jedyne narzędzia wiertnicze do metalu. Na rynku dostępne są również otwornice przeznaczone do wycinania otworów o większych średnicach. Otwornice składają się z tarczy z ostrzami oraz są montowane na specjalnych adapterach do wiertarek. Dzięki nim możesz szybko i precyzyjnie wykonać otwory przelotowe do montażu gniazdek elektrycznych.

Wiertło do metalu a sposób mocowania

Wiertła różnią się także rodzajem mocowania. Tutaj wyróżnia się m.in.: 

  • stożkowe: charakteryzują się cylindrycznym trzonkiem i są powszechnie używane w większości wiertarek, 
  • sześciokątne: zastosowanie mają głównie w wiertarkach udarowych, gdzie wymagana jest duża siła obrotowa, 
  • SDS: przeznaczone głównie do młotowiertarek, charakteryzują się specjalnym systemem mocowania umożliwiającym szybkie wymiany i zapewniającym trwałość podczas intensywnego użytkowania. 

Wybierając wiertła, zwróć uwagę na to, jaki mechanizm mocujący ma używane przez Ciebie elektronarzędzie. 

Jak wiercić w metalu? Poznaj praktyczne wskazówki

Wiesz już, jakie wybrać wiertło do metalu. Przyszła pora na to, abyś poznał praktyczne wskazówki ich eksploatacji. Wiercenie w metalu wymaga precyzji oraz odpowiednich techniki i przygotowania, zwłaszcza biorąc pod uwagę zróżnicowanie dostępnych stopów.

Używając wiertła koronowego, które jest idealne do prac wymagających precyzji, zaleca się wiertarki udarowe. To narzędzie umożliwia efektywne przecinanie metalu, nawet w przypadku twardszych stopów. W przypadku wiertła HSS odpowiednia prędkość obrotowa również jest kluczowa. Warto pamiętać, że zbyt wysoka może spowodować przegrzewanie się narzędzia, co skutkuje zmniejszeniem skuteczności i skróceniem jego żywotności. Zbyt niska prędkość prowadzi do mniej efektywnego wiercenia. Dlatego ważne jest dostosowanie prędkości obrotowej do konkretnego rodzaju obrabianego materiału.

Podczas wiercenia ważne jest także równomierne dociskanie wiertła do powierzchni. Warto utrzymywać stałą siłę nacisku, co gwarantuje precyzyjne i skuteczne wiercenie. Pamiętaj również o tym, aby dbać o odpowiednie chłodzenie narzędzia. Można to osiągnąć, stosując specjalne emulsje chłodzące lub regularnie zwilżać obszar wiercenia. Chłodzenie pozwala utrzymać optymalną temperaturę narzędzia, co przekłada się na jego dłuższą żywotność.

Istotne jest także używanie odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak okulary ochronne i rękawice. Przestrzeganie tych kilku zasad pomoże wykonywać precyzyjne i skuteczne prace związane z wierceniem w metalu oraz zachować bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Dlaczego Rastool?

Jeśli chcesz wywiercić otwór w metalu, już teraz zapoznaj się z asortymentem firmy Rastool. To marka, która zdobyła zaufanie profesjonalistów i majsterkowiczów dzięki wysokiej jakości narzędziom i akcesoriom budowlanym. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz wiertła dostosowane do wiercenia w różnych materiałach, w tym metalu, drewnie czy betonie. Trwałość, precyzja wykonania i innowacyjne technologie sprawiają, że narzędzia od Rastool to doskonały wybór dla każdego, kto ceni skuteczność i precyzję. Zaufaj nam już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl