Układanie płytek – podstawy przygotowania kafelków i akcesoria niezbędne dla fliziarza

Układanie płytek – podstawy przygotowania kafelków i akcesoria niezbędne dla fliziarza

Układanie płytek – podstawy przygotowania kafelków i akcesoria niezbędne dla fliziarza

Na czym polega fazowanie płytek i kiedy się je wykonuje?

Fazowanie płytek pod kątem 45 stopni to często stosowany w glazurnictwie zabieg wykończeniowy. Metoda ta wykonywana może być ręcznie lub też z wykorzystaniem specjalnej maszyny, przy pomocy której ustawia się zaplanowany kąt fazowania. Pomocnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie tarczy do fazowania glazury.

Fazowanie płytki polega na usunięciu części materiału z jednej lub kilku jej krawędzi. Metodę tę określa się również jako załamywanie. Jest ona możliwa do przeprowadzenia przy wykorzystaniu:

  • pilnika,
  • wiertła,
  • noża tokarskiego,
  • specjalnych maszyn.

Jakie zalety ma fazowanie płytek pod kątem 45 stopni?

Fazowanie to proces wykonywany przez profesjonalistów. Najczęściej dotyczy ceramiki oraz gresu. Wykonuje się go w celu uniknięcia konieczności doklejania dodatkowych elementów wykończeniowych, które nie prezentowałyby się estetycznie. Wykonanie fazowania pod kątem 45 stopni pozwala na:

  • uniknięcie montażu zbędnych dodatków w postaci listew wykończeniowych, które mogą nie współgrać z wystrojem wnętrza,
  • zakrycie mankamentów powstałych w wyniku przycinania poszczególnych elementów np. drobnych odprysków.

Jeżeli chodzi o fazowanie płytek – 45 stopni to kąt, który idealnie sprawdza się przy narożnikach ścian. Jednak nie jest to jedyne miejsce, gdzie zastosowanie znajdują kafelki po obróbce. Metoda ta często stosowana jest w przypadku montażu podtynkowych instalacji sanitarnych. Jej zaletą jest przede wszystkim spora oszczędność. Dzięki niej znika konieczność zakupu dodatkowych elementów wykończeniowych.

Profesjonaliści podczas wykonywania cięcia pod kątem 45 stopni wykorzystują tarczę do fazowania glazury, która umożliwia precyzyjne wykonanie obróbki bez obaw o powstawanie odprysków. Plusem takiej obróbki jest także jej szybkość.

W jakim celu wykorzystywana jest koronka do płytek?

Koronki służą do wykonywania otworów o znacznie większej średnicy, niż pozwalają na to dostępne na rynku wiertła. Diamentowa warstwa wpływa na brak konieczności stosowania udaru w urządzeniu. Krawędzie materiału poddawanego obróbce są natomiast idealnie równie i bez wyszczerbień.

Koronki do płytekRastool to narzędzia, które śmiało polecają profesjonaliści – głównie ze względu na ich jakość i trwałość. Koronki diamentowe dostępne są w różnych rozmiarach, co umożliwia ich dopasowanie do zaplanowanych prac. W sytuacji, kiedy konieczne jest wywiercenie otworu w płytce ceramicznej lub gresowej np. pod instalację wodną czy elektryczną, niezastąpione może okazać się wykorzystanie diamentowej koronki do płytek. Ten element sprawdza się nawet w przypadku wyjątkowo twardego materiału. Daje także możliwość obróbki na sucho lub na mokro.

Jak wybrać wiertło do glazury?

Wiertło do płytek to akcesorium, które sprawdza się podczas prac remontowo-budowlanych w pomieszczeniach wykończonych ceramiką lub glazurą. W sytuacji, kiedy konieczne jest nawiercenie otworu pod montaż np. kołków do zawieszenia lustra, posłużenie się standardowym wiertłem uniwersalnym mogłoby doprowadzić do popękania płytek. Wiertło do glazury możnarozpoznać po diamentowym zakończeniu. Jego konstrukcja pozwala na bezpieczne wykonywanie precyzyjnych otworów w ceramice bez ryzyka jej uszkodzenia.

Wykorzystując wiertło do płytek, pracę należy rozpocząć od ustawienia niskich obrotów elektronarzędzia. Pozwala to utrzymać świder w wybranym miejscu i uniknąć sytuacji, w której płytki mogłyby popękać. Podczas korzystania z wiertła do glazury nie należy także używać funkcji udaru.

Wiercenie w bardzo twardym materiale może wymagać zastosowania innych rozwiązań. W tego typu pracach idealnie sprawdzają się wiertła koronkowe. Tego typu wiertła do płytek umożliwiają wykonanie głębokich otworów o zróżnicowanej średnicy.

Jak zaplanować cięcie płytki do nietypowego kształtu?

Glazurnicy często podczas wykonywania swojej pracy spotykają się z problemem wykończenia pomieszczenia o nietypowym kształcie. Przekłada się to na konieczność dopasowania płytek do niestandardowego wnętrza. Pomocne okazują się w tym przypadku szablony kształtówPrzymiar do glazury umożliwia wygodne przeniesienie kształtu z wybranego miejsca i odwzorowanie go na płytce. W ten sposób można usunąć zbędną część materiału. Przymiar do kafelek dostępny jest w kilku wariantach rozmiarowych, co pozwala na jego dopasowanie do różnego rodzaju prac. Największe z dostępnych wzorników mają szerokość aż 26 cm.

Posługując się przymiarem do glazury, należy pamiętać, aby po odbiciu na nim wzoru cięcia zablokować mechanizm. W ten sposób przy przenoszeniu kształtu na płytkę znika prawdopodobieństwo przesunięcia się ustawień. Przymiar do kafelek jest elementem wykorzystywanym zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Znacznie ułatwia on pracę, zwłaszcza w bardziej wymagających warunkach.

Przymiar do glazury jest również niezastąpionym gadżetem w sytuacji, kiedy konieczne jest odwzorowanie instalacji wodnej lub elektrycznej na płytce. W ofercie Rastool znajdziesz wyjątkowo praktyczny przymiar do kafelek pozwalający na dokładne zlokalizowanie miejsca cięcia na płytce o średnicy od 25 do 45 mm. Opcja blokady ustawień zaciskami pozwala na przeniesienie raz zmierzonego otworu na wiele elementów, co znacznie ułatwia i przyśpiesza prace.

Popularne tarcze do cięcia płytek

Tarcza do fazowania glazury nie jest jedynym rozwiązaniem stosowanym w tej branży. Jednymi z często stosowanych akcesoriów są również tarcze do cięcia płytek, które są niezbędne przy nadawaniu kafelkom pożądanego kształtu. Tarcza do cięcia kafelek nie może być jednak dobrana przypadkowo. Kluczowe jest, aby do jej produkcji wykorzystany był diament, który zapewnia podwyższoną twardość oraz precyzję cięcia.

Tarcze do cięcia kafelek Rastool wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Pozwala to na dopasowanie ich do ciętego materiału. Sprawdzą się zarówno w przypadku gresu, jak i płytek ceramicznych. Warto również pamiętać, że są one dostępne w dwóch wariantach. Przeznaczone do cięcia na sucho oraz mokro. Przy produkcie zawsze można znaleźć informację, jakiego typu chłodzenia wymaga.

Uchwyt do przenoszenia płytek – postaw na bezpieczeństwo

Uchwyt do przenoszenia płytek umożliwia wygodne, a przede wszystkim bezpieczne przenoszenie płytek o dużym formacie i gładkiej powierzchni. Uchwyty Rastool wykonane zostały z najwyższej jakości materiałów, a ich stosowanie zdecydowanie ułatwia pracę glazurnika. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje uchwytów do przenoszenia płytek. Pierwszy z nich to standardowe rozwiązanie z dźwignią, którą blokuje się przy podnoszeniu i zwalnia przy odkładaniu płytki. Drugi rodzaj to przyssawki wyposażone w pompkę, w tym również przyssawki do płytek z manometrem.

Przyssawka do płytek z manometrem wyposażona jest w pompę oraz wygodny wskaźnik pozwalający na czytelne sprawdzenie, z jaką siłą przyssawka oddziałuje na przenoszony materiał. Rozwiązanie tego typu jest szczególnie ważne przy przenoszeniu dużych i ciężkich płytek. Przyssawka do płytek z manometrem umożliwia uchwycenie momentu, w którym dochodzi do osłabienia siły uchwytu i pozwala na szybką reakcję polegającą na dopompowaniu przyssawki.

Wybór właściwych przyssawek do płytek to pozornie łatwe zadanie. Warto jednak zwrócić uwagę na wygodę użytkowania i sam udźwig. Tradycyjne przyssawki z dźwignią są najprostsze w użyciu, wystarczy przyłożyć je do płytki, docisnąć i zamknąć dźwignię, aby uchwycić element. Przyssawki wyposażone w pompkę wymagają większej wprawy, jednak pozwalają na wytworzenie znacznie silniejszego uchwytu pomiędzy narzędziem a płytką. Wybierając przyssawkę, koniecznie należy także zwrócić uwagę, w ile przyssawek jest wyposażony dany model. Jedna przyssawka to z reguły 40 kg udźwigu. Oznacza to, że podwójne i potrójne elementy umożliwiają podniesienie ciężaru od 100 do nawet 150 kg.

Dodatkowe akcesoria dla glazurnika

Prace wykończeniowe z użyciem płytek polegają na ułożeniu ich na ścianach lub podłogach. To często wymaga od fachowca pracy na kolanach, co może być dla jego ciała dużym obciążeniem. Akcesoria i osprzęt Rastool to szereg dodatków poprawiających bezpieczeństwo i komfort pracy. Świetnie sprawdzą się m.in. nakolanniki brukarskie. Można korzystać z nich zarówno przy układaniu kostki brukowej, jak i podczas flizowania pomieszczeń domowych.

Nakolanniki brukarskie to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które swoją pracę wykonują w pozycji klęczącej. Model z oferty Rastool wzmocniony został wytrzymałym tworzywem, które nie zmniejsza komfortu ich użytkowania. Ponadto nakolanniki brukarskie wyposażone zostały w warstwę antypoślizgową, która umożliwia zachowanie stabilnego podparcia na kolanach. Żelowe wypełnienie skutecznie odciąża kolana i niweluje dyskomfort spowodowany pracą w pozycji klęczącej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl