Tarcze do cięcia – rodzaje i zastosowanie

Tarcze do cięcia – rodzaje i zastosowanie

Tarcze do cięcia – rodzaje i zastosowanie

Rodzaje tarcz do cięcia

Cięcie twardych materiałów, jakimi są granity, marmury, beton lub gres, wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi. Odpowiednim produktem będzie tarcza diamentowa.

Podczas cięcia betonu, czyli materiału twardego i gęstego, wytwarza się wysoka temperatura. Dlatego tego typu obróbkę wykonuje się metodą na mokro. Dzięki użyciu wody tarcza do cięcia kamienia jest schładzana, a cięcie wychodzi efektywniej. Wydłuża się też żywotność narzędzia. Tarcze do cięcia kostki brukowej i betonu można podzielić na:

 • pełne,
 • segmentowe.

Tarcze do cięcia kostki brukowej pełne są tańsze. Modele segmentowe skuteczniej radzą sobie jednak z cięciem twardego materiału, jakim jest kamień. Sam proces odbywa się szybciej i sprawniej, ponieważ tarcza pełna zużywa mniej mocy w trakcie pracy. Niestety, ze względu na wyższe parametry pracy, produkty te są droższe. 

Tarcze diamentowe segmentowe mogą być dostępne w wersji ze szczelinami lub bez nich. Modele z otworami znajdują zastosowanie przy cięciu betonu lekkiego bądź kostki brukowej, na mokro lub na sucho. Tarcze diamentowe segmentowe bez szczelin mają bardziej uniwersalne zastosowanie, ale też charakteryzują się gorszą żywotnością. 

Średnice tarcz do cięcia

Na rynku, w tym w sklepie Rastool, dostępne są różne średnice tarcz do cięcia kamienia i kostki brukowej, np.:

 • od 115 mm do 225 mm – montowane są w małych elektronarzędziach,
 • od 195 mm do 230 mm – stosuje się w urządzeniach o mocy wyższej niż 2000 W,
 • od 300 mm do 495 mm – znajdują zastosowanie w pilarkach stołowych,
 • do 500 mm – służą do przemysłowego cięcia materiałów twardych.

Tarcze do cięcia kostki brukowej i kamienia powinna charakteryzować wysoka jakość wykonania oraz szybki i niski koszt obróbki materiału. Wybierając produkt tego typu, należy zwrócić uwagę na:

 • jakość syntetycznych ziaren diamentowych, 
 • ułożenie diamentów,
 • dobór spoiwa metalicznego,
 • laserowe spawanie segmentów,
 • budowę korpusu tarczy,
 • chłodzenie tarczy i segmentów.

Prędkość przecinania tarczami zależna jest od obrotów wału przecinarki oraz średnicy tarczy diamentowej.

Zastosowanie tarcz do cięcia

Tarcze diamentowe służą nie tylko do cięcia kostki brukowej lub kamienia. Za ich pomocą można wyciąć spoiny, wyfrezować krawędzie, przeszlifować powierzchnię materiału oraz naciąć dylatacje powierzchni. Należy dobrać odpowiedni typ tarczy i parametry jej pracy do rodzaju ciętego materiału. 

Tarcze do cięcia kamienia lub kostki brukowej przydają się w wielu miejscach, nie tylko na budowach. Produkuje się je ze stali o podwyższonej jakości. Segmenty tnące wykonane są ze zgrzewanych proszków metali i kryształów diamentów syntetycznych. Podczas produkcji prasuje się tarcze na zimno, a potem zgrzewa się je specjalną mieszanką metali i kryształów diamentu. Następnie do rdzenia tarczy przytwierdza się segment.

Jak wybrać odpowiednią tarczę do cięcia?

Każda tarcza diamentowa musi być oznaczona podstawowymi informacjami dotyczącymi jej specyfikacji. Dane te są opisane na opakowaniu lub na powierzchni produktu. Określony jest rodzaj materiału, do którego tarcza może być przeznaczona, wraz z informacją o rodzaju pracy – na sucho czy na mokro. Ważną informacją jest jej dopuszczalna prędkość obwodowa oraz średnica zewnętrzna.

Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze tarcz do cięcia kamieni jest jakość materiału ściernego. Twarde surowce wymagają nasypu diamentu z bardziej miękką mieszanką. Segmenty z twardszą, odporną na zużycie mieszanką metali, zapewniają dłuższą żywotność tarczy. Jednak twardsze segmenty mogą bardziej strzępić krawędzie ciętego materiału, a miększe będą go cięły lepiej, ale tarcza uzyska mniejszą żywotność. Dobór produktu musi być dostosowany do prędkości cięcia.

Funkcjonalne tarcze do cięcia kamienia i kostki brukowej

Zaletą tarcz jest precyzyjność cięcia. Krawędzie pokryte sproszkowanym syntetycznym diamentem sprawiają, że dysk jest wyjątkowo twardy i ostry. To pozwala przeciąć kamień lub kostkę brukową sprawnie, z minimalnym ryzykiem powstania odprysków lub innych uszkodzeń. Tarcze diamentowe nie emitują dużego hałasu oraz mają właściwości samoostrzące, co sprawia, że krążek może być wykorzystywany przez długi czas. Ważne jest stabilne umocowanie tarczy do elektronarzędzia. Nie wolno przekraczać maksymalnej prędkości cięcia wskazanej na produkcie ani próbować obróbki bokami tarczy.

Większość modeli tarcz do cięcia kostki brukowej, kamienia lub betonu wyposażona jest w specjalne otwory, dzięki którym uzyskują one właściwości samochłodzące. Wzmocnione korpusy nadają tym produktom długą żywotność. Tarcze zapewniają doskonałą precyzję cięcia i są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Ze względu na szereg zalet są to produkty coraz bardziej doceniane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl