Rodzaje otwornic i ich przeznaczenie

Rodzaje otwornic i ich przeznaczenie

Rodzaje otwornic i ich przeznaczenie

Do czego służą otwornice?

Otwornice służą do wycinania precyzyjnych otworów w kształcie koła. Pozwalają one na uzyskanie idealnie równych krawędzi, bez strzępień i uszkodzenia materiału znajdującego się wokół. Odpowiednio dopasowane otwornice umożliwiają wykonywanie otworów w różnych materiałach, nawet tych bardzo twardych. Są one powszechnie wykorzystywane przez firmy z branży remontowo-budowlanej, a także prywatnych użytkowników, kochających majsterkowanie w przydomowym zaciszu.

Otwornice mogą być wykorzystywane również do wykonywania otworów w miękkich tworzywach. Doskonałym przykładem płyta wiórowa. W jej przypadku ryzyko postrzępienia krawędzi jest bardzo duże, dlatego tak ważne jest wykorzystanie elementów, obracających się z dużą prędkością.

Jak działają otwornice?

Otwornice są specjalnymi końcówkami o konkretnych średnicach. Do ich użycia konieczne jest posiadanie wkrętarki lub wiertarki  . Urządzenia te pozwalają na napędzenie końcówki do bardzo dużych prędkości, pod wpływem których możliwe jest przecinanie materiału z wykorzystaniem zębów umieszczonych na krawędzi otwornicy. Modele stworzone z myślą o stosowaniu w połączeniu ze wkrętarką czy wiertarką są bardzo uniwersalne i dostępne również dla amatorów.

Istnieje również opcja podpięcia otwornic koronowych do szlifierki kątowej, która zapewnia jeszcze większą prędkość obrotową. Niektóre modele są natomiast stworzone z myślą o korzystaniu w połączeniu z młotami udarowymi. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie otwornice i urządzenia napędzające są ze sobą kompatybilne. Na szczęście istnieje łatwe rozwiązanie tego problemu. Mowa tu o specjalnych przejściówkach, dzięki którym możliwe jest wykorzystanie wszystkich posiadanych otwornic w połączeniu z jedną wkrętarką, wiertarką czy szlifierką kątową.

Rodzaje otwornic

Otwornice różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, do którego zostały stworzone. Wpływają na to ich dokładne rozmiary, a także charakterystyka powierzchni odpowiadającej za usuwanie materiału z miejsca, w którym ma powstać otwór. Najpopularniejsze akcesoria tego typu to:

 • otwornica do betonu,
 • otwornica do stali,
 • otwornica do drewna,
 • otwornica do blachy,
 • otwornice do płyt regipsowych,
 • otwornice do dachówki,
 • otwornica do gresu,
 • otwornica do szkła,
 • otwornica do styropianu.

Jakie otwornice do betonu, metalu czy drewna wybrać? Przede wszystkim takie, które pozwalają na wykonanie otworów o równych krawędziach, bez poszarpanych i nieestetycznych brzegów. Warto, by produkty tego typu cechowały się również długą żywotnością. Wówczas możliwe jest korzystanie z jednego egzemplarza przez długi czas.

Warto pamiętać również o tym, że na rynku znaleźć można uniwersalne otwornice. Pozwalają one na wykorzystywanie w przypadku różnych materiałów jednocześnie. Wśród nich można wyróżnić np. modele stworzone z myślą o wierceniu w kafelkach, gresie, kostce brukowej czy betonie.

Otwornice elektryczne

Na rynku znaleźć można również specjalne otwornice, które nie są montowane w uchwytach wiertarek, lecz stanowią osobne narzędzie. Pozwalają one jednak na wykorzystanie jedynie w przypadku materiałów cieńszych niż 4 mm. Z tego powodu znacznie częściej stosuje się otwornice w formie wymiennych końcówek, montowanych bezpośrednio do wiertarki lub zakładanych przy użyciu specjalnych adapterów.

Jakie otwornice do metalu są najlepsze?

Zastanawiasz się, jakie otwornice do metalu sprawdzają się najlepiej? Wybierając odpowiedni model, należy skupić się przede wszystkim na ich przeznaczeniu. Wiercenie w stali jest możliwe jedynie przy użyciu narzędzi, które zostały stworzone z myślą o tak twardych materiałach.

Wybierając otwornice do stali nierdzewnej i innych metali, warto skupić się na takich cechach jak:

 • kształt zębów – odpowiada za to, w jaki sposób otwornica zagłębia się w materiale; odpowiednio zaprojektowane zęby pozwalają na wykonywanie otworu bez powstawania nieestetycznych krawędzi i nadmiernego obciążania urządzenia; na rynku znaleźć można otwornice o różnych profilach zębów, a także odmiennej liczbie i wysokości takich elementów,
 • przeznaczenie otwornicy – trzeba pamiętać, że każdy materiał ma zupełnie inną twardość; w przypadku twardszych metali konieczne jest zastosowanie otwornicy stworzonej z myślą o ich sprawnym obrabianiu; w innym przypadku może dojść do uszkodzenia końcówki lub całego narzędzia.

Otwornice koronkowe

Otwornica koronkowa to specjalne akcesorium, swoim kształtem przypominające rurę. Ich charakterystyczna budowa pozwala na uzyskanie wysokiej funkcjonalności, a co za tym idzie – idealnie równych otworów. Otwornice koronkowe zwykle wykonuje się z wykorzystaniem elementów diamentowych. Są one niezwykle twarde, dlatego pozwalają na wiercenie w różnych materiałach, takich jak np. gres, granic, marmur czy kamień naturalny.

Otwornice koronkowe zwykle są bardzo uniwersalnymi produktami. Wiele z nich pozwala na wykorzystanie nie tylko w przypadku jednego rodzaju materiału. Otwornice koronkowe mają to do siebie, że umożliwiają wykonywanie nawet bardzo dużych otworów, czego nie można powiedzieć o klasycznych, małych wiertłach.

Otwornice koronowe są wykorzystywane przede wszystkim w trakcie wiercenia na mokro. W ten sposób można uzyskać maksymalną wydajność pracy takich elementów.

Otwornice widiowe

Na rynku znaleźć można też otwornice widiowe. Ich zastosowanie jest możliwe jedynie w połączeniu z młotami udarowo-obrotowymi ze specjalnymi uchwytami, zamiast standardowych wkrętarek lub wiertarek. To bardzo wytrzymałe produkty, stworzone z myślą o wykonywaniu otworów w bardzo twardych materiałach, takich jak cegły, mury czy beton.

Otwornice o różnych średnicach

Nie można zapominać również o tym, że otwornice są dostępne w różnych rozmiarach. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością niż inne ze względu na fakt, że otwory o konkretnej średnicy występują w większości mebli czy urządzeń sanitarnych. Do najbardziej uniwersalnych można zaliczyć otwornicę 60 czy 100 mm. Na rynku pojawiają się także mniej typowe modele, np. o średnicy 132 czy 122 mm. Takie produkty można znaleźć w ofercie sklepu Rastool.

Na ogół otwornice pozwalają na wykonywanie bardzo dużych otworów, dlatego są powszechnie wykorzystywane podczas prac budowlanych, zarówno w budynku, jak i na świeżym powietrzu. Na rynku znaleźć można także mniejsze modele otwornic, choć do wykonywania niewielkich otworów używa się zwykle małych wierteł.

Jaką otwornicę warto wybrać?

Wybierając otwornice, warto skupić się przede wszystkim na tym, w jakim materiale będziesz wiercić. Jest to zdecydowanie najważniejszy czynnik, ale nie można zapominać również o jakości poszczególnych elementów. Zdecydowanie najbardziej wytrzymałe są te otwornice, których powierzchnia została pokryta drobinkami diamentowymi. Pozwalają one na radzenie sobie z nawet bardzo twardymi materiałami. Otwornice diamentowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie tracą swoich cennych właściwości nawet po kilkudziesięciu użyciach.

Jeśli zajmujesz się pracami remontowo-budowlanymi na co dzień, dobrym pomysłem może okazać się postawienie na różne rozmiary otwornic. Takie produkty często są dostępne w całych kompletach. Dzięki temu nie musisz dokupować kolejnych produktów w sytuacji, gdy chcesz wykonać otwór o mniejszej lub większej średnicy. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla firm z branży remontowo-budowlanej. Specjaliści powinni zaopatrzyć się w całe zestawy takich produktów, dzięki którym ich prace będą mogły przebiegać znacznie sprawniej.

Wybierając otwornice do metalu, drewna czy cementu, konieczne jest kierowanie się zasadą, że im twardszy materiał, tym twardsze powinny być ostrza. Zazwyczaj produkty tego typu są dokładnie opisane, dlatego można wybrać je bez żadnych problemów nawet w sytuacji, gdy nie jesteś profesjonalistą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl