Obróbka drewna w branży meblarskiej – najlepsze frezy, ich właściwości i zastosowanie

Obróbka drewna w branży meblarskiej – najlepsze frezy, ich właściwości i zastosowanie

Obróbka drewna w branży meblarskiej – najlepsze frezy, ich właściwości i zastosowanie

Jakie zastosowanie mają frezy w branży meblarskiej?

Frez meblowy to jeden z popularniejszych elementów wykorzystywanych przez branżę produkcyjną. Za pomocą właściwie dopasowanego elementu możliwe jest nie tylko wykończenie dekoracyjne materiału. Takie produkty, jeżeli są dobrze dobrane, pozwalają na przygotowanie powierzchni np. pod montaż zawiasów. Korzystając z najlepszych frezów, prace da się wykonać z niezwykłą precyzją, niemożliwą do uzyskania przy zastosowaniu innych dostępnych na rynku narzędzi.

Zastanawiasz się, dlaczego frezy coraz częściej znajdują zastosowanie w meblarstwie? Decyduje o tym fakt, że dzięki ich użyciu uzyskuje się idealnie równy i głęboki odwiert, w którym następnie można zamontować wybrany rodzaj zawiasu puszkowego dostępnego na rynku. To daje duże opcji w zakresie konstrukcji produkowanych mebli.

Jaki frez do zawiasów puszkowych sprawdzi się we wspomnianych czynnościach najlepiej? Profesjonaliści wykorzystują najbardziej uniwersalne rozwiązania, które pozwalają na wygodne wycinanie otworów pod zawiasy w miękkim oraz średnio twardym drewnie. Bardzo często są to frezy nasadowe bez dodatkowych ograniczników. Ich wykorzystanie umożliwia dokładne wwiercenie się w drewno – bez obaw o wykonanie zbyt głębokiego wcięcia.

Majsterkowiczom wykonującym prace meblarskie sporadycznie zaleca się frezy uniwersalne. W ich przypadku lepsze mogą okazać się jednak modele z możliwością regulowania głębokości wwiertu. Specjalna stopka powstrzyma element przed wykonaniem głębszego odwiertu niż to konieczne i zapobiegnie ewentualnemu zniszczeniu mebla.

Czym jest frezowanie pod zawiasy?

Podczas montażu w meblach elementów ruchomych, czyli wszelkiego rodzaju drzwiczek, konieczne jest wcześniejsze rozmieszczenie zawiasów. Wykonanie wpustów, w których będą one umieszczone, wymaga ogromnej dokładności. Dodatkowo ważne jest także dobranie frezu do zawiasów w odpowiednim rozmiarze, co daje gwarancję prawidłowo wykonanej pracy.

Wywiercenie otworów pod montaż zawiasów wymaga powtarzalności w działaniu. Pomocne będą szablony kształtów, które umożliwiają wyznaczenie otworów w zaplanowanej odległości od poszczególnych krawędzi drewna. Zależnie od wybranego produktu z szerokiej oferty Rastool można dopasować szablon umożliwiający wyznaczenie nawet do czterech otworów jednorazowo. Prace polegają na oznaczeniu drewna w tym miejscu, gdzie będzie wykonywany odwiert pod zawiasy. Kolejnym istotnym elementem prac związanych z przygotowaniem otworów pod zawiasy jest dopasowanie frezu. Rastool w przypadku frezów do drewna oferuje dwa rodzaje akcesoriów, które są dostępne w różnych średnicach. Są to:

  • frezy puszkowe regulowane z widią,

  • frezy puszkowe z widią bez regulacji.

Frez do zawiasów z możliwością regulowania głębokości wwiercania się w materiał to jedna z najwygodniejszych opcji – zwłaszcza dla osób bez doświadczenia w obróbce drewna. Specjalna nakładka regulowana kluczem pozwala na ustawienie głębokości wwiercania się w materiał nawet do 30 mm. W ten sposób zyskuje się pewność prawidłowo wykonanego otworu, idealnie dopasowanego pod planowany montaż zawiasów. Brak regulacji mógłby skutkować wywierceniem zbyt płytkiego lub głębokiego otworu, co generowałoby poprawki i stratę czasu.

Korzystając z najlepszych frezów do drewna, ważne jest dopasowanie prędkości obrotów. Wykonując otwory pod zawiasy w miękkim drewnie, można wykorzystać większą moc, a tym samym szybsze obroty. Wwiercając się w drewno twarde, należy zmniejszyć moc urządzenia. W przeciwnym razie może dojść do przypalenia drewna i jego uszkodzenia.

Frezowanie pod zawiasy puszkowe wymaga stosowania ostrych końcówek ścinających. Warto mieć na uwadze, że nawet najlepsze końcówki przy dużej eksploatacji mogą z czasem ulegać stępieniu. W takim przypadku frez nie będzie spełniał swoich podstawowych założeń, a korzystanie z niego może jedynie prowadzić do uszkodzenia materiału, w którym planuje się wykonać otwór pod zawias. Frezy puszkowe odznaczają się prostą konstrukcją wykonania. Najczęściej są to dwa główne ostrza tnące oraz dwa prowadzące. W razie stępienia się elementów ścinających można w łatwy sposób ponownie je naostrzyć, co w przypadku ostrzy o nietypowych kształtach byłoby niemożliwe do wykonania samodzielnie. Regularne kontrolowanie stanu ostrzy odpowiedzialnych za ścinanie materiału ma kluczowe znaczenie i pozwala uniknąć uszkodzenia drewna.

Na co zwrócić uwagę, wybierając frez meblowy?

Wybierając frezy do drzwi oraz innych elementów drewnianych w meblach, należy uwzględnić kilka kluczowych aspektów. Najważniejsze jest dopasowanie wyposażenia do twardości materiału, w którym planowane jest wywiercenie otworów.

Do produkcji końcówek przeznaczonych do obróbki drewna miękkiego, niestawiającego oporu urządzeniu, wykorzystuje się stal szybkotnącą. Zazwyczaj można spotkać takie frezy, kiedy mocuje się zawiasy w drewnie lipowym lub świerkowym.

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest stal stopowa z dodatkiem węglików spiekanych, odznaczająca się znacznie większą twardością. Frezy wykonane z tego materiału umożliwiają bezpieczne wykonywanie otworów nie tylko w miękkim drewnie, ale również płytach MDF czy płytach wiórowych. Tego typu frez meblowy jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia, przez co nie wymaga częstego ostrzenia. Materiał jest również wytrzymały wobec działania wysokich temperatur, które pojawiają się w procesie tarcia końcówki o twarde drewno. Profesjonaliści pracujący przy meblach zdecydowanie częściej wybierają frezy uniwersalne, takie jak frez puszkowy regulowany z widią wiertło do drewna 35 mm Rastool.

Warto także podkreślić, że przy wykonywaniu otworów w litym drewnie konieczne jest wykorzystanie najodporniejszych i najtwardszych frezów diamentowych. Tylko one dają wówczas gwarancję dobrej obróbki bez ryzyka zniszczenia materiału. Montażem zawiasów we wspomnianym podłożu zajmują się jednak zwykle wyłącznie doświadczeni fachowcy.

Jednak czy frezy pasują do każdej frezarki? Wybierając frezy do drzwiczek meblowych, należy dopasować element nie tylko do rodzaju wykonywanej pracy, ale również frezarki, której planuje się użyć. Tylko wtedy można liczyć na pełną kompatybilność.

Zależnie od sposobu mocowania frezów do zawiasów można wyróżnić kilka ich rodzajów:

  • nasadowe – przeznaczone do frezarek dolnowrzecionowych, w których frez mocowany jest na otwór mocujący dopasowany do trzpienia frezarki;
  • trzpieniowe – jedne z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, które można wykorzystać w standardowych frezarkach górnowrzecionowych oraz popularnych elektronarzędziach, jakimi są np. wiertarki; w tej kategorii wyróżnić można ostrza proste oraz spiralne; ostrza proste wyposażone są od dwóch do czterech ostrzy i używa się ich do skrawania na całej wysokości materiału; ostrza spiralne wykorzystywane są głównie przez profesjonalistów do wykonywania bardzo skomplikowanych czynności;
  • trzpieniowe profilowe – używane głównie do wykonywania zdobień oraz elementów ozdobnych;
  • trzpieniowe do frontów i ramek – stosowane przede wszystkim w produkcji mebli, ich wykorzystanie pozwala na precyzyjne i estetyczne wykończenie frontów meblowych.

Trzecim i zarazem ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze frezów do drzwi, jest dopasowanie ich do planowanych prac. Uwzględnić zatem trzeba nie tylko materiał, z którego zostały wykonane, ale również ich kształt i dodatkowe udogodnienia zastosowane przez producenta. W sytuacji, kiedy konieczne jest przygotowanie otworów pod zawiasy o określonej głębokości, pomocna będzie np. miarka z blokadą głębokości na frezie.

Jakie frezy do zawiasów puszkowych wybrać?

Jedną z najczęściej wykonywanych czynności w meblarstwie jest robienie otworów pod przyszły montaż zawiasów. W tym celu należy posłużyć się frezem puszkowym, przy pomocy którego można wywiercić idealnie równy i dokładny otwór. W szerokiej ofercie Rastool dostępne są frezy do drewna o różnej średnicy, co umożliwia ich dopasowanie do rozmiaru zawiasów. Dostępne są między innymi modele o średnicy od 35 mm do 50 mm.

Frez do zawiasów wyróżnia się nie tylko materiałem, ale również wygodą jego zastosowania. Kluczowym elementem w jego przypadku jest wiertło prowadzące, którego zadaniem jest utrzymanie frezu w zaplanowanym miejscu bez obaw o jego przesunięcie się na powierzchni materiału poddawanego obróbce. Dzięki niemu, dociskając urządzenie elektryczne z zamontowanym frezem, można z łatwością wywiercić otwór pod zawias.

Jaki frez do zawiasów puszkowych sprawdzi się najlepiej? Najwygodniejszy będzie wspomniany wariant z prowadnicą, która uniemożliwi przesuwanie się frezu podczas odwiertu. Osoby, które nie mają doświadczenia, a decydują się na wywiercanie otworów pod zawiasy puszkowe, powinny także zdecydować się na rozwiązanie z ogranicznikiem głębokości wwiertu. Czy frezy pasują do każdej frezarki? Trzeba mieć na uwadze, że nie każdy frez sprawdzi się do wszystkich elektronarzędzi. Oznacza to konieczność dopasowania tych akcesoriów do używanego urządzenia.

Najlepsze frezy do drzwiczek meblowych

Frezowanie drzwiczek wymaga ostrożności i wyczucia, aby podczas odwiertu nie przewiercić się na drugą stronę materiału. Frezy do drzwi dostępne są w wariantach różniących się rozmiarem średnicy. Dużym udogodnieniem jest w tym przypadku możliwość wyboru produktów ze specjalną miarką oraz blokadą. Jak wygląda takie wyposażenie? Za elementem tnącym zamontowana jest ruchoma część na podziałce, na której ustala się głębokość wwiercania się w materiał. Za pomocą dołączonego do zestawu klucza możliwe jest ustalenie głębokości do nawet 30 mm. Ruchomy element wyposażony jest w specjalne stopnie, które w momencie dowiercenia się na ustaloną głębokość blokują możliwość głębszego działania w drewnie. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć się przed uszkodzeniem drzwiczek i przewierceniem ich na wylot.

Czy frezy do zawiasów pasują do każdej frezarki?

Frezy do drzwiczek meblowych dzieli się głównie ze względu na typ ich montażu oraz wykorzystanie. Oznacza to, że konieczne jest dopasowanie konkretnego elementu do urządzenia. Jedną z najbardziej uniwersalnych opcji są frezy trzpieniowe. Możliwy jest ich montaż nie tylko w specjalistycznych urządzeniach do frezowania, ale również w elektronarzędziach, stosowanych na co dzień w pracach remontowo-budowlanych, np. wiertarkach.

Specjaliści polecają przede wszystkim frezy do zawiasów Rastool, które są modelami trzpieniowymi. Mają one wiele możliwości w zakresie ich wykorzystania. Montaż tych komponentów nie jest skomplikowany, a praca z nimi jest bardzo wygodna nawet dla początkujących majsterkowiczów.

Ile kosztują najlepsze frezy stosowane w branży meblarskiej?

Ceny frezów wykorzystywanych w meblarstwie zależą przede wszystkim od dwóch parametrów. Pierwszym z nich jest materiał, z którego powstał frez. Najtańsze są tego typu akcesoria ze stali szybkotnącej. Warto jednak podkreślić, że są one jednocześnie najmniej trwałe i sprawdzą się wyłącznie do obróbki miękkiego drewna. Najlepsze ceny w stosunku do jakości i wytrzymałości mają frezy wykonane ze stali stopowej z dodatkiem węglika spiekanego.

Drugim parametrem wpływającym na koszt frezów jest ich średnica oraz kształt wykonania. Najbardziej uniwersalne frezy puszkowe mocowane na trzpieniu to wydatek rzędu od około 18 zł do 26 zł. Najdroższym wariantem jest natomiast frez o największej średnicy wyposażony w stopkę z miarką regulującą głębokość wwiercania się w drewno. W przypadku jego użycia znika natomiast ryzyko uszkodzenia materiału podczas obróbki – jest to więc inwestycja godna uwagi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl