Niezbędne akcesoria na budowie – czego warto używać?

Niezbędne akcesoria na budowie – czego warto używać?

Niezbędne akcesoria na budowie – czego warto używać?

Akcesoria wykorzystywane na budowie możemy podzielić na takie, które zwiększają bezpieczeństwo pracowników, oraz takie, które pomagają w poszczególnych pracach wykonawczych. Wśród akcesoriów ochronnych należy wyróżnić przede wszystkim kaski na głowę, gogle na oczy lub ochraniacze na kolana, które chronią i zwiększają komfort pracy np. brukarzy. Do akcesoriów wspomagających prace wykonawcze możemy zaliczyć wszelkie akcesoria do narzędzi i elektronarzędzi, a także przybory pomiarowe i różnego rodzaju szablony.

Adaptery kątowe

Jednym z najczęściej wykorzystywanych akcesoriów do elektronarzędzi są adaptery kątowe do wiertarek i wkrętarek. Adapter kątowy to specjalna nasadka o kącie nachylenia uchwytu wiertarskiego do 90 stopni, która jest montowana na wrzecionie wiertarki lub wkrętarki. Nasadka ma zastosowanie podczas wiercenia otworów lub wkręcania/wykręcania śrub w trudno dostępnych miejscach, co znacząco ułatwia pracę operatora. 

Adaptery kątowe wyposażone są w specjalne koła zębate, które odpowiadają za przenoszenie momentu obrotowego z wrzeciona urządzenia na końcówkę narzędzia. Decydując się zakup takiej nasadki, należy wcześniej sprawdzić maksymalny moment obrotowy elektronarzędzia oraz maksymalny moment obrotowy adaptera, jaki jest on w stanie przenieść podczas pracy. Dobór adaptera o zbyt małym momencie obrotowym w stosunku do elektronarzędzia może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Na rynku adapterów kątowych możemy znaleźć produkty o różnych długościach i kątach nachylenia główki, dzięki czemu operator ma możliwość doboru odpowiedniego akcesorium w zależności od wymagań. Adaptery kątowe mogą być wyposażone w uchwyt do mocowania bitów lub wierteł.

Kątowniki budowlane

Prace budowlane i remontowe wymagają zachowania odpowiedniej precyzji i dokładności. Jednym z podstawowych akcesoriów wykorzystywanych do pomiarów na budowie są kątowniki budowlane. Przybory te służą do pomiarów i wyznaczania kątów podczas prac budowlano-remontowych, a także umożliwiają kreślenie linii pomocniczych, które ułatwiają pracę fachowców. Z uwagi na wymagające warunki eksploatacyjne, kątowniki budowlane powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów nierdzewnych (np. stal nierdzewna, aluminium, mosiądz), które są odporne na uszkodzenia i mają długą żywotność. Wśród kątowników budowlanych możemy wyróżnić dwa główne rodzaje: stolarsko-ciesielskie oraz japońskie. 

Kątowniki stolarsko-ciesielskie są przystosowane do wykonywania pomiarów kątów na płaszczyźnie płaskiej 2D. Mają nadrukowaną podziałkę i umożliwiają łatwe wyznaczanie kątów wynoszących 45 oraz 90 stopni. Narzędzia te są wykorzystywane m.in. do takich prac jak przycinanie płyt gipsowo-kartonowych oraz listew przypodłogowych, układanie płytek, montaż mebli, prace dekarskie oraz sprawdzanie kątów w już zrealizowanych projektach.

Kątowniki japońskie są przystosowane do wykonywania pomiarów kątów w przestrzeni 3D. Mają nadrukowaną podziałkę i umożliwiają łatwe wyznaczanie kątów o różnych wartościach. Narzędzia te mają wszechstronne zastosowanie w pracach remontowych i budowlanych oraz są chętnie wykorzystywane przez majsterkowiczów, gdyż stanowią niejako połączenie trzech różnych przyrządów pomiarowych: linijki, kątomierza oraz ekierki. Niewątpliwą zaletą kątowników japońskich jest możliwość mierzenia kątów narzędzi skrawających (np. wierteł do metalu), co jest niezwykle przydatne dla narzędziowców zajmujących się ostrzeniem narzędzi.

Na szczególną uwagę zasługują również duże kątowniki budowlane (określane często jako kątowniki uniwersalne) wykorzystywane np. do mierzenia kątów podczas stawiania ścian. Zbudowane są z dwóch ramion, których długości mogą sięgać nawet kilku metrów. Duży kątownik budowlany umożliwia mierzenie kątów od 0 do 180 stopni.

Inne niezbędne przybory na budowie

Ilość przydatnych akcesoriów budowlanych jest bardzo duża i prawdę mówiąc, stale rośnie, gdyż producenci nieustannie wypuszczają na rynek coraz to nowsze przyrządy, które mają za zadanie ułatwić i usprawnić pracę fachowców. Warto tu wyróżnić przybory wykorzystywane podczas układania płytek na podłodze. Oprócz wspomnianych wcześniej kątowników, glazurnicy chętnie korzystają również z krzyżyków dystansowych do układania płytek, które umożliwiają zachowanie jednakowego wymiaru fug, a także z wzorników i szablonów do docinania płytek, które umożliwiają precyzyjne docinanie i wyrównywanie kafelków wszędzie tam, gdzie nie pasują standardowe rozmiary.

Jednym z najtrudniejszych etapów podczas układania płytek jest ich precyzyjne poziomowanie, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego systemu do poziomowania płytek, który znacząco ułatwia cały proces i gwarantuje estetyczne wykończenie powierzchni.

Akcesoria budowlane i remontowe Rastool

Firma Rastool to marka z wieloletnim doświadczeniem, która oferuje swoim klientom szeroki asortyment niezbędnych przyborów na budowę. W swojej ofercie ma produkty wyłącznie najwyższej jakości, które charakteryzują się długą żywotnością nawet w najcięższych warunkach eksploatacyjnych.

Wśród proponowanych przez markę produktów można znaleźć m.in. takie akcesoria jak: adaptery kątowe do wiertarek i wkrętarek, uchwyt magnetyczny z ogranicznikiem głębokości, kątowniki stolarskie-ciesielskiekątowniki japońskieelementy systemu poziomowania płytekwzorniki do docinania płytek oraz wiele innych.

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Rastool, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w doborze najlepszego rozwiązania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl