Narzędzia do obróbki metalu – niezbędne wyposażenie warsztatu

Narzędzia do obróbki metalu – niezbędne wyposażenie warsztatu

Narzędzia do obróbki metalu – niezbędne wyposażenie warsztatu

Obróbka metalu to jedna z czynności, które powszechnie wykonuje się zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i w niejednym kąciku majsterkowicza. Aby mieć pewność, że praca ta zostanie wykonana w pełni efektywnie i bezpiecznie, konieczne jest wyposażenie warsztatu w niezbędne narzędzia przeznaczone do poszczególnych czynności. Jakie narzędzia do obróbki metalu powinny znaleźć się w ekwipunku majsterkowicza oraz fachowca?

Rodzaje narzędzi do obróbki metalu

Wszystkie dostępne na rynku narzędzia służące do szeroko pojętej obróbki metalu można podzielić na kilka różnych kategorii, zarówno ze względu na konkretne przeznaczenie, jak i sposób pracy czy szczegółowe parametry. Podstawowym rozróżnieniem jest podział na narzędzia ręczne oraz elektronarzędzia. Narzędzia ręczne częściej są używane przez majsterkowiczów-hobbystów. Z kolei elektronarzędzia to sprzęt o bardziej profesjonalnym zastosowaniu. Istnieją również narzędzia ręczne, które są stosowane zarówno przez amatorów, jak i fachowców, na przykład wszelkiego rodzaju pilniki. Innym podziałem jest rozróżnienie narzędzi ze względu na rodzaj pracy, jaką możemy dzięki nim wykonywać. W ten sposób możemy wyróżnić między innymi najbardziej popularne narzędzia przeznaczone do skrawania. Znajdują one zastosowanie podczas wykonywania precyzyjnych cięć, wycinania otworów i wycięć. Drugim rodzajem wyróżnionych w ten sposób narzędzi są te, których używa się do gięcia, zwijania oraz innego formowania metalu. Sprawdzą się, gdy konieczne jest wykonanie różnego rodzaju kształtów z metalu. Trzeci rodzaj sprzętów to narzędzia używane do polerowania i szlifowania, nazywane również narzędziami szlifierskimi. Z ich pomocą usuwa się także tak zwane zadziory na powierzchni metalowych elementów.

Sposoby obróbki metalu

Kompletując swój ekwipunek do obróbki metalu, warto także poznać podstawowe prace, które możemy wykonać z częściami i elementami metalowymi. Jest to przede wszystkim cięcie, obróbka skrawaniem oraz obróbka plastyczna metali. Cięcie to najbardziej podstawowa czynność, jaką możemy wykonać między innymi przy użyciu szlifierki, pilarki czy wyrzynarki. Obróbka skrawaniem to czynność mająca na celu formowanie części metalowych w taki sposób, aby uzyskały one konkretny, pożądany kształt. W tym rodzaju obróbki wyróżnia się kilka podstawowych technik, takich jak szlifowanie, frezowanie oraz toczenie. Obróbka plastyczna metalu odbywa się w wyższych temperaturach, kiedy materiał ten staje się bardziej plastyczny. W ten sposób możliwe jest uzyskanie wybranego kształtu części metalowych. Wyróżnia się takie techniki plastycznej obróbki, jak: kucie, gięcie, ciągnięcie oraz tłoczenie.

Podstawowe narzędzia do obróbki metalu

Wiemy już, że sprzęt do obróbki metalu to szeroka gama najróżniejszych narzędzi, które świetnie sprawdzą się zarówno w kąciku majsterkowicza, jak i w profesjonalnym warsztacie. Czego zatem nie powinno zabraknąć w ekwipunku hobbysty oraz fachowca? Spośród narzędzi ręcznych zdecydowanie warto wybrać pilniki, zdzieraki oraz gładziki. Narzędziami ręcznymi, które warto mieć, są także:

  • piły, takie jak brzeszczot, włośnica;
  • nożyce;
  • gwintowniki;
  • narzynki.

Także wśród elektronarzędzi znajdują się sprzęty, które warto mieć na wyposażeniu swojego warsztatu. Są to narzędzia bardziej specjalistyczne, pozwalające na precyzyjne i efektywne wykonywanie różnego rodzaju prac. Jednym z podstawowych elektronarzędzi jest tokarka. Jest to sprzęt, który znajduje zastosowanie podczas obróbki metali, jak i elementów drewnianych. W każdym warsztacie sprawdzi się także frezarka oraz zestaw praktycznych, dopasowanych do różnych prac i typów materiałów końcówek, czyli tak zwanych frezów. Co jeszcze przyda się w kąciku majsterkowicza lub w fachowym warsztacie? Oczywiście profesjonalna wiertarka stołowa do metalu.

Narzędzia do obróbki metalu – o czym jeszcze pamiętać?

Dla satysfakcjonujących efektów pracy konieczne jest odpowiednie dobranie narzędzi warsztatowych, czyli sprzętu właściwego dla rodzaju prac. Należy też zwrócić uwagę na jakość i wydajność urządzeń. Nie zapominajmy również o wyposażeniu warsztatu we wszelkie niezbędne akcesoria dodatkowe potrzebne do pracy, będące częściami wymiennymi dla niektórych sprzętów, między innymi frezy do frezarki, noże tokarskie, wiertła, uchwyty. Bardzo ważne jest również zadbanie o wyposażenie w drobniejsze akcesoria, które ułatwią nam codzienną pracę. Są to na przykład śrubokręty, kombinerki oraz młotki i pilniki. To również przyrządy do montażu oraz demontażu, takie jak klucze imbusowe lub nasadowe. To także papier ścierny o różnych gradacjach, który pomoże nam w końcowym wygładzaniu powierzchni, a także metrówki i miarki, dzięki którym wykonamy dokładne pomiary przed rozpoczęciem prac. Na koniec pamiętajmy również o własnym bezpieczeństwie. Wyposażmy warsztat w okulary ochronne, grube rękawice oraz nauszniki i buty z ochronnym wzmocnieniem nosków i grubą podeszwą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl