Kątowniki budowlane – niezbędne narzędzie na budowie

Kątowniki budowlane – niezbędne narzędzie na budowie

Kątowniki budowlane – niezbędne narzędzie na budowie

Kątownik to narzędzie proste, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne i przydatne, szczególnie w branży budowlanej, ale nie tylko. Obecnie na rynku można znaleźć co najmniej kilka różnych rodzajów podstawowych, jak i nieco bardziej zaawansowanych kątowników. Jak są zbudowane te praktyczne akcesoria i jakie jest ich zastosowanie?

Kątowniki – podział ogólny

Kątowniki to stosunkowo szerokie pojęcie, określające kilka różnych akcesoriów stosowanych w różnych branżach oraz gałęziach przemysłu. Podstawowymi, najczęściej wymienianymi ich rodzajami są kątowniki:

  • stolarskie;
  • ślusarskie;
  • nastawne;
  • uniwersalne;
  • hutnicze;
  • budowlane.

Dodatkowo w niektórych z powyższych kategorii można także wyróżnić jeszcze kilka rodzajów lub wariantów kątowników.

Co to jest kątownik budowlany?

To narzędzie powszechnie używane przez ekipy budowlane, ale i samodzielnych majsterkowiczów oraz stolarzy, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów. Kątowniki budowlane to narzędzia pomiarowe o prostej konstrukcji. Podstawowe modele tego akcesorium złożone są wyłącznie z dwóch prostopadle ustawionych do siebie elementów, wykonanych najczęściej z trwałego metalu. Kątowniki budowlane przeważnie są wyposażone również w podziałkę, która umożliwia dokładny pomiar i ustalenie odległości, co w znacznym stopniu ułatwia i usprawnia pracę. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów kątowników budowlanych, różniących się między sobą zarówno szczegółami konstrukcji, jak i typem materiału, z którego zostały wykonane.

Rodzaje kątowników budowlanych

Najprostszym podziałem kątowników budowlanych jest rozróżnienie ich na modele drewniane oraz metalowe, wykonane ze zwykłego, malowanego proszkowo i lakierowanego lub galwanizowanego metalu. Wyróżnia się także kątowniki budowlane zróżnicowane pod względem ich konstrukcji. Mogą to być:

  • kątowniki krawędziowe płaskie;
  • kątowniki powierzchniowe płaskie;
  • kątowniki z grubszym ramieniem;
  • kątowniki powierzchniowe ze stopką;
  • kątowniki walcowe;
  • kątowniki krawędziowe pełne.

Kątowniki budowlane – co jeszcze warto wiedzieć?

Istotnym parametrem kątownika jest klasa dokładności. Jest to określenie maksymalnego błędu, który może wystąpić w trakcie wykonywania pomiaru za pomocą kątownika. Wyróżnia się klasy 00, 0, 1 oraz 2. W większości przypadków dotyczą one jednak przede wszystkim kątowników ślusarskich. Kątowniki budowlane to najczęściej akcesoria pozaklasowe.

Zastosowanie kątowników budowlanych

Do czego najczęściej używa się kątowników budowlanych? Narzędzia te stosuje się na placu budowy, podczas remontów i prac wykończeniowych. Wykorzystuje się je między innymi podczas stawiania ścian i wyrównywania stropów, a także wykonywania betonowych wylewek. Są także przydatne podczas montowania blatów i półek. Kątowniki budowlane przydają się również nie tylko podczas trwania budowy, ale i po jej zakończeniu. Są to bowiem elementy ekwipunku osoby odpowiedzialnej za odbiór techniczny oraz deweloperski budowy. Z pomocą kątownika sprawdza się kąty i narożniki w pomieszczeniach. Dzięki solidnej konstrukcji i dużej odporności na eksploatację czy zmienne warunki kątowniki budowlane mogą być użytkowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl