Jakie narzędzia do płytek są stosowane najczęściej?

Jakie narzędzia do płytek są stosowane najczęściej?

Jakie narzędzia do płytek są stosowane najczęściej?

Frezy do płytek

Układanie płytek w kuchni czy łazience wymaga ich odpowiedniego docięcia. Czasami kształty kafelków są bardzo skomplikowane, dlatego w celu ich właściwego dopasowania do danej przestrzeni konieczne jest wykorzystanie specjalnych frezów do płytek. Pozwalają one nawet na uzyskanie formy idealnie równego łuku. Sprawdzają się doskonale podczas ukosowania elementów i kalibrowania ich pod kątem 90 stopni.

Frezowanie płytek wymaga jednak odpowiednio dobranego frezu do posiadanej szlifierki kątowej. Zwykle na rynku znaleźć można modele uniwersalne, pozwalające na wykorzystanie ich w połączeniu z dowolnym narzędziem. Warto jednak upewnić się co do kompatybilności obu elementów.

Tarcze do cięcia płytek

Aby dostosować płytki do ułożenia w konkretnym miejscu, konieczne jest ich odpowiednie przycięcie. W tym celu konieczne okazuje się wykorzystanie narzędzi, które osiągają bardzo duże prędkości obrotu. Mowa tu m.in. o tarczach do cięcia płytek. Często są one diamentowe, dzięki czemu pozwalają na skuteczne wycinanie w nawet bardzo twardym materiale. 

Zanim zdecydujesz się na konkretną tarczę do płytek, musisz zastanowić się nad tym, czy wykorzystasz metodę na sucho, czy na mokro. Niektóre modele są bowiem dostosowane do pracy tylko jedną techniką. Dobrym pomysłem okazuje się zakupienie całego zestawu takich produktów. Zazwyczaj komplety tego typu obejmują tarczeróżniące się od siebie dokładną budową, wielkością i możliwością zastosowania jednej z dwóch wspomnianych metod pracy.

Współczesne tarcze do cięcia płytek są projektowane w taki sposób, żeby możliwe było zachowanie ich odpowiednich parametrów na dłużej. Mowa tu m.in. o opcji samodzielnego chłodzenia i ostrzenia podczas pracy. Takie cechy sprawiają, że jedna tarcza do płytek może być wykorzystywana przez znacznie dłuższy czas.

Tarcze do fazowania płytek

Istnieją również specjalne tarcze do fazowania płytek. Pozwalają one na uzyskanie ukośnych krawędzi. Z tego powodu fazowanie jest często nazywane ukosowaniem. Największą popularnością cieszą się modele diamentowe, które cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niepowtarzalną żywotnością. Tarcze do cięcia płytek pod kątem mają charakterystyczną powierzchnię, nadającą się do szlifowania danego materiału. Są niezwykle precyzyjne i pozwalają nie tylko na ukosowanie płytek, lecz także docinanie ich do odpowiednich wymiarów.

Wiertła do płytek

Nie można zapominać również o specjalnych wiertłach do płytek. W powierzchni kafelków bardzo często konieczne jest bowiem wykonywanie otworów. Mają one związek m.in. z montażem armatury łazienkowej czy kranu naściennego w kuchni. Podczas wiercenia należy pamiętać o zachowaniu precyzji i zastosowaniu wierteł do płytek wysokiej jakości. Zbyt tępe narzędzia mogą bowiem spowodować pęknięcie kafelka lub uszkodzenie przestrzeni wokół otworu.

Jakie wiertło do płytek wybrać?

Zastanawiasz się, jakie wiertło do płytek sprawdzi się najlepiej w danym przypadku? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Wiertła powinny być dostosowane przede wszystkim do wielkości otworu. Na rynku znaleźć można modele o średnicy już od kilku milimetrów. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w co najmniej kilka różnych otwornic do płytek – w ten sposób tworzyć można otwory o dowolnych rozmiarach. Zestawy koronek i innych rodzajów wierteł można znaleźć m.in. w sklepie Rastool.

Koronki do płytek

W trakcie wykonywania otworów bez wątpienia przyda się również koronka do płytek. To specjalny rodzaj wiertła, który pozwala na zmniejszenie kurzu i hałasu w trakcie przygotowywania kafelków do montażu armatury. Zazwyczaj koronki diamentowe są wyposażone w dodatkowe otwory po bokach, dzięki czemu chłodzenie staje się skuteczniejsze, a pozostałości po wywierconym fragmencie mogą być usuwane znacznie sprawniej.

Zestawy otwornic do płytek

Otwornice do płytek można również kupować w zestawach. To wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy regularnie przeprowadzasz prace remontowe. Komplety otwornic pozwalają na wykonywanie otworów o różnych średnicach. To produkty stworzone z myślą o wierceniu na mokro lub na sucho.

Zestaw otwornic do płytek sprawdzi się doskonale również w przypadku wielu innych materiałów, takich jak ceramika, glazura, gres, kamień naturalny czy gres porcelanowy. To produkty bardzo wytrzymałe, pozwalające na wykonywanie otworów o gładkich krawędziach.

Dodatkowe narzędzia przydatne podczas układania płytek

Tarcza, otwornica czy frez do płytek to tylko niektóre przedmioty, które są niezbędne podczas układania kafelków w kuchni czy łazience. Oprócz tych narzędzi przydadzą się również wszelkiego rodzaju akcesoria, pozwalające na zachowanie odpowiednich rozmiarów. Mowa tu o takich narzędziach jak:

  • poziomica, 
  • sznur traserski,
  • miarka zwijana,
  • szczypce,
  • obcęgi,
  • wycinarki.

Jeśli prowadzisz firmę, która zajmuje się profesjonalnym wykańczaniem wnętrz, doskonałym wyborem jest postawienie na zestaw obejmujący co najmniej kilka różnych produktów. Przedsiębiorstwa remontowe często wykorzystują automatyczne wycinarki zamiast ręcznych narzędzi na frezy. Dzięki nim prace przebiegają szybciej. W przypadku prywatnych użytkowników wystarczą niewielkie narzędzia z wymiennymi końcówkami.

Narzędzia do docinania płytek wykonane z wytrzymałych materiałów

Frezy i inne akcesoria stosowane podczas docinania płytek zwykle wykonywane są z bardzo wytrzymałych materiałów. Najczęściej są to elementy diamentowe, które doskonale radzą sobie z cięciem marmuru, granitu, gresy czy kamienia naturalnego. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku frezów. Ich działanie polega na obracaniu się wokół własnej osi z ogromną prędkością. Wytrzymała, diamentowa powierzchnia pozwala na błyskawiczne przecinanie nawet bardzo twardych materiałów bez efektu szybkiego tępienia frezu.

Akcesoria do narzędzi diamentowych

Do korzystania z frezów lub tarcz do płytek konieczne jest wyposażenie się również w specjalne akcesoria. Mowa tu o elementach, które pozwalają na wymienianie końcówek bez konieczności kupowania nowych frezarek. To nie tylko adaptery, lecz także akcesoria zapewniające możliwość obrabiania płytek w trudno dostępnych przestrzeniach. Odpowiednio dobrane elementy tego typu zwiększają także bezpieczeństwo podczas pracy. Minimalizują bowiem ryzyko ześlizgnięcia się wiertła w trakcie wykonywania otworów.

Wśród najpopularniejszych akcesoriów do narzędzi diamentowych można znaleźć m.in. adaptery, prowadnice z przyssawkami do koronek do płytek czy przedłużki. To rozwiązania bardzo przydatne w sytuacji, gdy wykorzystujesz urządzenia, które fabrycznie mają gwint nieprzystosowany do podłączenia posiadanych przez Ciebie frezów, tarcz, otwornic, koronek czy wierteł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl