Frezowanie drewna – poznaj sposób obróbki, najlepsze frezy do drewna i ich możliwości

Frezowanie drewna – poznaj sposób obróbki, najlepsze frezy do drewna i ich możliwości

Frezowanie drewna – poznaj sposób obróbki, najlepsze frezy do drewna i ich możliwości

Czym są frezy do drewna?

Odpowiedź na pytanie, jakie frezy do drewna wybrać i które z nich są najlepsze, znajdziesz w dalszej części artykułu. W pierwszej kolejności warto jednak dowiedzieć się, czym dokładnie jest frezarka i jakie są jej możliwości w zakresie obróbki drewna. Poznając to urządzenie, z łatwością będzie można dopasować frezy do wkrętarki, które najlepiej sprawdzą się w planowanych przez Ciebie pracach. Frezarka jest urządzeniem elektrycznym, przy pomocy którego można szybko i bezproblemowo dokonywać obróbki różnych rodzajów drewna. Osoby, które sporadycznie mają do czynienia z tego typu czynnościami i nie chcą generować zbędnych wydatków na dodatkowy sprzęt, mogą wybrać specjalne frezy uzupełniające narzędzia, jakimi dysponują. Jeżeli chodzi o frezy do drewna  rodzaje podstawowe mogą uzupełniać elektronarzędzia, takie jak np. wiertarka. Na jakiej zasadzie działają? W ruch wprawiana jest końcówka elektronarzędzia, a obrabiany materiał jest stabilny. Wybrany frez do wkrętarki ma bezpośredni kontakt z powierzchnią i wpływa na efekt pracy.

Producenci tego typu akcesoriów do elektronarzędzi oferują szereg różnorodnych frezów, co umożliwia dopasowanie konkretnego kształtu do planowanych prac. W ofercie Rastool dostępne są frezy do drewna puszkowe charakteryzujące się wysoką jakością i pozwalające na wycięcie różnych wzorów. Oprócz frezów puszkowych, które tworzą w drewnie wąskie i okrągłe rowki idealnie nadające się do montażu zawiasów, wyróżnić można frezy:

 • do głębokich żłobień, wykorzystywane do tworzenia wąskich rowów o kwadratowym wykończeniu;
 • typu V – przy pomocy których tworzy się rowki o trójkątnym wykończeniu;
 • fazowe – tworzące trapezowe rowki;
 • zaokrąglające – idealne do wykańczania brzegów oraz kantów;
 • profilujące – do tworzenia ściętych i płaskich wykończeń kantów oraz brzegów;
 • do wręgowania – przy pomocy których wykonuje się kanty;
 • krawędziowe – do tworzenia głębokich i wklęsłych wycięć.

Kiedy wykorzystuje się frezy stolarskie?

Zależnie od wybranego rodzaju frezu stolarskiego możliwe jest wykonanie różnego rodzaju prac z drewnem – począwszy od jego cięcia, poprzez wykonywanie żłobień i dekoracji, kończąc nawet na wycinaniu otworów. W szerokiej ofercie Rastool, oprócz frezów, dostępne są również otwornice widiowe do drewna służące do podobnych zadań. Podczas wyboru akcesoriów warto więc dobrze przemyśleć, jakie efekty chce się uzyskać.

Frezy stolarskie są wykorzystywane zarówno przez specjalistów, jak i miłośników samodzielnego wykonywania różnego rodzaju prac domowych. Z ich pomocą możliwa jest obróbka różnego rodzaju drewna czy wcinanie się w nie na określoną głębokość. Takie akcesoria sprawdzą się więc w różnych pracach, gdzie głównym surowcem jest drewno.

Frezy do drewna – rodzaje i ich właściwości

Frezy stolarskie mogą zostać podzielone na trzy podstawowe rodzaje. Zależnie od typu ich właściwości oraz sposób wykorzystania są zupełnie inne. Obecnie na rynku można znaleźć:

 • frezy wykonane ze stali szybkoschnącej HSS – ten rodzaj frezów jest wykorzystywany przede wszystkim przy obrabianiu drewna miękkiego takiego jak świerk, topola czy sosna;
 • frezy wykonane ze stali oraz węglików spiekanych – ten rodzaj frezów ze względu na wykorzystanie widii jest znacznie wytrzymalszy od innych. Stosuje się je przede wszystkim do obrabiania płyt MDF, jak i do drewna tekowego;
 • frezy wykonane z diamentów – to najtrwalsze i zarazem najtwardsze rozwiązanie. Wykorzystywane są do obróbki litego drewna, używa się ich w zakładach produkcyjnych, gdzie kluczowa jest ciągłość procesów.

W ofercie Rastool dostępne są jedne z najtrwalszych frezów, a dokładnie te wykonane ze stali oraz węglików spiekanych. Frezy stolarskie dostępne na rynku spotykane są jeszcze w kilku innych rodzajach. W ich przypadku wyróżnikiem jest przede wszystkim ich budowa. Można wyróżnić między innymi elementy nasadzane, trzpieniowe z dodatkowym zaostrzeniem czy trzpieniowe profilowane. Poza wspomnianymi akcesoriami, w tej kategorii wyróżnia się także specjalne otwornice widiowe do drewna. Przy ich pomocy możliwe jest wykonanie precyzyjnego otworu w drewnie o określonej średnicy, podobnie, jak przy użyciu frezu.

Co poza rodzajem frezu do drewna ma znaczenie przy obróbce materiału?

Podczas prac mających na celu obróbkę drewna, oprócz dopasowanego frezu należy zwrócić także uwagę na ustawioną prędkość jego obrotów. Korzystając z frezu o małej średnicy, można bez przeszkód pracować na wysokich obrotach urządzenia. Frezy o dużym przekroju wymagają zmniejszenia prędkości. Również sam rodzaj drewna wymusza często określone ustawienie tego parametru. Drewno miękkie jest podatne na przetwarzanie i nie stawia oporu. Twardszy materiał bywa zdecydowanie bardziej wymagający. Dlatego należy pamiętać, że wykonując frezowanie w twardym i średnio twardym drewnie na zbyt wysokich obrotach, można doprowadzić do jego przypalenia, co skutkować będzie jego uszkodzeniem, a czasem nawet koniecznością utylizacji.

W jakich rozmiarach dostępne są frezy do drewna?

Profesjonalne frezy do drewna mogą przydać się w wielu różnych sytuacjach. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze, którzy zajmują się wykonywaniem różnego rodzaju napraw czy wykończeń. Frez to idealne narzędzie, które umożliwia nie tylko szlifowanie, ale również cięcie czy przewiercanie się przez drewno. Mając odpowiednie umiejętności oraz najlepsze frezy, możliwe jest wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych prac. Wykorzystując frezarkę, można wykonać np. pióra w deskach czy płytach. Z jej pomocą w prosty i wygodny sposób można wykonać różnego rodzaju rowki – których kształt oraz głębokość uzależnione będą od wybranej końcówki i jej rozmiaru.

W ofercie Rastool dostępne są frezy o różnych średnicach, dzięki czemu z łatwością można dopasować ich rozmiar do planowanych prac. Profesjonaliści mogą zdecydować się między innymi na:

 • frez 35 mm,

 • frez 40 mm,

 • frez 50 mm.

Jakie frezy do drewna cieszą się dużym zainteresowaniem? Szczególnie popularnymi modelami są: frez 35 mm i frez 40 mm. Są to frezy puszkowe z widią oraz możliwością regulacji. Przy ich pomocy możliwe jest wykonywanie otworów w drewnie o średnicy kolejno 3,5 cm i 4 cm. Umożliwiają one również ustawienie głębokości podczas wwiercenia się. W zestawie z tymi elementami znajduje się również specjalny klucz służący do regulacji wspomnianej głębokości wwiertu. Udogodnieniem przy użyciu frezu 35 mm i frezu 40 mm jest również stopka, która pełni funkcję ogranicznika, uniemożliwiając wykonanie otworu głębszego niż ten wyregulowany na za pomocą klucza. Frez do wkrętarki znacząco ułatwi pracę. Możliwe jest zamontowanie końcówki frezującej nie tylko do stacjonarnego stołu, ale również do narzędzia elektrycznego, co znacznie ułatwia wykonywanie mniej skomplikowanych prac.

Jakie są najlepsze frezy do drewna?

Frezy są wykorzystywane do mechanicznej obróbki drewna, jednak mogą się między sobą różnić. Część z nich montuje się na specjalnych stołach do frezowania, inne natomiast bezpośrednio do elektronarzędzia. Jakie frezy do drewna sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj wykonywanych prac i twardość drewna. Jest to absolutna podstawa podczas wyboru konkretnych produktów.

Wyróżnia się trzy rodzaje frezów, z czego najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi są te wykonane z wysokiej jakości stali stopowej oraz węglika spiekanego. Frez z tego materiału dobrze sprawdzi się w pracy nie tylko z drewnem miękkim, ale również twardym. Jest więc uniwersalny, co daje duże możliwości jego wykorzystania. Mając już wybrany rodzaj elementu, pozostaje jedynie dopasować jego rozmiar lub też zdecydować się na kilka różnych, aby skompletować pełny zestaw.

Czym się kierować, wybierając profesjonalne frezy do drewna?

Frezy do wkrętarki i ich właściwe dopasowanie to gwarancja uzyskania zaplanowanych kształtów czy otworów. Te doskonałej jakości elementy o różnej średnicy to podstawa pracy z drewnem o różnej twardości. Chociaż obróbka tego surowca wydaje się łatwiejsza niż praca z metalem, to podobnie jak wybór narzędzi do metalu, tak samo wybór sprzętu do drewna musi być dobrze przemyślany. Nie każde akcesorium zapewnia dokładnie takie samo działanie. Warto podkreślić, że zależnie od wybranego frezu uzyskuje się różny efekt prac, dlatego bardzo ważne jest, aby we właściwy sposób dopasować używane akcesoria – zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami.

Profesjonalne frezy do drewna muszą być wytrzymałe. Bardzo ważny jest więc materiał ich wykonania. Najczęściej wykorzystywana jest w tym przypadku stal stopowa oraz węgliki spiekane. Te idealnie poradzą sobie zarówno z drewnem miękkim, jak i twardszym. Warto pamiętać, że frezy muszą być kompatybilne z urządzeniem, z którym będą wykorzystywane. Jak podkreślają specjaliści pracujący na co dzień przy obróbce drewna, frezy Rastool cechują się nie tylko wysoką jakością. Ich ogromnym plusem jest uniwersalność. Mogą one być mocowane na specjalnych stołach do frezowania, ale również świetnie pasują do elektronarzędzi.

Poszukując frezów do drewna, należy również dopasować ich rozmiar do planowanych prac czy wielkości obrabianych elementów. Frez 35 mm to idealne rozwiązanie, kiedy liczy się precyzja i konieczne jest wywiercenie otworu o szerokości 3,5 cm. W przypadku większych otworów, które wykonuje się w dużych powierzchniach, element ten może okazać się mało skuteczny. Wówczas konieczne będzie dopasowanie frezu o większym rozmiarze.

Warto wiedzieć, że frezy do obróbki drewna z oferty Rastool są dostępne z regulacją. Można jednak wybrać elementy bez tej funkcji. Frezy bez regulacji to bardzo standardowe rozwiązanie, gdzie kluczowe jest wyłącznie dopasowanie średnicy narzędzia do planowanych prac. Frezy z regulacją umożliwiają wykonanie bardziej precyzyjnych zadań. Zostały wyposażone w przedziałkę oraz klucz do jej regulacji. Te warianty zdecydowanie częściej wybierają fachowcy.

Frezy do drewna – ostrzenie i konserwacja elementów

Frezy do wkrętarki wraz z eksploatacją mogą się tępić. Dotyczy to szczególnie ich krawędzi tnących. Jest to normalne zjawisko wynikające z częstego użytkowania narzędzia. W celu zachowania parametrów wybranych frezów konieczne jest właściwe postępowanie konserwacyjne z końcówkami ścinającymi. Sposób ostrzenia zależy w głównej mierze od materiału produkcji oraz kształtu krawędzi tnącej produktu. Frezy proste nie wymagają specjalistycznych narzędzi, a w celu przywrócenia im ich pierwotnej ostrości wystarczy posłużyć się szlifierką. Użytkownicy frezów diamentowych lub tych o nieregularnych krawędziach zmuszeni będą oddać końcówki w ręce specjalistów, którzy je zaostrzą. Samodzielne próby konserwacji mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia i konieczności zakupu nowego wyposażenia.

Kiedy ostrzenie elementów jest niezbędne? Profesjonaliści, którzy na co dzień pracują z wykorzystaniem frezów do drewna, z łatwością rozpoznają moment, w którym dane narzędzie będzie wymagało konserwacji. Majsterkowicze sporadycznie korzystający z tego typu narzędzi, nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że należy co jakiś naostrzyć dany element. Nie zwracając uwagi na jego stan, mogą przeoczyć ważny moment. Warto więc być czujnym i zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości podczas pracy narzędzia. Wśród nich wymienia się:

 • odmienne odgłosy wydobywające się przy skrawaniu drewna, które do tej pory nie były słyszalne;
 • spadek jakości wykonanych szlifów czy sposobu skrawania;
 • wióry drewna o charakterystycznej zaciemnionej barwie;
 • podwyższona temperatura skrawania materiału.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie zdemontować końcówkę skrawającą i jej naostrzenia oraz oddać je do serwisu. Niesprawny frez uniemożliwia wykonanie dokładnego skrawania. Może on także przyczynić się do uszkodzenia materiału poddawanego obróbce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl