Dobre otwornice do metalu – poznaj ich rodzaje, właściwości i zastosowania

Dobre otwornice do metalu – poznaj ich rodzaje, właściwości i zastosowania

Dobre otwornice do metalu – poznaj ich rodzaje, właściwości i zastosowania

Jakie zastosowanie mają otwornice do metalu?

Otwornice do metalu to narzędzia, które wykorzystują przede wszystkim specjaliści zajmujący się obróbką tego materiału. Na ich użycie decydują się także osoby zajmujące się wykończeniem budynków. Są to m.in.:

  • serwisanci,
  • elektrycy,
  • monterzy,
  • hydraulicy.

Jakie otwornice do metalu wykorzystuje się najczęściej? Wiele w tym przypadku zależy od planowanych prac. Bardzo często konieczne jest wycięcie w metalu otworów o konkretnej średnicy, a wówczas należy zwrócić uwagę na rozmiar narzędzi. Niektóre otwornice do metalu służą także do konkretnych czynności. Są to modele wykorzystywane m.in. do prac konstrukcyjnych. Sprawdzają się one np. przy tworzeniu linii produkcyjnych. Dobre otwornice do metalu wyposażone są natomiast w wiertło centrujące. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie precyzyjnej obróbki konkretnej powierzchni. Metal jako twardy materiał przy pierwszym kontakcie może wpływać na przesuwanie się otwornicy. Wiertło centrujące utrzymuje głowicę w jednej pozycji, dzięki czemu otwór zostaje wywiercony z zachowaniem najwyższej dokładności.

Wykorzystując otwornice do cięcia w metalu, warto pamiętać, że za każdym razem powinno się stosować olej przeznaczony do tego typu prac. Umożliwia to zachowanie koronki wiertniczej w doskonałej kondycji przez znacznie dłuższy czas.

Czym różnią się między sobą otwornice do metalu?

Producenci oferują wiele różnorodnych rozwiązań, dlatego często pojawia się pytanie, jakie otwornice do metalu będą najlepsze. Problem z dopasowaniem odpowiedniego modelu mają zazwyczaj osoby bez doświadczenia w pracy z podobnym wyposażeniem. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest przede wszystkim jakość. Narzędzia, których używają profesjonaliści, charakteryzują się solidnym wykonaniem i wytrzymałością. Dzięki temu umożliwią one wykonywanie precyzyjnych otworów w obrabianych materiale. Tym, co je wyróżnia, jest przede wszystkim materiał wykonania. Popularne narzędzia do metalu bardzo często są produkowane z węglika wolframu. Dzięki temu sprawdzają się one w ekstremalnie trudnych warunkach pracy i są odporne na uszkodzenia.

Drugim ważnym aspektem, którym odróżniają od siebie otwornice do metalu, jest ich rozmiar. Umożliwia to dopasowanie narzędzia do średnicy wierconego towaru. Jedne z mniejszych wariantów to otwornice do metalu 22 mm. W razie potrzeby można jednak bez problemu dopasować otwornice do metalu 100 mm do większych obróbek.

Podczas wyboru koronek istotny jest także sposób ich użycia. Zazwyczaj otwornice widiowe do metalu 100 mm (a także elementy w mniejszych rozmiarach) można wykorzystać razem z wiertarkami ręcznymi lub stołowymi. To sprawia, że obróbka materiału przebiega nie tylko precyzyjnie, ale także bardzo sprawnie.

Profesjonalne otwornice dostępne w ofercie Rastool gwarantują precyzyjną obróbkę i wytrzymałość, co zapobiega konieczności wymiany narzędzi po każdej wykonanej czynności. Mają one specjalne otwory wentylacyjne, które odprowadzają nadmiar ciepła. Ogromnym plusem jest także możliwość wyboru wyposażenia od rozmiaru 16 mm do 100 mm.

Co wyróżnia dobre otwornice do metalu?

Wysokiej jakości otwornice do metalu są produkowane z solidnych materiałów. Jest to połączenie dwóch surowców – węglika wolframu i stali. Ich użycie pozwala na uzyskanie dużej prędkości cięcia oraz niwelowanie powstających podczas obróbki wiórów. Dzięki temu konstrukcja otwornic jest tak solidna i wytrzymała. Dla przykładu otwornica do metalu 100 mm Rastoolumożliwia uzyskanie 150 obrotów na minutę przy pracy roboczej w stali, natomiast przy cięciu w mosiądzu, niklu lub cynku możliwe jest uzyskanie aż 200 obrotów na minutę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając otwornice do metalu?

Otwornice do metalu powinny być dopasowane do planowanych prac z ich udziałem. Najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest średnica otwornicy wyrażona w milimetrach. Szczególną popularnością cieszą się otwornice do metalu 100 mm, które pozwalają na wycięcie 10-centymetrowego otworu. Prace wymagające uzyskania mniejszej średnicy będą możliwe do przeprowadzenia dzięki zastosowaniu otwornicy do metalu 22 mm.

Kluczowy jest również materiał wykonania. Jego niska jakość sprawi, że nie tylko będzie się szybko zużywał, ale również nie zagwarantuje idealnego cięcia, co jest szczególnie ważne przy twardych metalach. Zarówno mniejsze otwornice do metalu 22 mm, jak i większe warianty z oferty Rastool zostały wykonane z solidnych surowców, co czyni producenta jednym z najlepszych na rynku. Wybór materiału jest ważny także w kontekście powierzchni obróbki. Chociaż popularne są także koronki diamentowe, to jednak nie sprawdzą się one w przypadku cięcia metalu. Są natomiast doskonałe do:

  • gresu,
  • ceramiki,
  • marmuru,
  • granitu.

Wybierając otwornicę, koniecznie należy zwrócić uwagę na jej budowę. Otwornica widiowa do metalu 100 mm Rastool nie bez powodu jest jednym z najlepszych produktów w swojej kategorii. Na uwagę zasługują dwa detale bardzo ważne dla precyzyjnej pracy. Pierwszym z nich jest wiertło naprowadzające. Jego głównym zadaniem jest początkowe wwiercenie się w obrabiany materiał, dzięki czemu późniejsze cięcie nie stanowi żadnego problemu. Wiertło naprowadzające w otwornicy widiowej do metalu 100 mm utrzymuje także grzebień otwornicy w jednej pozycji, co uniemożliwia jej przesuwanie się. To sprawia, że uzyskuje się idealnie równy otwór. Dużym udogodnieniem są również specjalne otwory w płaszczu otwornicy. Ich głównym zadaniem jest schładzanie końcówki i ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się podczas cięcia metalu.

Kiedy warto zainwestować w dobrą otwornicę do metalu?

Wiercenie w twardym materiale wymaga zastosowania odpowiedniego narzędzia. Klasyczne wiertła do metalu są solidne, jednak czasem konieczne jest użycie specjalnego akcesorium, jakim jest otwornica do metalu. Wyposażenie tego typu jest używane nie tylko przez profesjonalistów, ale również majsterkowiczów. Jego dopasowanie do prowadzonych prac umożliwia wycięcie idealnie równego koła. W przypadku fachowców dostosowanie idealnej koronki do metalu znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę. Przy większym zleceniu taka inwestycja ma kluczowe znaczenie.

Jaką otwornicę do metalu wybrać? Polecane produkty


Nie jesteś pewny, jakie akcesorium wybrać? W przypadku niewielkich otworów idealnie sprawdzą się otwornice do metalu 22 mm lub jeszcze mniejsze modele o średnicy 16, 17 czy 18 mm. Wielkość dostępnych na rynku elementów z każdym kolejnym modelem wzrasta o 1 mm, co przekłada się na ogromną precyzję wykonywanych prac. Profesjonaliści stawiają przede wszystkim na produkty firmy Rastool. Wytrzymałość i możliwość wykorzystania ich w ekstremalnie trudnych warunkach czyni je bezkonkurencyjnymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl