Czym są dyski na rzepy i do czego służą?

Czym są dyski na rzepy i do czego służą?

Czym są dyski na rzepy i do czego służą?

Czym są dyski na rzepy?

Dyski do papierów ściernych przystosowane są do pracy z wiertarkami i szlifierkami kątowymi. Do takiego elementu można zamontować tarcze do szlifowania powierzchni metalowych, drewnianych lub innych. Podkładka szlifierska z rzepem pozwala pewnie i szybko zamocować krążki ścierne, włókniny, filc i inne materiały. Dysk wsporczy ma metalową wkładkę z odpowiednim wymiarem gwintu do mocowania w szlifierkach kątowych oraz dodatkowy trzpień do osadzenia go w wiertarce. 

Dyski na rzep to jeden z najbardziej uniwersalnych systemów wymiany materiałów ściernych. Metoda działania polega na użyciu podkładki bazowej z rzepem mocującym, do którego przyczepia się krążki. Pracę ułatwia szybka wymiana kolejnych gradacji.

Ze względu na rodzaj zastosowanego narzędzia wyróżnia się dyski:

  • na szlifierkę kątową,
  • na szlifierkę oscylacyjną,
  • na duże szlifierki obrotowe.

Do czego służą dyski na rzepy?

Tarcze na rzep służą do gładkiego wykończenia krawędzi i powierzchni płaskich. Taki dysk jest łatwy w montażu. Polerowanie i wygładzanie powierzchni należy do ostatniego etapu przygotowania produktu do użycia. Można tego dokonać tarczami polerskimi, które mocowane są do elektronarzędzi. Wystarczy, że szlifierka będzie zaopatrzona w dysk polerski na rzep. Do tego dysku z łatwością można przytwierdzić nowe tarcze.

Dzięki możliwości zastosowania do szlifierek kątowych i wiertarek do dysków, do których tarcze montowane są na rzep, szlifowanie trwa krócej. Wymiana tarczy odbywa się w ciągu kilku sekund i nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. W części roboczej dysku jest rzep, który służy do szybkiego i stabilnego przytwierdzenia krążków ściernych o różnych średnicach.

Dyski z rzepami, dostępne w sklepie Rastool, zalecane są jako uniwersalne mocowania do narzędzi polerskich oraz papierów ściernych na rzepy. Idealnie sprawdzają się przy szlifowaniu i polerowaniu małych oraz skomplikowanych powierzchni.

Kiedy należy wymienić dysk na rzep?

Kiedy papiery ścierne zaczynają same odpadać z dysku na rzep, to znaczy, że jego eksploatacja zbliża się ku końcowi. W wielu przypadkach należy dobrze odkurzyć tarczę w szlifierce, a po usunięciu zabrudzeń powinna ona lepiej trzymać się rzepu. Jeżeli to nie pomoże, trzeba wymienić rzep. Po zeszlifowaniu starej warstwy należy wyrównać powierzchnię dysku. Za pomocą kleju dopasowuje się nowy rzep. Nie zawsze taka metoda naprawy okazuje się skuteczna. Wówczas jedynym wyjściem pozostaje zakup nowego dysku.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje dysków: twardy i miękki. Dysk twardy lepiej sprawdzi się do miękkich materiałów do wygładzenia powierzchni. Natomiast dysk na rzep miękki znajdzie zastosowanie w przypadku surowców twardych, do polerowania ich powierzchni. Twarde dyski stosuje się do szlifowania zgrubnego przy najniższej jakości obróbki powierzchni. Do szlifowania wykończeniowego oraz polerowania i szlifowania powierzchni zaokrąglonych wykorzystuje się dyski miękkie.

Najpopularniejsze modele tarcz na rzep

W sklepach dostępne są różne wymiary i twardości podkładek szlifierskich. Dyski na rzepy mają popularny gwint M14, który pasuje niemal do każdej szlifierki kątowej. Duża elastyczność dysku zwiększa jego żywotność oraz umożliwia wykonanie prac w trudno dostępnych miejscach. Najbardziej charakterystyczną średnicą jest 100 mm, co umożliwia stosowanie z popularnymi szlifierkami.

W kategorii tarcz diamentowych, przyczepianych do dysku za pomocą rzepu, do szlifowania zgrubnego cegły, kamienia i innych materiałów budowlanych, można wyróżnić kilka modeli. Dostępne są na rynku produkty o średnicach: 125, 230, 350 mm – to najpopularniejsze rozmiary tarcz diamentowych zakładanych na dysk na rzep.

Jaką tarczę na rzep wybrać?

Tarcze diamentowe o zróżnicowanych wymiarach przeznaczone są do szlifowania różnego rodzaju powierzchni. Każda tarcza do betonu, cegły, kostki lub kamienia jest wyposażona w miękkie spoiwo. 

Wybierając odpowiednią tarczę diamentową do szlifowania kostki czy kamienia, montowaną do dysku na rzep, należy zwrócić uwagę na zastosowanie konkretnych modeli:

  • tarcze diamentowe z bieżnią ciągłą – sprawdzają się podczas pracy z materiałami twardymi i jednocześnie kruchymi,
  • tarcze diamentowe segmentowe bez szczelin – poradzą sobie z betonem, cegłami i klinkierem oraz z materiałami kruchymi, dlatego określa się je mianem uniwersalnych tarczy,
  • tarcze diamentowe segmentowe ze szczelinami – dzięki nim cięcie jest stabilniejsze, nadają się do betonu, miękkich cegieł i dachówek.

Różnicą dzielącą wszystkie rodzaje tarcz zakładanych na dysk na rzep jest prędkość szlifowania. Istotnym parametrem jest także średnica tarczy. Występują one w przedziale od 40 mm do nawet 900 mm.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl