Jak ciąć tarczą diamentową?

Jak ciąć tarczą diamentową?

Jak ciąć tarczą diamentową?

Tarcze diamentowe to narzędzia, które przecinają za pomocą cząsteczek diamentu, otoczonych spoiwem (stop metalu). Ich charakterystyczne cechy to wytrzymałość i bardzo dobra wydajność.

W zależności od rodzaju tarczy diamentowej można jej użyć do obróbki najtwardszych materiałów takich jak: gres, granit, marmur, ceramika, kamień naturalny, trawertyn, piaskowiec, asfalt, cegła, beton, klinkier, kostka brukowa i wielu innych. W naszym sklepie z narzędziami Herman24 znajdziesz wiele modeli, wśród nich np.:

PRO Tarcza diamentowa 125 mm – do granitu, marmuru, trawertynu, piaskowca i kamienia naturalnego;

PRO Tarcza diamentowa 180 mm – do gresu, granitu, marmuru, ceramiki i kamienia naturalnego;

Tarcza diamentowa 125 mm – do twardego betonu, asfaltu, cegły, klinkieru, granitu, kostki brukowej i kamienia warstwowego;

Uniwersalna diamentowa tarcza 125 mm – do stali, betonu, metali niezależnych, tworzyw sztucznych, drewna, płyt wiórowych, płyt gipsowo-kartonowych;

Tarcza diamentowa 125 mm – do tynku, cegły, klinkieru, dachówki, betonu i kamienia warstwowego.

Jak ciąć tarczą diamentową?

Ze względu na typ chłodzenia cięcie dzieli się na 2 rodzaje – na mokro oraz na sucho (producenci w opisach zwykle wskazują na typ chłodzenia danej tarczy). W przypadku pierwszej metody tarczę chłodzi się, polewając ją wodą (można dzięki temu zmniejszyć ilość pyłu powstającego na skutek cięcia), a w przypadku drugiej, tarcza chłodzona jest jedynie powietrzem (trzeba to robić dość często, zwłaszcza w przypadku najtwardszych materiałów).

Cięcie tarczą diamentową wymaga zachowania ostrożności. Przed rozpoczęciem obróbki należy dokładnie sprawdzić stan tarczy (np. czy nie jest uszkodzona, pęknięta, zakrzywiona), a następnie poprawnie zamontować ją na elektronarzędziu (powinna być stabilna). Bardzo ważne jest również zapoznanie się wcześniej z instrukcją obsługi producenta, dzięki której można dowiedzieć się m.in. z jaką prędkością powinno się używać tarczy diamentowej o danej średnicy przy cięciu wybranego materiału (tej prędkości nie można przekraczać).

Tarcze diamentowe zawsze powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem (przed zakupem zastanów się, do czego będą stosowane i jaki efekt chcesz uzyskać za ich pomocą). Zarówno przed, jak i po pracy należy odpowiednio zadbać o tarcze diamentowe – pomoże to wydłużyć ich żywotność.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas cięcia tarczą diamentową.

Wykonując prace przy użyciu tarcz diamentowych, trzeba także zwrócić szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo. Korzystanie z odzieży ochronnej, odpowiedniego obuwia, okularów, ochraniaczy na uszy czy maski przeciwpyłowej pozwoli Ci uniknąć ewentualnych szkód.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl