Frezy – rodzaje i podział ze względu na materiał wykonania

Frezy – rodzaje i podział ze względu na materiał wykonania

Frezy – rodzaje i podział ze względu na materiał wykonania

Frezy – rodzaje i podział ze względu na materiał wykonania

Frezowanie to jeden ze sposobów obróbki różnego rodzaju materiałów, który polega na ich skrawaniu poprzez obracanie się narzędzia wokół własnej osi. Tę metodę najczęściej stosuje się przy obróbce powierzchni płaskich z metalu, a także tych wykonanych z kamienia, tworzyw sztucznych, czy drewna.

Frezy można podzielić ze względu na ich rodzaj mocowania (najpopularniejsze z nich to frezy trzpieniowe oraz nasadzane), kształt, materiał, z którego zostały wykonane oraz geometrię ostrzy. Materiały, z których wykonuje się frezy to m.in. stal proszkowa, stal szybkotnąca, stal kobaltowa, węglik spiekany, płytka diamentowa.

Frezy ze stali szybkotnącej (HSS)

Jedne z najpopularniejszych frezów, które doskonale sprawdzają się podczas prac z miększymi metalami takimi jak aluminium, mosiądz, brąz lub miękka stal. Przy ich użyciu obrabia się zarówno płaskie powierzchnie, jak i te nieco bardziej kształtne. Można stosować je przy niższych obrotach.

Frezy ze stali kobaltowej (HSS–E)

To rodzaj narzędzi wykonanych ze stali szybkotnącej, która dodatkowo w swoim składzie posiada domieszkę kobaltu. Dzięki temu są one twardsze niż stal HSS.

Frezy ze stali proszkowej (PM)

Narzędzia wyróżniają się wysoką twardością i odpornością na ścieranie. Używa się ich głównie do obróbki metali oraz tworzyw sztucznych. Nadają się do stosowania przy wyższych obrotach.

Frezy z węglika spiekanego (HM)

W skład węglika spiekanego wchodzi m.in. wolfram, tytan i chrom. Ten rodzaj frezów wykorzystuje się głównie przy obróbce stali.

Frezy z płytki diamentowej (PKD lub DIA)

Frezy diamentowe są bardzo wytrzymałe i należą do najtwardszych. Doskonale sprawdzają się przy obrabianiu stali o wysokim współczynniku twardości oraz gresu, granitu, marmuru, ceramiki i kamienia naturalnego. Nasz sklep z narzędziami ma w swojej ofercie wysokiej jakości frezy diamentowe (Frez diamentowy 20 mm M14 - HERMAN, Frez diamentowy 10 mm M14 - HERMAN), które posiadają boczne otwory wentylacyjne, przyspieszające pracę i usuwanie obrabianego materiału. Praca z ich użyciem zawsze powinna się odbywać na sucho.

Przed zakupem frezów należy zastanowić się nad tym, jaki materiał będzie poddawany obróbce. To jeden z ważniejszych czynników, który powinien mieć decydujący wpływ na wybór odpowiedniego narzędzia. Przeglądając ofertę sklepu z narzędziami, warto także uwzględnić jakość produktu oraz jego wytrzymałość. Frezy o najwyższym standardzie dają gwarancję, że ich żywotność będzie dłuższa w stosunku do standardowych narzędzi przeciętnej jakości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl