Wiertła – rodzaje wierteł oraz ich zastosowanie

Wiertła – rodzaje wierteł oraz ich zastosowanie

Wiertła – rodzaje wierteł oraz ich zastosowanie

Wiertła to narzędzia, które służą do wykonywania otworów o różnych wielkościach i w różnych materiałach. Najczęściej do prac z wiertłami używa się wiertarki, wykorzystującej napęd obrotowy. Istnieje wiele rodzajów wierteł. Można je podzielić ze względu na ich zastosowanie na wiertła do metalu, betonu oraz drewna. Zwróć szczególną uwagę na trwałość i jakość narzędzi. Obróbkę metalu umożliwiają m.in. wiertła kobaltowe, stopniowe oraz otwornice, a w przypadku betonu najlepsze efekty dają wiertła koronowe.

Wiertła kobaltowe

Ten rodzaj wierteł charakteryzuje się wysokim poziomem twardości oraz wytrzymałości, dzięki czemu może być używany do obróbki materiałów takich jak: brąz, miedź, żeliwo, mosiądz, aluminium, żeliwo ciągliwe, blacha stalowa, stal nierdzewna INOX oraz wysokostopowa o wytrzymałości do 1000N/mm2, a nawet drewno i plastik. Pracuje bez problemów w wysokich temperaturach i trudnych warunkach. Wiertła wykonane są z twardej stali HSS i mają w swoim składzie 5% zawartości kobaltu. Nasz sklep z narzędziami – Herman24 ma w swojej ofercie wiertła kobaltowe o średnicach 2-10 mm np. Wiertło kobaltowe 5% do metalu 10 mm - HERMAN, Wiertło kobaltowe 5% do metalu 2 mm - HERMAN.

Wiertła stopniowe

Wiertła stopniowe nazywane również stożkowymi są bardzo precyzyjne i szybkie. Używa się ich głównie do metali, tworzyw sztucznych oraz blach stalowych cienkowarstwowych. Ich ostrza mają kształty stożków i dostępne są w różnych rozmiarach np. 4-12 mm, 4-20 mm, 4-32 mm (Zestaw wierteł stopniowych 3x 4-32 mm + walizka - HERMAN). Ten rodzaj wierteł doskonale sprawdza się przy centrowaniu, wierceniu otworów, usuwaniu nierówności czy fazowaniu starych otworów. Nasz sklep z narzędziami – Herman24 ma w ofercie wiertła stopnie z najwyższej jakości stali szybkotnącej HSS z domieszką tytanu.

Wiertła do metalu – otwornice

Otwornice to wiertła do wycinania większych otworów. Wykonuje się je z węglika wolframu, dzięki czemu są dużo bardziej wytrzymałe niż otwornice bimetalowe. Ich średnice mogą mieć 16-100 mm (np. Otwornica widiowa 16 mm – HERMAN, Otwornica widiowa 50 mm - HERMAN, Otwornica widiowa 100 mm – HERMAN). Precyzję podczas cięcia zapewniają wiertła centrujące, dzięki którym z łatwością wykonasz otwór w odpowiednim miejscu, obrabiając metale, drewno i tworzywa sztuczne.

Wiertła koronowe

Wiertła koronowe sprawdzają się przy obróbce trudnych materiałów takich jak beton (również ten zbrojony), granit, kamienie naturalne, piaskowiec, asfalt, cegła czy pustaki. Pracują sprawnie i mają bardzo długą żywotność. Wysokiej jakości wiertła koronowe o średnicach 42-250mm, które ma w swojej ofercie nasz sklep z narzędziami – Herman24 to np. Wiertło diamentowe koronowe do betonu 42 mm – HERMAN, Wiertło diamentowe koronowe do betonu 250 mm - HERMAN.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl