Narzędzia do metalu – co to jest otwornica widiowa i jak jej używać?

Narzędzia do metalu – co to jest otwornica widiowa i jak jej używać?

Narzędzia do metalu – co to jest otwornica widiowa i jak jej używać?

Narzędzia do metalu – co to jest otwornica widiowa i jak jej używać?

Wycinanie idealnych otworów w okrągłym kształcie jest możliwe dzięki zastosowaniu otwornic. Dzieli się je zarówno pod kątem ich przeznaczenia, jak i materiału, z którego zostały wykonane – bimetalu albo węglika wolframu. Jednak to te drugie charakteryzują się najwyższą jakością i trwałością.

Zwykle do wiercenia otworów używa się standardowych wierteł spiralnych, jednak do tych o większej średnicy powinno się stosować otwornice widiowe. Dlaczego? Jest kilka powodów, które warto wziąć pod uwagę:

  • proces wiercenia wiertłem spiralnym trwałby zbyt długo,
  • ilość ciętego materiału byłaby zbyt duża,
  • jakość otworu mogłaby pozostawiać wiele do życzenia.

W przeciwieństwie do standardowych wierteł spiralnych otwornica widiowa jest pusta w środku, a materiał przecinają krawędzie z ząbkami. Im twardszy i mocniejszy materiał, z którego wykonano otwornicę, tym jest ona w stanie wyciąć otwór w twardszym surowcu. Otwornica widiowa należy do tych najtrwalszych. Jest ona wykonana z węglika wolframu, a to przekłada się m.in. na szybkość, z jaką pracuje.

Otwornica widiowa - jak wykonać precyzyjny otwór?

Nasz sklep z narzędziami posiada otwornice z wiertłami prowadzącymi – wśród nich są m.in.: otwornica widiowa 18 mm, otwornica widiowa 40 mm, otwornica widiowa 65 mm. Jak wygląda proces wiercenia otworów przy ich użyciu w praktyce? Wiertło wyznacza dokładnie środek otworu. W pierwszej kolejności to wiertło wwierca się w materiał, dzięki czemu otwornica widiowa jest stabilna, a powstający w ten sposób otwór jest dokładnie taki, jaki być powinien – równy i z gładkimi krawędziami. Dodatkowo sprężyna wypychająca w czasie wiercenia wyrzuca cięty materiał.

Podczas wykonywania otworów warto zadbać o stały, lekki nacisk i jednocześnie unikać dodatkowych ruchów, które mogłyby wpłynąć na finalny kształt otworu.

Otwornice, znajdujące się w ofercie naszego sklepu z narzędziami występują w różnych rozmiarach i mają średnicę od 16 do 65 mm.

Narzędzia do metalu

Jak przedłużyć żywotność otwornicy?

Narzędzia do metalu zużywają się, ale żeby maksymalnie wydłużyć czas eksploatacji, warto stosować się do wszelkich zaleceń producenta. Ogromne znaczenie w tym przypadku ma ilość obrotów. Trzeba pamiętać, że ilość ta jest zależna od wielkości otwornicy, materiału, z którego ją wykonano oraz rodzaju obrabianego materiału i może być inna dla stali, miedzi, cynku, mosiądzu, niklu, aluminium, drewna czy tworzyw sztucznych. W celu przedłużenia żywotności tego narzędzia do metalu zaleca się również stosowanie oleju. Za każdym razem po wykonaniu prac należy zadbać o czystość, zwłaszcza dobrze oczyścić otwór wentylacyjny, a przed ponownym użyciem sprawdzić, czy nadaje się do wiercenia.

Do jakich elektronarzędzi zamontować otwornicę?

Preferowanymi urządzeniami, do którym można zamocować otwornice widiowe do metalu, są wiertarki stołowe oraz ręczne (bez udaru).

Tego typu narzędzia do metalu używane są zarówno przez profesjonalistów (np. elektryków, hydraulików, stolarzy), jak i majsterkowiczów-amatorów, ułatwiając im codzienną pracę.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl