Narzędzia diamentowe – jak z nich korzystać?

Narzędzia diamentowe – jak z nich korzystać?

Narzędzia diamentowe – jak z nich korzystać?

Narzędzia diamentowe – jak z nich korzystać?

Posługiwanie się wysokiej jakości sprzętem wpływa na komfort pracy oraz efekt końcowy. Obróbka zwłaszcza tych najtwardszych materiałów wymaga użycia wytrzymałych narzędzi, ale żeby móc z nich korzystać jak najdłużej, trzeba się nimi umiejętnie posługiwać, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo.

Narzędzia diamentowe są jednymi z najtrwalszych na rynku. Służą one do obróbki różnego rodzaju materiałów (np. gresu, granitu, marmuru, ceramiki, piaskowca, stali, betonu, metali niezależnych, plastiku, drewna i wielu innych). Warstwa diamentowa wpływa na ich twardość i charakteryzuje się dłuższą żywotnością w porównaniu do zwykłych narzędzi. Z perspektywy czasu ich eksploatacja jest więc dużo bardziej opłacalna.

Korzysta się z nich w wielu branżach, ale najczęściej w budownictwie, gdzie przydają się zwłaszcza w momentach, gdy zachodzi potrzeba wiercenia precyzyjnych otworów w żelbetonie czy innych twardych materiałach.

Narzędzia diamentowe

Dopasowanie narzędzi do potrzeb

Nasz sklep z narzędziami ma w ofercie różnego rodzaju narzędzia diamentowe. Wśród nich znajdują się m.in.:

Ich wybór powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ od tego zależy wynik prac. Przed każdym zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które go ułatwią:

  • Do jakich prac będą wykorzystywane narzędzia diamentowe? (np. skrawanie, wiercenie, szlifowanie)
  • Jaki materiał zostanie poddany obróbce?
  • Jakie urządzenia będą wykorzystane do obróbki? (Upewnij się, czy narzędzie pasuje do Twojego urządzenia)

Błędnie dobrane narzędzia diamentowe mogą skutkować pojawieniem się przykrych konsekwencji w postaci np. uszkodzonego urządzenia.

Więcej informacji o tym, jak wybrać tarczę diamentową można znaleźć w artykule Tarcza diamentowa – jak wybrać?

Bezpieczne użytkowanie

Przed rozpoczęciem prac, sprawdź, czy narzędzia diamentowe nie są pęknięte lub uszkodzone. Jeśli są zniszczone – nie nadają się do użytku i trzeba wziąć nowe.

W przypadku korzystania np. z tarczy diamentowej warto przy pierwszym użyciu zaznaczyć kierunek jej obrotu, aby kolejnym razem móc zamontować ją tak samo. Jeśli tacza została wcześniej oznaczona przez producenta, należy dostosować się do tych wytycznych. Pozwoli to wydłużyć jej żywotność i uniknąć zniszczenia.

Materiał poddawany obróbce, również powinien zostać do niej dobrze przygotowany. Jeśli chcesz coś przeciąć, powinieneś zadbać o to, aby powierzchnia materiału była czysta i płaska. Wszelkie nierówności mogą skutkować nierównymi cięciami lub wyszczerbieniem narzędzi.

Narzędzia diamentowe a ilość obrotów

W zależności od wykonywanych prac należy dostosować sposób obróbki i wybrać wysokość obrotów. Zbyt szybkie lub zbyt wolne obroty mogą doprowadzić do przegrzania się narzędzia, a nawet do jego uszkodzenia. Aby temu zapobiec, stosuje się różne chłodziwa (np. zwykłą wodę) w miejscu, gdzie narzędzie przecina materiał.

Umiejętne korzystanie z narzędzi diamentowych, dostępnych w naszym sklepie z narzędziami, z pewnością wpłynie na długość czasu ich użytkowania. Posługiwanie się nimi nie zważając na zalecenia producenta, które dotyczą m.in. obróbki danych materiałów, może sprawić, że zniszczą się dużo szybciej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl