Jaka tarcza diamentowa do gresu? Czym skutecznie ciąć gres?

Jaka tarcza diamentowa do gresu? Czym skutecznie ciąć gres?

Jaka tarcza diamentowa do gresu? Czym skutecznie ciąć gres?

Remonty i wykańczanie wnętrz, często wiążą się z układaniem płytek gresowych, cięciem ich oraz obróbką. Praca z twardym materiałem wymaga od nas sprawdzonego sprzętu, jeśli chcemy aby kafelki były idealnie przycięte.

Jaką tarczę wybrać, aby samodzielnie dopasować gres, nie uszkodzić płytek a nasza praca była bardziej efektywna?

  • Tarcza do cięcia gresu - ogólna charakterystyka
  • Różne sposoby cięcia gresu - na mokro, sucho i pod kątem
  • Jaka tarcza diamentowa do gresu? - parametry sprzętu

Tarcza do cięcia gresu- ogólna charakterystyka

Do cięcia gresu używane są tarcze diamentowe. Wykonywane są one ze stali z nasypem diamentowym, dzięki czemu są mocne, wytrzymałe i pozwalają na precyzyjną obróbkę materiału. Dodatkowo, tarcze do cięcia gresu mogą być używane do obróbki innych twardych materiałów np.: betonu, granitu lub płyt ściennych.

Istnieją dwa rodzaje tarcz diamentowych:

Segmentowa ze szczelinami, która posiada zamocowane w segmentach ząbki. Dzięki szczelinom redukowane są wysokie temperatury, które powstają podczas pracy tarczy diamentowej.
Tarcze z bieżnią ciągłą- zamiast ząbków mają ciągłą, diamentową warstwę, która pokrywa ich obrzeże. Świetnie nadają się do obróbki twardych i kruchych materiałów a dodatkową zaletą jest małe prawdopodobieństwo przypadkowego uszkodzenia obrabianej powierzchni.

Różne sposoby cięcia gresu- na mokro, sucho i pod kątem

Kolejną klasyfikacją podziału tarcz diamentowych jest sposób ich pracy. Niektóre tarcze przeznaczone są do pracy tylko na sucho a niektóre stworzone są z myślą o obróbce na mokro. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem idealnej tarczy do cięcia gresu, warto poznać również ten podział.

Cięcie na mokro

Metoda polega na chłodzeniu tarczy, której używamy za pomocą cieczy. Powstałe wysokie temperatury nie będą zatem utrudnieniem w wykonywanej pracy. Metoda na mokro pozwala nam unikać przerw na wystudzenie sprzętu. Dodatkowo chłodzenie cieczą sprawia, że takie tarcze mają stosunkowo długą żywotność.

Cięcie na sucho

Tarcze diamentowe, które używamy tą metodą, są niezwykle twarde i wytrzymałe. Umożliwiają pracę bez użycia cieczy, co zapewnia nam większy komfort i wygodę. Należy jednak pamiętać o chłodzeniu tarczy jeśli chcemy zapewnić jej długą żywotność. Zaleca się wykonywać przerwy co około 2 minuty, aż do całkowitego wystudzenia sprzętu.

Cięcie pod kątem

Fazowania płytek gresowych, czyli przycinanie ich krawędzi pod kątem 45 stopni można wykonać za pomocą szlifierki kątowej. Jaka tarcza będzie najlepsza w tym przypadku? Niezbędnym wyborem jest tarcza z bieżnią ciągłą, która będzie dedykowana do tej metody. W zależności od modeli, tarcze łączą zastosowanie cięcia, szlifowania i fazowania.

Jaka tarcza diamentowa do gresu?- parametry sprzętu

Przy wyborze tarczy do cięcia gresu powinniśmy sugerować się sprzętem, którym dysponujemy. Musimy kierować się parametrami, aby tarcza i narzędzie, w której zostanie zamocowana były kompatybilne. Istotna jest znajomość prędkości skrawania. Tarcze do cięcia gresu powinny mieć inną prędkość niż w przypadku miękkich materiałów.


Ważnym parametrem jest długość średnicy tarczy. Od tej wartości zależy, do jakich urządzeń możemy zamontować naszą tarczę. Większa średnica pozwala na używanie elektronarzędzi o większej mocy.
Istotna jest też średnica otworu mocującego. Zanim zdecydujemy się na konkretną tarczę diamentową, musimy sprawdzić do jakiej średnicy otworu przystosowane jest urządzenie, którym dysponujemy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl