Jak efektywnie pracować tarczą diamentową?

Jak efektywnie pracować tarczą diamentową?

Jak efektywnie pracować tarczą diamentową?

W dzisiejszych czasach, kiedy prace budowlane to codzienność, tarcze diamentowe stały się niezbędnym narzędziem do cięcia takich materiałów jak: beton, beton zbrojony, asfalt, granit, ceramika, kamionka, gres, aluminium, stal, klinkier, glazura i inne materiały budowlane.

Pierwsze tarcze diamentowe do cięcia na mokro zostały wyprodukowane już w 1926 roku a ponad 50 lat później, wprowadzono tarcze diamentowe do pracy na sucho. Tarcze diamentowe wykonywane są najczęściej ze stali lub stopu metali lekkich.

Krawędzie tarcz diamentowych pokryte są sproszkowanym, syntetycznym diamentem, wtapiając się w metalowe spoiwo. Następnie diamentowy pył zostaje dodatkowo zgrzany z metalową powierzchnią lub przylutowany do niej. Za ostrość tarczy odpowiada ułożenie diamentów i składu mieszanki proszków metali, więc jest to bardzo ważny element każdej produkcji.

Tarcza diamentową jest wygodna w użyciu i ułatwia wiele prac budowlanych, trzeba jednak wiedzieć jak efektywniej jej używać, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał.

  • Zalecenia do pracy tarczą diamentową
  • Jakie są problemy przy pracy tarczą diamentową
  • Wybór odpowiedniej tarczy diamentowej

Zalecenia do pracy tarczą diamentową

W celu wykorzystania maksymalnego potencjału tarczy diamentowej powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  1. Zanim rozpoczniemy pracę tarczą diamentową, wykonajmy kilka cięć w miękkim, ściernym materiale. W ten sposób, diamenty zostaną odsłonięte, a tarcza nie będzie drgać ani przeskakiwać.
  2. Jeśli tarcza diamentowa przeznaczona jest tylko do cięcia, nie używaj jej do szlifowania bokiem tarczy.
  3. Jeśli rozpoczęliśmy cięcie materiału metodą suchą, skończmy pracę w ten sam sposób. Aplikacja wody na powierzchnię podczas obróbki może doprowadzić do uszkodzenia podłoża jak i samego narzędzia.
  4. W przypadku cięcia głębokiego, lepszym sposobem jest wykonywanie kilku płytkich cięć niż jednego głębokiego. Nie należy zbyt mocno naciskać na tarczę diamentową podczas cięcia, ponieważ może to spowodować jej stępienie, nadmierne zużycie lub przegrzanie i odkształcenie. Poprzez cykliczne wyciąganie tarczy z materiału, należy schładzać ją pędem powietrza. Im twardszy materiał, tym częściej trzeba to robić.
  5. Jeśli zmieniasz kierunek cięcia na przecinarce jezdnej, upewnij się, że maszyna jest wyłączona, a tarcza jest podniesiona. Pamiętaj, że przy zbyt częstej zmianie kierunku cięcia tarczy, nastąpi szybsze jej zużycie.
  6. Pamiętaj, aby zakładać tarczę diamentową o średnicy zaplanowanej przez producenta maszyny. Zbyt mała średnica zmniejszy głębokość cięcia zwiększając jednocześnie moc i prędkość. Tarczy o większej średnicy nie uda się założyć na maszynę, z powodu zablokowania przez osłonę tarczy. Używanie maszyny ze zdemontowaną osłoną jest zabronione. Używaj zawsze oryginalnej osłony tarczy na maszynie i sprawdzaj za każdym razem prawidłowe i szczelne zamocowanie.

Jakie są problemy przy pracy tarczą diamentową?

Używając tarczy diamentowej możemy napotkać pewne trudności, które spowodowane są nieprawidłowym użytkowaniem. Jednym z problemów jest tzw. glazurowanie tarczy, które występuje, gdy spoiwo nie zużywa się we właściwy sposób. W efekcie diamenty się nie odsłaniają, a powierzchnia segmentu staje się gładka.

Tarcza diamentowa

Przyczynami glazurowania tarczy diamentowej mogą być:

  • zbyt twarde spoiwo do ciętego materiału – należy wybrać tarczę z miękkim segmentem;
  • użycie zbyt dużo wody w przypadku cięcia na moro
  • maszyna jest za słaba do cięcia danego materiału
  • tarczę założono w niewłaściwym kierunku.

Kolejnym problemem jest krótka żywotność ostrza, spowodowana często zbyt miękkim spoiwem w stosunku do ciętego materiału. Skrócenie żywotności tarczy diamentowej może następować również poprzez:

  • cięcie betonu, który nie jest zbyt twardy
  • cięcie z niewystarczającą ilością wody na duże głębokości
  • zbyt silne dociskanie tarczy
  • za niskie obroty maszyny

Wybór odpowiedniej tarczy diamentowej

Jeśli chcemy ciąć i szlifować nie tylko w sposób dokładny, ale również wydajny, powinniśmy poświęcić szczególną uwagę na wybór akcesoriów. Istnieje wiele rodzajów tarcz, które przeznaczone są do różnych tworzyw w zależności od ich twardości.

Prace budowlane wymagają najlepszych sprzętów, które dają trwałe i jakościowe efekty pracy. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą tarcz diamentowych Rastool, które gwarantują wysoką jakość i wygodę użytkowania podczas pracy z każdym materiałem budowlanym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl