Cięcie metalu nie należy do najłatwiejszych zadań. Doświadczenie, umiejętności oraz dobrej jakości sprzęt to podstawa przy wykonywaniu tego typu prac.
W obróbce tak twardego materiału, jakim jest metal, liczy się również precyzja. Jego cięcie można podzielić na kilka rodzajów.
- Cięcie dwoma krawędziami tnącymi – wykonuje się je za pomocą stempla lub matrycy.
- Cięcie jedną krawędzią tnącą – polega na odkrawaniu odkuwek oraz wygładzaniu otworów.
- Cięcie gumą – wykonuje się na ostrych krawędziach za pomocą ciśnienia wytwarzanego przez warstwę gumy.
- Cięcie nożowe – polega na przecinaniu nożem, zagłębiającym się w obrabianym materiale.
- Przebijanie otworów – można je wykonywać m.in. za pomocą otwornic widiowych (np. Otwornica widiowa 100 mm – HERMAN, Otwornica widiowa 16 mm - HERMAN)
Sposobów obróbki metalu jest jednak nieco więcej. Można go ciąć również strumieniem wody o bardzo wysokim ciśnieniu, laserem czy palnikiem gazowym. Przed przystąpieniem do pracy warto wyposażyć się jednak w odpowiedni sprzęt, który pomoże uzyskać pożądany efekt.
Czym najlepiej ciąć metal w swoim domowym warsztacie ?
Jeśli zastanawiasz się czym najlepiej ciąć metal w swoim domowym warsztacie – odpowiedź jest bardzo prosta. Najpopularniejszym narzędziem używanym w tym celu jest szlifierka kątowa. Aby móc w pełni korzystać z jej możliwości dobrze jest wyposażyć ją w różne tarcze (np. Uniwersalna diamentowa tarcza 125 mm - HERMAN), które będą przeznaczone do wybranych materiałów.
Cięcie można również wykonywać innym sprzętem takim jak: piła tarczowa (podobnie jak szlifierka kątowa, wymaga doboru odpowiednich tarcz), wyrzynarka (powinna być wyposażona w brzeszczot do cięcia metalu; jest to nieco bardziej zaawansowane narzędzie, które dodatkowo może mieć zamontowaną specjalną prowadnicę do precyzyjnej obróbki), nożyce (dedykowane, dobrze naostrzone nożyce są przeznaczone głównie do cieńszych elementów metalowych np. w formie blachy), a także imadło oraz ręczna piła z brzeszczotem.
Odpowiedni sprzęt czy narzędzia do cięcia należy zawsze dobierać pod kątem rodzaju skrawanego materiału (jego grubości, poziomu miękkości). Warto również zadbać o stabilne podłoże i bezpieczeństwo w miejscu pracy.