Czym najlepiej ciąć metal?

Czym najlepiej ciąć metal?

Czym najlepiej ciąć metal?

Cięcie metalu nie należy do najłatwiejszych zadań. Doświadczenie, umiejętności oraz dobrej jakości sprzęt to podstawa przy wykonywaniu tego typu prac.

W obróbce tak twardego materiału, jakim jest metal, liczy się również precyzja. Jego cięcie można podzielić na kilka rodzajów.

  • Cięcie dwoma krawędziami tnącymi – wykonuje się je za pomocą stempla lub matrycy.
  • Cięcie jedną krawędzią tnącą – polega na odkrawaniu odkuwek oraz wygładzaniu otworów.
  • Cięcie gumą – wykonuje się na ostrych krawędziach za pomocą ciśnienia wytwarzanego przez warstwę gumy.
  • Cięcie nożowe – polega na przecinaniu nożem, zagłębiającym się w obrabianym materiale.
  • Przebijanie otworów – można je wykonywać m.in. za pomocą otwornic widiowych (np. Otwornica widiowa 100 mm – HERMAN, Otwornica widiowa 16 mm - HERMAN)

Sposobów obróbki metalu jest jednak nieco więcej. Można go ciąć również strumieniem wody o bardzo wysokim ciśnieniu, laserem czy palnikiem gazowym. Przed przystąpieniem do pracy warto wyposażyć się jednak w odpowiedni sprzęt, który pomoże uzyskać pożądany efekt.

Czym najlepiej ciąć metal w swoim domowym warsztacie ?

Jeśli zastanawiasz się czym najlepiej ciąć metal w swoim domowym warsztacie – odpowiedź jest bardzo prosta. Najpopularniejszym narzędziem używanym w tym celu jest szlifierka kątowa. Aby móc w pełni korzystać z jej możliwości dobrze jest wyposażyć ją w różne tarcze (np. Uniwersalna diamentowa tarcza 125 mm - HERMAN), które będą przeznaczone do wybranych materiałów.

Cięcie można również wykonywać innym sprzętem takim jak: piła tarczowa (podobnie jak szlifierka kątowa, wymaga doboru odpowiednich tarcz), wyrzynarka (powinna być wyposażona w brzeszczot do cięcia metalu; jest to nieco bardziej zaawansowane narzędzie, które dodatkowo może mieć zamontowaną specjalną prowadnicę do precyzyjnej obróbki), nożyce (dedykowane, dobrze naostrzone nożyce są przeznaczone głównie do cieńszych elementów metalowych np. w formie blachy), a także imadło oraz ręczna piła z brzeszczotem.

Odpowiedni sprzęt czy narzędzia do cięcia należy zawsze dobierać pod kątem rodzaju skrawanego materiału (jego grubości, poziomu miękkości). Warto również zadbać o stabilne podłoże i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl